אבעבועות הקוף הגיע לישראל: חולה ראשון אובחן באיכילוב

לאחר שיותר מ-100 מקרים התגלו באירופה, ישראלי ראשון, אובחן חיובי לנגיף ואושפז בבידוד בבית החולים שבתל אביב. הגבר, בשנות ה-30 לחייו, חזר לאחרונה מטיול במערב אירופה והגיע לחדר המיון של המרכז הרפואי עם נגעים מחשידים לווירוס. מצבו קל | כל הפרטים על המחלה

20/05/2022
בווידאו: תדרוך של רופאים מבית החולים של מסצ'וסטס על מקרה ראשון של אבעבועות הקוף (צילום: רויטרס)

מקרה ראשון של אבעבועות הקוף התגלה הערב (שישי) בישראל - גבר בשנות ה-30 לחייו אובחן עם הנגיף. הגבר, שחזר מטיול במערב אירופה הגיע לחדר המיון של המרכז הרפואי איכילוב בתל אביב עם נגעים מחשידים לווירוס, מצבו קל והוא יאושפז לצורך הערכה והשגחה בחדר בידוד.

משרד הבריאות מבצע חקירה אפידמיולוגית ומתאם עם בית החולים איכילוב העברה של דגימה קלינית לאישור האבחנה במכון הביולוגי. על פי מידע שהגיע מרשויות בארצות בהן התגלו חולים בימים האחרונים, יש ריבוי מקרים בקרב גברים מקהילת הלהט"ב, אך לא רק מהקהילה. משרד הבריאות קרא למי שחזר מחו"ל ופיתח חום ופריחה שלפוחיתית לפנות לרופא.

המחלה הוויראלית החדשה מטרידה את ארגוני הבריאות במדינות השונות, בעיקר בשל היכולת שלה לעבור מבני אדם לבני אדם, שלא כמו בעבר. ספרד ופורטוגל זיהו השבוע יותר מ-40 מקרים חשודים של הזיהום, כאשר שתי ההתפרצויות מרוכזות באזור מדריד וליסבון. בנוסף, מקרה של אבעבועות הקוף זוהה במסצ'וסטס שבארה"ב. גורמי הבריאות הסבירו כי מדובר באדם בוגר שחזר לאחרונה מקנדה, שם נדבק במחלה, ורשויות הבריאות הבריטיות אמרו כי גילו שבעה מקרים עד כה החודש. ארגון הבריאות העולמי חוקר את ההתפרצות.

בית החולים איכילוב(צילום: ראובן קסטרו)

אז מה זה בכלל אבעבועות הקוף ומה גורם להתפשטות הנוכחית על פי הערכות מומחי הבריאות? המקרה הראשון של אבעבועות הקוף תועד בשנת 1970 ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו (DRC) במרכז אפריקה, במהלך מאמצים אינטנסיביים למצוא ולהעלים אבעבועות שחורות.

באתר משרד הבריאות הישראלי נכתב כי "אבעבועות הקוף היא מחלה ויראלית המאופיינת בחום, כאבי ראש, כאבי שרירים ועייפות, כאשר עד שלושה ימים לאחר מכן ישנה פריחה אופיינית. אבעבועות הקוף שייכת לקבוצת מחלות האבעבועות שיכולה להופיע במינים שונים ודומה במהותה לאבעבועות רוח אך עם פצעים שונים באופיים. המחלה נמשכת לרוב שבועיים עד ארבעה שבועות וחולפת מעצמה ללא טיפול".

עוד בוואלה!

אבעבועות הקוף: הווירוס החדש שמדאיג את העולם

לכתבה המלאה
אדם שנדבק באבעבועות הקוף(צילום: רויטרס, CDC/Brian W.J. Mahy)

ההדבקה מתרחשת בעיקר באמצעות החלפת רסס טיפתי נשימתי במהלך מגע ממושך של פנים אל פנים, כך על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן. הנגיף יכול להתפשט גם באמצעות מגע ישיר עם נוזלי גוף, נגעים או פריטים שבאים איתם במגע, כמו בגדים או מצעים.

פקידי בריאות במדינות אירופה ציינו שחלק מההדבקות הללו עשויות להיות באמצעות מגע מיני - מה שיהווה התפתחות חדשה בהבנת האופן שבו הנגיף מועבר. המקרים שדווחו בבריטניה ובקנדה היו בעיקר בקרב גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים. גם בפורטוגל דווח על חמישה מקרים של הנגיף בקרב גברים צעירים.

בהצהרה, רשויות הבריאות באזור מדריד אמרו שהם זיהו "23 מקרים אפשריים של אבעבועות הקוף", מה שמצביע על כך שכולם הועברו באמצעות פעילות מינית. "באופן כללי, ההעברה שלו היא באמצעות רסס טיפתי, אבל המאפיינים של 23 הזיהומים החשודים מצביעים על העברה דרך נוזלי הגוף במהלך יחסי מין", נכתב בהודעה. "המקרים היו כולם בקרב גברים, רובם צעירים, עם נגעים כיביים", נכתב.

  • בריאות
  • איכילוב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully