שני לוחמי מג"ב נדרסו במהלך פעילות באום אל-פחם - החשודים נורו ע"י השוטרים

שוטר אחד נפצע בינוני ופונה לביה"ח, השני נפגע קל וטופל במקום. הלוחמים השיבו בירי לעבר שני החשודים - אחד מת מפצעיו והשני הועבר לחקירה. האירוע התרחש לאחר ההתפרעויות ביממה האחרונה שפרצו בעקבות רצח. המפכ"ל: כל מי שינסה לפגוע בשוטרים - דמו בראשו

03/12/2021
בווידאו: מפקד מחוז חוף מגנה את המהומות באום אל-פחם (צילום: שלומי גבאי)

שני לוחמי מג"ב נפצעו היום (שישי) מדריסה באום אל-פחם. לוחם אחד פונה במצב בינוני לבית החולים הלל יפה בחדרה, והשני נפצע באורח קל וטופל במקום. הלוחמים השיבו בירי לעבר שני החשודים ששהו ברכב. ברשותם נמצאו אקדח עם מחסנית, כדורים וכפפות.

שני החשודים, תושבי אום אל-פחם כבני 20 המוכרים למשטרה מתחום סכסוכי המשפחות בעיר, נפגעו מירי הלוחמים, אחד החשודים, פתחי ג'בארין, מת מפצעיו בבית חולים העמק בעפולה, והשני נפצע באורח קל, קיבל טיפול רפואי במקום והועבר לחקירה. חבלן משטרה ושוטרי הזיהוי הפלילי הגיעו למקום זיכו את הזירה ואספו ממצאים.

עוד בוואלה!

אום אל-פחם בוערת: ירי מסיבי והצתת במבנים בנקמה על הרצח בעיר

לכתבה המלאה
פתחי ג'בארין, חשוד בדריסה שמת מפצעיו(צילום: צילום מסך, לפי סעיף 27א לחוק זכות יוצרים)
נעו במהירות לעבר מחסום - ונורו. רכב החשודים(צילום: דוברות משטרת ישראל)

במשטרה מניחים שהרקע לאירוע הוא פלילי. מדובר באזור בו הכוחות חוצצים בין המשפחות היריבות, ובמשטרה חושבים שהחשודים ניסו לחמוק מהם מכיוון שנשאו אקדח ברכב. הם נעו במהירות לעבר המחסום שהציבו לוחמי מג"ב ואז נורו.

הדריסה אירעה ברקע המהומות שפרצו אמש, במהלכן שישה מבנים הוצתו ונשמע ירי מסיבי בשכונת אגבריה בעיר. זאת, במה שמסתמן כנקמה על הרצח אתמול של גבר בן 33 ופציעתו קשה של חברו. שישה בני אדם נעצרו עד כה בחשד למעורבותם במהומות, שהמשיכו לאורך הלילה. בהתאם לחומר הראיות בתיק, יוחלט האם להביאם הבוקר לדיון בבימ"ש חיפה בבקשה להאריך את מעצרם.

המפכ"ל קובי שבתאי שוחח עם מפקד מג"ב אמיר כהן ועם הלוחם י' שנפצע באירוע הדריסה, והדגיש כי הוא מגבה ומחזק את ידיהם. "האירוע הבוקר לא ירתיע אותנו מלהמשיך ולפעול בנחישות אל מול ארגוני הפשיעה והעבריינים בחברה הערבית", הוסיף. "לשוטרים סמכות לפעול עם כל האמצעים שעומדים לרשותם בכדי לסכל ניסיונות לפגוע בהם ובאזרחים". הוא אמר כי השוטרים והלוחמים מנעו עוד אירוע ירי. "אנו מתגברים בכוחות גדולים את גזרת אום אל פחם ונערכם לכל תרחיש", ציין.

ראש הממשלה בנט קיים התייעצות בעניין האירועים בעיר יחד עם השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, המפכ"ל וראש המל"ל, איל חולתא, במהלכה הדגיש את חשיבות השמירה על הסדר הציבורי וגיבה את פעילות כוחות הביטחון בשטח, "שפועלים בתנאים לא קלים על מנת להעניק לכולנו ביטחון". בנט הנחה למקד מאמץ באכיפת החוק ולקיים שיח עם מנהיגי החברה הערבית במטרה להרגיע את הרוחות.

האקדח שנתפס ברכב(צילום: דוברות משטרת ישראל)

החשש הגדול הוא להתלקחות מחודשת אחרי לווית הגבר שנהרג אתמול, ותפילת יום שישי בצהריים. המשטרה נערכת בכוחות גדולים באום אל-פחם - מאות שוטרי יס"מ ומג"ב פועלים בעיר.

השר לביטחון הפנים מסר בתגובה לדריסה: "לוחמי מג"ב ושוטרי משטרת ישראל פועלים מאתמול באום אל-פחם כנגד גורמים עברייניים החושבים שהחוק בידיהם", והבטיח כי "משטרת ישראל לא תתכופף ולא תרתע!". הוא שוחח בטלפון עם ראש עיריית אום אל-פחם, ד"ר סמיר מחאמיד, "במטרה לברר אם ישנן פעולות נוספות שיש לעשות להרגעת הרוחות בעיר ולעצירת ההתדרדרות האלימה". לדבריו, ראש העיר עדכן אותו שוועדת הסולחה המקומית והוא פועלים "ביממה האחרונה ללא הרף לבלימת ההידרדרות".

כוחות כיבוי והצלה באום אל-פחם, אמש(צילום: כבאות והצלה )
בתים הוצתו באום אל-פחם, אמש(צילום: אתר רשמי, צילום מסך)

ממ"ז חוף, ניצב יורם סופר, הדגיש בהערכת מצב מיוחדת בעיר בראשות המפכ"ל כי "אנחנו נמצאים באום אל-פחם בשביל התושבים, המטרה שלנו להחזיר את השקט לעיר". הוא אמר כי השוטרים מסכנים את חייהם בשביל התושבים, אך "ביטחון התושבים הוא גם באחריותם". הוא הסביר את הירי לעבר החשודים בכך "שאם מנסים לפגוע בשוטרים, אין לנו מנוס אלא להגיב לאירוע". הוא התחייב כי המשטרה תהיה "חזקה מאוד" באום אל-פחם בתקופה הקרובה והרחוקה, ויבצעו מעצרים נוספים.

המהומות החלו אמש לפי סופר כשמאות רעולי פנים שפכו שמן, זרקו בקבוקים ופחי זבל, והציתו בתים. "השוטרים הגנו בגופן על התושבים, פינו וחילצו אנשים, חלק מהניידות נפגעו אתמול," תיאר סופר. "עשינו הערכת מצב ונערכנו כל הלילה בהפרדה בין המשפחות האלה, בתוך השכונה, בין הסמטאות". לדבריו, כבר אתמול קיבל מהמפכ"ל כוחות נוספים מגזרות אחרות, כולל כלי רכב ממוגנים מצה"ל.

מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן הדגיש כי הוא נותן ללוחמים גיבוי מלא, וכי הם פעלו כנדרש "תוך גילוי נחישות וחתירה למגע". כהן אמר כי מג"ב ימשיכו "להגיב במלוא העוצמה והנחישות בכדי לתת ביטחון ושירות לאזרחים ולמנוע פגיעה בחיי הלוחמים והשוטרים". המפכ"ל הוסיף: "כל מי שינסה לפגוע בשוטרים - דמו בראשו".

"אנחנו נמצאים בצורה חזקה בתוך הכפר על מנת למנוע את הפעילויות האלימות של אותם גורמים פליליים שמנסים כרגע להטיל את אימתם אחד על השני", המשיך המפכ"ל ופירט כי מעצרים בוצעו כבר אתמול בלילה. הוא הוסיף כי במשטרה יעשו ככל שביכולתם כדי למנוע פגיעה באזרחים.

כוחות משטרה באום אל-פחם, אמש(צילום: דוברות משטרת ישראל)
כוחות משטרה באום אל-פחם, אמש(צילום: דוברות משטרת ישראל)

קצינים ולוחמים במג"ב שנאלצים להתמודד עם החברה הערבית במחוז הדרומי, טענו הבוקר בראיון למעריב כי המשטרה לא מעניקה להם את הגיבוי הנדרש, ואף דורשת מהם שלא להגיב על התנהלות אלימה מצד עבריינים. לטענתם, המשטרה אף מונעת מהם לבצע מעצרים כאשר הם מותקפים או כאשר הם חשים שכבודם נרמס. "המשטרה בסכנה", אמרו הקצינים והלוחמים. אותם גורמים אף מחזיקים בידיהם סרטונים שבהם נראים חבריהם מותקפים על ידי גורמים שונים.

בתקופה האחרונה נרשמה עלייה משמעותית בהתבטאויות חריפות נגד המשטרה בקבוצות וואטסאפ של שוטרים ולוחמים במג"ב. "מאות שוטרים מגישים התפטרות מהכוח", טוענים כמה מהם. "הנתונים לא משקרים. אנחנו כבר לא מרגישים שהמשטרה היא ארגון בטוח שמעניק גיבוי לשוטרים. אנחנו מגיעים לזירה ונאלצים לספוג מהחשודים עלבונות. מראים לנו סרטונים שלועגים לנו בטיקטוק. אבל למרות כל זאת, נאסר עלינו להגיב".

  • אום אל פחם
  • מג"ב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully