20 חודשי מאסר בפועל הוטלו על ציד של צבי ארץ ישראלי

שופט בית משפט השלום בטבריה גזר עונשי מאסר מחמירים על ציידים של הצבי, שהוא מין בסכנת הכחדה. הם השתמשו בשיטות אסורות - שבהן רודפים אחרי החיה על טרקטורונים, והורגים אותה כשאוזלים כוחותיה. אחת מהצביות שניצודה הייתה בהיריון מתקדם

12/12/2021
ציד חוחיות בגוש עציון (צילום: יותם בשן, החברה להגנת הטבע)

בית משפט השלום בטבריה גזר הבוקר (ראשון) עונשי מאסר של 20, שמונה ושישה חודשים על נאשמים בציד של צבי ארץ ישראלי. הנאשמים הורשעו בציד ללא היתר, בציד בשיטות אסורות ובהתעללות בחיה. אחת מהצביות שניצודה הייתה בהיריון מתקדם.

על פי כתב האישום, שני הנאשמים, בשנות ה-30 לחייהם מהיישוב טייבה, עסקו בשנת 2016 בצייד לא חוקי של צבי ישראלי באזור הגלבוע. השניים, יחד עם שותפים נוספים למעשה, עשו זאת תוך שהם נעזרים בטרקטורונים במרדף אחר עדר צבאים, כשאחד מכלי הרכב פגע בצבי הישראלי ודרס אותו. לאחר מכן שב הטרקטורון הדורס על עקבותיו לנקודת הפגיעה, והנהג והנוסע הטמינו את גופת האיל בשק שחור, עליו הניחו עשבים ושברי ענפים.

פקחי רשות הטבע והגנים שפעלו באזור והבחינו במעשים, איתרו באזור את השק השחור ובו גופת נקבת צבי ישראלי בשלבי היריון מתקדמים. הנאשמים הואשמו בעבירות של צידת חיית בר מוגנת ללא רישיון או היתר, איסור ציד בשיטות אסורות והתאכזרות והתעללות בבעל חיים. על הנאשם הראשון, בעל עבירות דומות, נגזרו 20 חודשי מאסר בפועל, קנס בסך 60 אלף ש"ח וכן מאסר על תנאי במידה ויעבור עבירות דומות. על הנאשם השני, ללא עבירות דומות, נגזר עונש מאסר בפועל של 6 חודשים, קנס בסך 15,000 ש"ח, ומאסר על תנאי במידה ויעבור עבירות דומות.

עוד בוואלה!

מחווה לחילופים בממשלה: 3 עופרים שנולדו בעמק הצבאים ייקראו בוז'י, תמר וגילה

לכתבה המלאה
נשארו רק בארץ. צבאים בעמק הצבאים בירושלים(צילום: החברה להגנת הטבע, דב גרינבלט)

עורך דין שי פרץ, התובע הראשי ברשות הטבע והגנים אומר כי "גזר הדין שניתן היום הינו ביטוי ממשי להחמרה הברורה והמתחייבת כלפי הפוגעים בחיות הבר המוגנות מצידם של בתי המשפט. אירוע אכזרי מסוג זה חשוב שיענה בסנקציה מרתיעה בדמות מאסר ממושך".

בגזר הדין עמד השופט ניר מישורי לב טוב על חומרת העבירות ועל היותו של הצבי הארץ ישראלי מין בסכנת הכחדה. במדינות השכנות נכחד מין הצבאים המקומי והוא נותר רק בישראל - וגם כאן אוכלוסיית הצבאים נמצאת בירידה מתמדת. עוד הוסיף השופט כי "הצורך בהגנה על חיות הבר מפני אותם ציידים בלתי חוקיים הינו צורך חשוב ביותר, לשם שימורו של המאזן האקולוגי בארץ ישראל, ולשם מניעת אובדנם של זנים שונים, שחלקם אופייניים ואף ייחודיים לאזור זה".

"אירוע אכזרי מסוג זה חשוב שיענה במאסר ממושך" עו"ד שי פרץ, התובע הראשי ברשות הטבע והגנים(צילום: החברה להגנת הטבע, עמיר בלבן)

השיטה שבה משתמשים עברייני הציד בשנים האחרונות היא מרדף אחרי החיה הניצודה באמצעות טרקטורונים. כשאוזלים כוחותיו של הצבי והוא לא מסוגל עוד לברוח הציידים הורגים אותו. צבי שניצוד נמכר בשוק השחור במחיר של כ-3,000 שקל.

  • צבאים
  • ציד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully