ועדת הבחירה ליו"ר הסוכנות היהודית לא הגיעה להסכמות, ההליך נפתח מחדש

שני המועמדים שנחשבו למובילים לתפקיד הם הח"כים לשעבר דני דנון ורות קלדרון, אולם הוועדה, שצריכה להגיע לרוב של 9 מתוך 10 הצבעות על מועמד אחד, לא הגיעה להסכמות. מדובר במפלה פוליטית ללפיד, שהיה אמור לבחור את יו"ר הסוכנות במסגרת ההסכמות בינו ובין בנט

27/02/2022
בווידאו: השרות מיכאלי וזנדברג מגיבות על סערת שטרן וגריסת התלונות (צילום: ערוץ הכנסת)

ועדת הבחירה לראשות הסוכנות היהודית צפויה להתכנס הערב (ראשון) בניסיון לבחור יו"ר חדש לסוכנות, שמתנהלת כבר יותר משמונה חודשים ללא יושב ראש קבוע. הוועדה, שבראשה עומד יו"ר ההסתדרות הציונית יעקב חגואל וחברים בה עוד תשעה נציגים מהסתדרות הציונית ויהדות התפוצות, צריכה להגיע לקונצנזוס של תשעה מתוך עשרת החברים על מועמד אחד כדי לבחור יו"ר. בפני הוועדה עומדים שבעה מועמדים סופיים, כשהשניים שנחשבים למובילים הם השגריר והח"כ לשעבר דני דנון, איש הליכוד, והח"כית לשעבר רות קלדרון, המועמדת של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד.

עם זאת, לפי גורמים במוסדות הלאומיים, אף אחד מהמועמדים לא הצליח לייצר עד כה את הקונצנזוס הגורף הדרוש כדי להגיע להכרעה. הערב, לקראת כינוס חבר הנאמנים של הסוכנות, חברי ועדת הבחירה יתכנסו בזום, ויערכו הצבעה. אם אף אחד מהמועמדים לא יזכה לתמיכתם של תשעה מתוך עשרת חברי הוועדה, הוועדה עשויה להכריז על פיזור המועמדים הנוכחיים ולהתחיל מחדש את הליך הבחירות.

מדובר במפלה פוליטית ללפיד, שהיה אמור לבחור את יו"ר הסוכנות במסגרת ההסכמות בינו ובין ראש הממשלה נפתלי בנט בהסכמים הקואליציוניים. לפיד הריץ תחילה את המועמד המוסכם אלעזר שטרן, אך הוא משך את מועמדות באוקטובר לאחר פרשת המגרסה. אחר כך לפיד הריץ את רות קלדרון, ח"כ לשעבר במפלגתו, ללא תמיכת בנט. היא לא הצליחה לגייס את הרוב הדרוש מבין חברי הוועדה ולא נבחרה לתפקיד. כך גם השגריר לשעבר באו"ם דני דנון, שנחשב לאחד מבין שני המועמדים המובילים לתפקיד, אך לא הצליח למוסס את ההתנגדות בקרב חוגים ליברלים בארה"ב לבחירתו לתפקיד.

לא מצליח להעביר מינוי. לפיד(צילום: צילום מסך, לע"מ)
בניין הסוכנות היהודית בתל אביב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

מאז עזיבתו של יו"ר הסוכנות הקודם יצחק הרצוג לתפקיד נשיא המדינה, מי שמשמש ממלא מקום יו"ר הסוכנות הוא חגואל, איש הליכוד, שמשמש גם יו"ר ההסתדרות הציונית, ואם הבחירות יסתיימו ללא מנצח כהונתו הזמנית צפויה להתארך.

מלבד דנון וקלדרון, לקו הסיום של הבחירות הגיעו עוד חמישה מועמדים: השגריר לשעבר מייקל אורן, השרה לשעבר עומר ינקלביץ, ח"כית לשעבר מיכל וונש קוטלר, המשנה לראש העיר ירושלים פלר חסן נחום ואיש העסקים היהודי-בלגי רובי שפיגל.

השגריר לשעבר מייקל אורן, שהיה מועמד לראשות הסוכנות היהודית, אמר בעקבות ההודעה על פתיחת הליך הבחירות כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד. "ההחלטה באה לאור אי יכולתה של הוועדה במשך חודשים ארוכים לבחור יושב ראש", אמר אורן, "מצב זה הינו עצוב ובלתי נתפס בשעה שהעם היהודי - בראש ובראשונה באוקראינה - נמצא במשבר עמוק".

עוד בוואלה!

הבחירות לראשות הסוכנות שוב מגיעות לנקודת הכרעה. או שלא

לכתבה המלאה
  • הסוכנות היהודית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully