מחקר: יעילות מנת החיסון הרביעית נמוכה מול הדבקה באומיקרון

מחקר שנערך בבית החולים שיבא מצא כי מנת החיסון הרביעית נגד קורונה של חברות פייזר ומודרנה מפחיתה תחלואה סימפטומטית וכי נמצאה עלייה ברמת הנוגדנים נגד נגיף הקורונה

16/03/2022
בווידאו: מנכ"ל משרד הבריאות מבהיר שתוקף חיסון כמקנה תו ירוק הוארך עד סוף פברואר (צילום: לע"מ)

מנת החיסון הרביעית נגד קורונה מפחיתה תחלואה סימפטומטית, אך יעילותה מול הדבקה בזן אומיקרון נמוכה - כך עולה ממחקר שנערך בבית החולים שיבא תל השומר.

על אף היעילות הנמוכה מול האומיקרון, נמצא אף כי המנה הרביעית מביאה לעלייה ברמת הנוגדנים. מדובר בממצאי ביניים של מחקר שאותו הובילה מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים בבית החולים, פרופ' גילי רגב-יוחאי.

לפי הממצאים, 25% מקבוצת המחקר שחוסנה בשלוש מנות בלבד נדבקו באומיקרון, לעומת 18-20% מאלו שחוסנו במנה רביעית ונדבקו בזן האומיקרון.

יעילות המנה הרביעית מפני תחלואה סימפטומטית: בין 31-41% מקרב המשתתפים במחקר שקיבלו שלוש מנות בלבד סבלו מתחלואה סימפטומטית כתוצאה מהידבקות בזן האומיקרון, לעומת 15% מקרב אלו שחוסנו במנה רביעית וסבלו אף הם מתחלואה סימפטומטית כתוצאה מהידבקות בזן האומיקרון.

"בקרב כ-600 משתתפים, ש-270 מהם קיבלו מנה רביעית - חלק של פייזר וחלק של מודרנה - לא נמצאו הבדלים הן מבחינת רמות נוגדני ה-IgG והן מבחינת רמות הנוגדנים המנטרלים, שהגיעו לרמה דומה לזו שנמדדה חודש לאחר מתן המנה השלישית". אמרה פרופ' רגב-יוחאי.

עוד היא ציינה כי "מבחינת יעילות החיסון הרביעי - הן של פייזר והן של מודרנה - נגד הדבקה, מצאנו כי שיעורי ההידבקות בקרב מחוסנים היו רק מעט יותר נמוכים בהשוואה לאלה שבקבוצת הביקורת. עם זאת, יש להדגיש כי המנה השלישית חשובה לכל מי שלא חלה בקורונה, והמנה הרביעית - ככל הנראה - חשובה לאוכלוסייה עם גורמי סיכון שחיסון רביעי יגן עליה מפני מחלה קשה".

  • נגיף הקורונה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully