צעד שרק יועיל או החלטה לא שקופה? המחלוקת סביב החיסון הרביעי

המלצת המומחים על מבצע חיסון רביעי, הראשון מסוגו בעולם, מעוררת דיון בקהילה הרפואית, בעוד משרד הבריאות טרם פרסם את הנתונים והנימוקים שהובילו לכך. מול התומכים, המזהירים משחיקת הבוסטר ומאמינים שהצעד יביא רק תועלת, יש המתריעים שחוסר שקיפות יוביל לאובדן אמון

22/12/2021

החלטת הצוות לטיפול במגיפות (הצט"ם), להמליץ על מנת חיסון רביעית נגד קורונה לבני 60 ומעלה, אוכלוסיות בסיכון ועובדי מערכת הבריאות החל מהשבוע הבא, מעוררת דיון בקהילה הרפואית.

ישראל תהיה המדינה הראשונה בעולם שתחסן את אזרחיה בפעם הרביעית נגד הנגיף, ברקע החשש מהתפשטות זן האומיקרון. בעוד רוב המומחים החברים בצוות תמכו בצעד, אחרים סבורים כי המהלך והנתונים שעליהם הוא מתבסס אינו מספיק שקופים. יודגש, כי משרד הבריאות טרם פרסם נתונים ברורים לציבור על דעיכת החיסון השלישי, או נימק מה הוביל לקבלת ההחלטה על החיסון הרביעי.

חיסון נגד קורונה(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

פרופסור צחי גרוסמן, יו"ר איגוד רופאי הילדים, הסביר כי הצטברו נתונים המצביעים על דעיכה מסוימת של ההגנה שמעניק החיסון השלישי. "יש לנו נתונים ראשונים על דעיכת הבוסטר - אמנם לא כמו בין השני לשלישי, אבל כבר רואים ירידה", אמר, והדגיש כי "חיסון קבוצת האוכלוסייה שהומלצה יכול רק להועיל ולא להזיק. בכל מקרה לא קשרנו בין חיסון רביעי לתו ירוק".

אך יש גם רופאים בכירים שחוששים כי אם המידע שעליו התבססה ההחלטה לא יהיה שקוף יותר, הציבור עשוי לאבד אמון בקביעות צוות המומחים. "הצט"ם הוא גוף מקצועי, שעם ישראל נתן בו אמון בניהול המגיפה עד היום. כדי שהציבור ימשיך לראות בו גוף אחראי הוא צריך לשקף את כל הנתונים לכולם", אומר ד"ר זאב פלדמן, מ"מ יו"ר ההסתדרות הרפואית. "ההחלטה כרגע דורשת הסבר קצת יותר ברור, אנחנו נהיה במקום לא טוב אם בציבור יתחיל לפקפק באמינות הצט"ם.

לפי ההחלטה, המנה הרביעית תינתן לקבוצות שאושרו, כארבעה חודשים לאחר קבלת המנה השלישית. עוד הוחלט להקדים את מתן המנה השלישית לשלושה חודשים לאחר המנה השנייה, במקום חמישה חודשים.

לאחר ההחלטה, ראש הממשלה נפתלי בנט הנחה הערב את משרד הבריאות וראשי קופות החולים להתחיל להיערך למבצע החיסון הרביעי. "זו בשורה נפלאה אשר תסייע לנו לצלוח את גל האומיקרון ששוטף את העולם", אמר בנט וקרא לאזרחים להתחסן: "קורא לכל מי שעומד בקריטריונים שקבעו חברי הוועדה - צאו להתחסן. קחו אחריות על הבריאות ועל הפרנסה של כולנו. החיסונים מצילים חיים. אל תבזבזו זמן".

עוד בוואלה!

המומחים ממליצים: חיסון רביעי נגד קורונה לבני 60 ומעלה

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully