וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרבנים החרדים נגד הרפורמה: אין לאכול מהכשרות של רב שפועל בעיר אחרת

עודכן לאחרונה: 2.1.2022 / 10:53

כחלק מהרפורמה של השר כהנא, החל מהבוקר, בעלי המסעדות יוכלו לבחור איזה רב עיר יעניק להם תעודת כשרות. אולם, גדולי הרבנים במגזר, בהם הרב קנייבסקי, הודיעו במכתב שתוכנו מתפרסם בוואלה! כי הענקת כשרות בעיר שבה הרב אינו נושא בתפקיד היא "השגת גבול"

בווידאו:הרב קנייבסקי מורה לחסן ילדים לקורונה/מטה ההסברה החרדי במשרד הבריאות

גדולי הרבנים במגזר החרדי חתמו בסוף השבוע על מכתב שתוכנו מתפרסם היום (ראשון) לראשונה בוואלה! שבו הודיעו כי רבני ערים שיעניקו כשרות לעסקים או בתי אוכל בערים שהם אינם מכהנים בהן, תיאסר כשרותם באופן גורף. זאת, למרות שרפורמת הכשרות של הממשלה שנכנסה היום בחלקה לתוקף מאפשרת זאת.

בטיוטת המכתב שהגיעה לידי וואלה! נכתב כי מטרת הרפורמה שקודמה על ידי השר כהנא נועדה "להטיל מחלוקת בין רבני ישראל, בכך שמבקשים להתיר לרבנים אחרים ליתן כשרות שלא במקום מושבם ולגרום לקנאה ותחרות האחד מול רעהו שבמקום שהוסרה הכשרות על ידי רב העיר מטעמים הלכתיים יבוא האחר וייתן כשרות לאותו המקום, וזה הרס גמור לכל מערכת הכשרות בארץ הקודש".

הרבנים החרדים הזהירו כי חל איסור לרבני ערים לתת כשרות בערים אחרות. "ואל יהין רב מלתת כשרות שלא במקום מושבו וחלילה לו מלהשיג גבול רעהו ליתן כשרות בעיר אחרת בשום צורה ואופן ושארית ישראל לא יעשות עוולה", כתבו. בנוסף, הרבנים כתבו כי רבני ערים שיאפשרו זאת "תיאסר כשרותם בכל דוכתא (מקום) שכן עדות היא בכך שרצונם להשגת גבול והרס הכשרות גרידא".

מכתב הרבנים החרדים נגד רפורמת הכשרות. מערכת וואלה!, אתר רשמי
מכתב הרבנים/אתר רשמי, מערכת וואלה!

עד כה חתמו על המכתב ראשי ההנהגה החרדית - הרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי הציבור החרדי, הרב שלום כהן, מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב שלום בעדני, חבר מועצת החכמים של ש"ס. בהמשך צפויים לצרף את חתימותיהם רבנים נוספים כמו הרב גרשון אדלשטיין, ואדמו"רים המזוהים עם סיעת "אגודת ישראל" ביהדות התורה. את יוזמת המכתב הוביל הרב דוד אוחיון, יו"ר ועד רבני הערים.

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי יצאה נגד הרבנים. "כשמנהיגים חרדים יוצאים נגד המדינה היהודית וקוראים לא לכבד את רפורמת הכשרות, הם פוגעים גם בדת וגם במדינה", כתבה בטוויטר.

עוד בוואלה!

רפורמת הכשרות: גופים פרטיים יוכלו לחלק תעודות כשרות - גם למסעדות הפתוחות בשבת

לכתבה המלאה
הרב קנייבסקי בכינוס מועצת גדולי התורה של ׳דגל התורה, בני ברק, 4 בדצמבר 2020. ראובן קסטרו
הרב קנייבסקי בכינוס מועצת גדולי התורה של ׳דגל התורה, בני ברק, 4 בדצמבר 2020/ראובן קסטרו

המכתב מתפרסם ברקע כניסתו לתוקף של השלב הראשון בתוכנית הכשרות שקידם השר כהנא שלטענתו מטרתה להסדיר "את מערך הכשרות של מדינת ישראל ולהצעיד אותו קדימה אל עבר כשרות טובה יותר, כשרות מפוקחת יותר, כשרות מסודרת יותר", כלשונו. במסגרת זאת, החל מהבוקר, יוכלו בעלי המסעדות, המפעלים, המרכולים וכל עסק לייצור ומכירת מזון לבחור איזה רב עיר יעניק להם תעודת כשרות.

האפשרות שכל רב עיר, באמצעות מועצה דתית, יוכל להעניק כשרות בכל שטח בישראל גם אלו שמחוץ לשטח המוניציפלי של העיר שלו, אמורה לאפשר את פתיחת השוק לתחרות. השר כהנא כתב הבוקר בפייסבוק כי "הכנסת תחרות למערך הכשרות תשחרר את הקיפאון ששרר בתחום הכשרות בעשורים האחרונים, התחרות בין נותני הכשרות תוביל למתן שירות טוב יותר, רציני יותר, מוקפד יותר ונוח יותר לבעלי העסקים".

החלק המשמעותי של הרפורמה ייכנס לתוקף בעוד שנה מהיום, ובמסגרתו ייכנסו תאגידים פרטיים לשוק הכשרות, והם יוכלו להעניק כשרות בדומה לרבני ערים הפועלים כיום מטעם הרבנות הראשית לישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully