וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כל מה שרציתם לדעת על רפורמת המחירים בתחבורה הציבורית

עודכן לאחרונה: 3.4.2022 / 15:19

משרדי התחבורה והאוצר השיקו את רפורמת "דרך שווה", במסגרתה החל מהקיץ יוזלו מחירי הנסיעות העירוניות והבין-עירוניות ושונו התעריפים לאוכלוסיות שונות. מאיזה גיל הנסיעות בחינם, כמה צריכים לשלם ילדים, היכן ניתן יהיה לשלם באשראי - ומי בכלל ייפגע ממנה? מדריך וואלה!

בווידאו: מהפכה בתחבורה הציבורית: בני 75 ומעלה יוכלו לנסוע בחינם/תאגיד

משרדי התחבורה והאוצר השיקו היום (ראשון) את רפורמת "דרך שווה" בתחבורה הציבורית שתצא לפועל בקיץ. במסגרתה, יוזלו מחירי הנסיעה בנסיעות העירוניות והבין-עירוניות ושונו התעריפים לאוכלוסיות שונות. מדריך וואלה! לרפורמה מציג את עיקריה.

כמה תעלה נסיעה עירונית בודדת?

נסיעה עירונית/מקומית בודדת בכל יישוב בישראל עולה מעתה 5.5 שקלים ותאפשר לראשונה מעברים בלתי מוגבלים בין קווים במשך 90 דקות במרחק עד 15 ק"מ אווירי לנסיעה. המשמעות היא נסיעות נוספות בחינם למי שמחליף בין קווים, או נוסע לעשות סידורים וחוזר תוך שעה וחצי. לזכאים בהנחות - ילדים ונוער, הגיל השלישי, ואנשים עם מוגבלות וזכאי ביטוח לאומי - המחיר יעמוד על 2.75 שקלים. לצד זאת, המחירים במקומות שבהם תעריף הנסיעה היה מוזל - טבריה, אזור הדרום והשטחים - יעלו.

האם המחיר זהה לאוטובוס ולרכבת הקלה?

כן, בכל הקווים העירוניים, הכוללים אוטובוסים, רכבות קלות, וכן הכרמלית והרכבלית בחיפה, משלמים מעתה לפי אותו תעריף. ברכבת ישראל חל תעריף נפרד, כמפורט בהמשך.

נסיעת בכורה עם נוסעים ברכבל התחבורה הציבורית, חיפה, 19 באוגוסט 2021. ofly- עופר בן עוז, אתר רשמי
אותו תעריף כמו לאוטובוסים. הרכבלית בחיפה/אתר רשמי, ofly- עופר בן עוז

האם ניתן לנסוע באותו כרטיס גם בין ערים שכנות גם במחיר של 5.5 שקלים?

בהחלט, כל עוד המרחק האווירי אינו עולה על 15 ק"מ מתחנת העלייה הראשונה. לדוגמה, נסיעה בודדת מעכו לנהריה, מרמלה ללוד, מיבנה לאשדוד - ייחשבו כולן כנסיעה עירונית: 5.5 שקלים.

מי זכאי להנחה על נסיעה בודדת?

בני 75 ויותר, כוחות הביטחון, שירות לאומי, עיוורים - נוסעים חינם. ילדים ונוער, אזרחים ואזרחיות ותיקים עד גיל 75, אנשים עם מוגבלויות וזכאי הביטוח הלאומי נהנים מהנחה של 50% על מחיר הנסיעה, כל עוד היא נרכשה בערך צבור. בנוסף, סטודנטים זכאים להנחה של 33% או 50% אם הם רוכשים חופשי סטודנטיאלי.

האם מקבלים הנחה על רכישה בערך צבור?

ההנחה על רכישת ערך צבור אכן מבוטלת, ומוחלפת במערך הנחות אחיד, שוויוני והוגן, המוענק לכל מי שזכאי להנחה, ללא קשר לאמצעי התשלום או לדרך הרכישה. במחיר האפקטיבי לנוסע אין כמעט שינוי. תעריף הבסיס בתחבורה הציבורית היה אמור לעלות משישה שקלים ברוב המדינה ל-6.5 שקלים. דרך שווה קובעת את התעריף על 5.5 שקלים. "אמנם הנחת 'ערך הצבור' מבוטלת עבור נוסעים מזדמנים, אך גם בעבורם, בפועל הנסיעה הבודדת תתייקר ב-30 אגורות בלבד, הרבה פחות מההתייקרות רק החודש במחיר ליטר בנזין. אם משקללים את הגדלת טווח הנסיעה ואת אפשרויות הנסיעה - לרבים מהנוסעות והנוסעים המהלך יהיה משתלם יותר", נמסר ממשרד התחבורה.

תחנות אוטובוס לא מוצלות בירושלים  יולי  2017. נועם מושקוביץ
ההנחה על רכישת ערך צבור - מבוטלת. תחנת אוטובוס בירושלים/נועם מושקוביץ

כמה תעריפים יש מעתה באוטובוסים?

בכל קווי האוטובוס בכל הארץ משלמים מעתה לפי חמישה סוגי תעריפים:
1. עירוני/מקומי לנסיעה למרחק עד 15 ק"מ.
2. אזורי עד 40 ק"מ.
3. בין-עירוני עד 500 ק"מ.
4. ארצי ללא הגבלת מרחק (למעט קווי אילת).
5. נסיעה לאילת.

ומה קורה לחופשי-חודשי ולחופשי-יומי?

בנוסף לנסיעה בודדת, ניתן לרכוש מנוי חופשי-יומי לכל אחד מהמרחקים לאוטובוסים/רק"ל בלבד, או משולב עם רכבת כמפורט בטבלת המחירים. "חופשי-חודשי ארצי" מחליף את כל סוגי המנויים העירוניים והאזוריים שהיו נהוגים עד כה, ומציע במקומם מנוי אחד לכל קווי האוטובוס בכל רחבי המדינה, במחיר של 225 שקלים או 112.5 שקלים לנוער ולאזרחים ותיקים.

מהו מנוי חופשי-חודשי אזורי והיכן ניתן להשתמש בו?

מנוי "חופשי-חודשי אזורי" מוצע בכל היישובים שמחוץ ל-3 המטרופולינים הגדולים במחיר של 99 שקלים בלבד, או 49.5 לנוער ואזרחים ותיקים. המנוי מאפשר נסיעות בלתי מוגבלות בכל קווי האוטובוס למרחק נסיעה של עד 40 ק"מ באזורים המוגדרים במפה - בהתאם לדפוסי השימוש האזוריים בתחבורה אשר מחוץ לערים.

מה קורה כאשר מנוי חופשי-חודשי אזורי צריך להיכנס למטרופולין?

ניתן להשתמש במנוי אזורי רק בקווים שנקודת המוצא והיעד שלהם נמצאים מחוץ ל-3 המטרופולינים. לא ניתן להשתמש במנוי בקו שיוצא מיישוב בפריפריה ומסתיים במטרופולין, אלא אם הנוסע יורד ממנו לפני הכניסה למטרופולין. במקרה של כניסה למטרופולין, יש לרכוש כרטיס בנפרד.

עומס באוטובוס של אגד, ירושלים. נובמבר 2016. ספק 500
בכל קווי האוטובוס בכל הארץ משלמים מעתה לפי 5 סוגי תעריפים. קו אגד בירושלים/ספק 500

מחירי נסיעה ברכבת

כמה תעריפים יש מעתה ברכבת?

בכל קווי הרכבת בכל הארץ משלמים מעתה לפי חמישה סוגי תעריפים:
1. עירוני/מקומי לנסיעה למרחק עד 15 ק"מ.
2. אזורי עד 40 ק"מ.
3. בין-אזורי עד 75 ק"מ.
4. בין-עירוני עד 120 ק"מ.
5. ארצי ללא הגבלת מרחק.

גם ברכבת, ילדים, ילדות ונוער, אזרחים ותיקים וזכאי הביטוח הלאומי ייהנו מהנחה של 50%, וכן סטודנטים בעלי מנוי חופשי-סטודנטיאלי. סטודנטים ללא מנוי ייהנו מהנחה של 33%. הכרטיס לנסיעה בודדת ברכבת אינו משולב לאוטובוס.

האם יש הנחה על כרטיס הלוך ושוב ברכבת?

למי שמתכנן נסיעה הלוך ושוב באותו יום, או מתכנן לנסוע בנוסף לרכבת גם באוטובוס או ברכבת הקלה, עדיף לרכוש כרטיס חופשי-יומי. כרטיס חופשי-יומי ברכבת עולה בערך כמו כרטיס וחצי, כך שבמקרים כאלה עדיף לרכוש מראש כרטיס כזה באמצעות הרב-קו. הכרטיס מאפשר גם לבצע נסיעות באוטובוסים באותו מרחק נסיעה. לדוגמה, אם נסעתם ברכבת תל אביב לירושלים, פעמיים ברכבת הקלה בירושלים וחזרה לתל אביב, תחויבו לפי חופשי-יומי בין-אזורי ב-37 שקלים בלבד.

מה לגבי חופשי חודשי ארצי משולב עם הרכבת?

ניתן יהיה לרכוש 'חופשי חודשי ארצי' משולב עם הרכבת, במחירים המותאמים לטווח הנסיעה ברכבת: 255 שקלין לנסיעה של עד 40 ק"מ ברכבת, 410 שקלים לנסיעה במרחק של 40-75 ק"מ, ו-650 שקלים לנסיעה ברכבת של מעל 75 ק"מ. אלו מחירים זולים יותר מאשר המנויים הקיימים כיום לנסיעה ברכבת בלבד.

רכבת ישראל. --, פלאש 90
לנוסעים הלוך-חזור עדיף לרכוש כרטיס חופשי-יומי. רכבת ישראל/פלאש 90, --

הנחות לאוכלוסיות נוספות

ילדים ובני נוער

מהיום תיהנו מהנחה חדשה של 50%, לא רק בנסיעה בודדת כפי שהיה עד היום, אלא גם בכרטיס המנוי החודשי, בקווי האוטובוס והרכבת. עם זאת, לילדים ונוער לא תהיה הנחה במנוי חופשי-יומי, כפי שקורה כיום. ילדים עד גיל 5 ממשיכים ליהנות מנסיעה חינם, בליווי מלווה.

אזרחים ותיקים

ההנחה לאזרחים ותיקים (נשים מגיל 32, גברים מגיל 67) נותרה כפי שהייתה ועומדת על 50% בכל קווי האוטובוסים והרכבת ובכל סוגי המנויים. בני 75 ומעלה יוכלו לנסוע בחינם בכל קווי האוטובוס והרכבת. כדי ליהנות מנסיעות חינם יונפק לנוסעים פרופיל זהב-קו מיוחד שיאפשר להם לעלות ללא תשלום לתחבורה הציבורית. במשרד התחבורה הבהירו כי גם מי שייסע חינם יצטרך לתקף את הכרטיס, ולהעביר את הרב-קו או האפליקציה במכונת התשלום.

זכאי הביטוח הלאומי

ההנחה לזכאי המוסד לביטוח לאומי הוגדלה מ-33% ל-50% לנסיעה בודדת בכל קווי האוטובוס
והרכבת.

סטודנטים

מבנה ההנחות לסטודנטים לא השתנה, ומתחלק לשניים:
1. סטודנט מורחב: סטודנטים שרכשו מנוי חופשי-סטודנטיאלי שנתי או סמסטריאלי נהנים מהנחה של 45-50% על המנוי המתאים (ארצי או אזורי), וכן מהנחה של 50% על כל כרטיס נסיעה או חופשי-יומי באוטובוס או ברכבת מחוץ למנוי.
2. סטודנט רגיל: סטודנט שלא רכש מנוי שנתי או סמסטריאלי, זכאי להנחה של %33 על נסיעה בודדת.

אפל פיי. AP
אפל פיי. בקרוב באוטובוסים/AP

תשלום באפליקציה ופיילוט תשלום באשראי

במסגרת הרפורמה ישוו המחירים בתשלום ברב קו לבין התשלום באפליקציות השונות. "ההבדל היחיד שיישאר הוא שבעוד שברב-קו יש לרכוש ולהטעין מנויים (חופשי-יומי, או חופשי- חודשי) מראש לפני השימוש, באפליקציות פשוט סורקים ונוסעים - ובסוף החודש מחושב המחיר המשתלם ביותר", נמסר.

בנוסף, יאושר לראשונה תשלום בהעברת אשראי בלבד או אפליקציות תשלום (גוגל-פיי, אפל-פיי וכדומה). בשלב הראשון, החל מהקיץ יתבצע פיילוט עם חברת דן, לנסיעות בודדות. בהמשך, ההסדר יורחב לכלל השימושים ולכל המדינה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully