עוד לא נרשמתם? במשרד השיכון דנים בדחיית הגרלות "דירה בהנחה"

יותר מ-92 אלף זכאים כבר נרשמו להגרלה, מה שהוביל לשיבושים באתר של משרד השיכון והבינוי. בהתאם לזאת, נשקלת האפשרות לאפשר לזכאים להירשם גם לאחר 29 במרץ, התאריך שבו אמורה להסתיים ההרשמה. עוד לא נרשמתם? כל מה שחשוב לדעת על הגרלות "דירה בהנחה"

27/03/2022
בווידאו: שר האוצר במסיבת עיתונאים להצגת תכנית הדיור הממשלתית (מערכת וואלה!)

במשרד השיכון בוחנים היום (ראשון) אפשרות להאריך את מועד הרישום להגרלות של "דירה בהנחה". זאת, לאחר שיבושים שנרשמו באתר בו אמורים להירשם להגרלה. לפי המשרד, מתוך 110 אלף זכאים, מספר הנרשמים כבר חצה את ה-92 אלף.

נכון לעכשיו, ההרשמה להגרלה צפויה להסתיים ביום שלישי 29 במרץ ב-23:59. אם טרם נרשמתם ואתם שוקלים לעשות זאת - הנה כמה דברים שכדאי לדעת.

"עדיפות לבן המקום". בניינים בטירת הכרמל(צילום: ראובן קסטרו)

נתחיל מהתחלה מה זה דירה בהנחה?

דירה בהנחה היא שם כולל שניתן על ידי משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל למגוון מסלולי דיור שבמסגרתם נמכרות דירות בהנחה: מחיר מטרה, מחיר מופחת, מחיר למשתכן ודירה להשכיר.

עוד בוואלה!

הגרלת הדירות: כ-62.5% מהזכאים נרשמו, הציבור בורח מהערים הגדולות

לכתבה המלאה

האם יש הבדל בין התוכניות?

יש הבדלים בשיעור ההנחה על הדירה אך אין הבדל בזכאות. כך למשל במסגרת "מחיר מטרה", שיעור ההנחה מוגבל ל-20% ממחיר הדירה או עד לסכום של 300 אלף שקל, לפי הנמוך מבניהם.

גם בביצוע ההגרלה קיים הבדל בין התוכניות. בהגרלה של מסלול "מחיר מטרה" ניתנת עדיפות לנכים רתוקים, ויש הבדל גם בנושא העדיפות הניתנת לטובת בני המקום - מי שרוצה להמשיך לגור היכן שמתגורר כיום יקבל עדיפות ברכישת דירה באזור.

הבדל נוסף שכדאי להכיר הוא מענק אחיד בגובה 40 אלף שקל למי שבוחר לגור בפריפריה, בתוכניות "מחיר מטרה" ו"מחיר מופחת".

איך אני יודע לאיזה מסלול אני נרשם?

באתר דירה בהנחה, יש ללחוץ על הלשונית "פרטים" ושם תחת הלשונית "פרטי הפרויקט" ניתן לראות
באיזה מסלול מדובר.

מותר להירשם להגרלות בכל המסלולים. בניינים ביקנעם(צילום: ראובן קסטרו)

קיימת עדיפות לבני המקום - מה זה?

במידה ואתם רוצים להמשיך לגור איפה שאתם מתגוררים כיום, תינתן לכם עדיפות ברכישת דירה באותם המקומות.

"בן מקום" מוגדר כמי שמתגורר במקום בשלוש השנים האחרונות או מי שמתגורר בתחום שיפוטה של הרשות בה ייבנה הפרויקט בארבע שנים מתוך העשר האחרונות. משרד הבינוי והשיכון מקבל את נתוני כתובות המגורים מרשות האוכלוסין וההגירה עבור כל אחד מבני הזוג בנפרד, ולפיהם הוא מגדיר את מעמד בני המקום. חשוב לדעת שאין אפשרות לערער על הנתונים האלה.

אם הוגדרתי בן המקום בירושלים, אני יכול לרכוש דירה בלוד?

כן, הגדרתכם כבני מקום ביישובים מסוימים, אינה שוללת מכם את זכותכם להירשם להגרלות גם במקומות אחרים שבהם אינכם נחשבים בני מקום. אך, הרשמה באזור בו אתם מוגדרים כבני המקום מגדילה את סיכויי הזכייה שלכם ביישובים האלה.

האם מותר להירשם להגרלות בכמה מסלולים?

כן, מותר להירשם להגרלות בכל המסלולים ללא הבחנה ביניהם.

כיצד מתבצעת ההגרלה?

לפי משרד הבינוי והשיכון ההגרלה מתבצעת על ידי מערכת ממוחשבת, ללא מגע יד אדם, בניהולה של ועדה. ההגרלה מתקיימת באמצעות תוכנה שפותחה במשרד הבינוי והשיכון, המופעלת במחשב הגרלות נפרד (STAND ALONE), שאינו מחובר לרשת חיצונית או לאינטרנט, ועל כן מאובטח ברמות הגבוהות ביותר ובסטנדרטים הגבוהים ביותר. תהליך ההגרלה מתבצע בחדר הגרלות סגור, בנוכחות ועדת ההגרלות - זו מפקחת, בודקת וחותמת על תוצאות ההגרלה.

ההגרלה מתבצעת על ידי מערכת ממוחשבת. בניינים בגבעתיים(צילום: ראובן קסטרו)

מתי מקבלים את תוצאות ההגרלה?

בתום תקופת ההרשמה ובדיקת תקינות הנתונים, תתבצע ההגרלה. במועד סמוך להגרלה ייבדקו פעם נוספת הנתונים, ולאחר אישורם יישלחו לנרשמים התוצאות בדוא"ל. תוצאות ההגרלה יישלחו במרוכז, גם אם נרשמתם לכמה הגרלות.

מדוע סדר ההגרלות חשוב?

כדאי לשים לב גם לסדר ההגרלות בעת בחירת שלושת היישובים הרצויים בהרשמה. זאת, מפני שאם תזכו בפרויקט אחד, תוסרו מכל הרשמותיכם לפרויקטים אחרים, גם אם הייתם מעוניינים בהם יותר.

לדוגמה, מי ששוקל להירשם להגרלות בירושלים ובראשון לציון, אך מעדיף לזכות בראשון לציון, מומלץ לו להביא בחשבון שההגרלות בירושלים יבוצעו לפני ההגרלות בראשון לציון, וכך ייתכן מצב שבו יזכה בירושלים, ולכן תבוטל הרשמתו לפרויקט בראשון לציון - אותו הוא מעדיף.

"כוח המיקוח במשכנתאות המסובסדות נמוך יותר", עו"ד עדיקא(צילום: אתר רשמי, ליזי בן אריה)

האותיות הקטנות

עו"ד אמיר עדיקא, ראש (משותף) במחלקת נדל"ן והתחדשות עירונית במשרד טל קדרי שמיר ושות', ציין כי לזוכים כדאי לשים לב לאותיות הקטנות. "ישנם מספר דברים שהזוכים חייבים לשים לב אליהם כמו לדוגמה שזוכים המקבלים דירה יוכלו להשכירה לצורכי מגורים בלבד", ציין. "ישנה הגבלה על מכירת דירה במשך חמש שנים ממועד השלמת הבניה או שבע שנים ממועד ההגרלה לפי המוקדם".

עוד הוסיף כי דבר שחשוב למשתתפים לשים לב אליו הוא סוגיית המימון. לדבריו, היקף המשכנתא שניתן לקבל במסגרת התוכנית גבוה יותר ממשכנתה שניתן לקבל בדירה רגילה ועומד על עד 90% משווי הדירה החדשה. "זה משמעותי כי בשוק החופשי מקבלים 75% לדירה ראשונה", הסביר. "עם זאת ישנו חיסרון אחד - כוח המיקוח במשכנתאות המסובסדות נמוך יותר".

נקודות נוספות שעו"ד עדיקא הצביע עליהם וכדאי לשים לב אליהן נוגעות לחוזה שיחתם בין הזוכים לבין הקבלן. "היכולת להשפיע על תנאי הסכם הרכישה שייחתם בעתיד עם הקבלן הוא קטן מאוד ותקופת המיקוח מוגבלת בזמנים. המחיר למטר אולי מפורסם באתר, אבל מאחר ובמרבית הפרויקטים אין עדיין היתר בניה בפועל, אתם לא יודעים מה יהיה גודל הדירה ועל כן גם לא תוכלו לדעת מראש את מחיר הנכס והאם תוכלו לעמוד בהחזר המשכנתה", הסביר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully