אחרי כ-400 שנה: ברבדוס התנתקה מהכתר הבריטי, והפכה לרפובליקה

האי הקריבי חגג את התנתקותו מהשרידים הקולוניאליים האחרונים, ובטקס השתתף גם הנסיך צ'ארלס, שליחה של המלכה אליזבת. "אנחנו חייבים לעצב את העתיד", אמרה הנשיאה הראשונה של הרפובליקה, שהכריזה על ריהאנה כגיבורה לאומית. הנסיך צ'ארלס: "הזדמנות להתחלה חדשה"

סוכנויות הידיעות
30/11/2021

ברבדוס הפכה הלילה (שלישי) באופן רשמי לרפובליקה, כשהתנתקה מהכתר הבריטי כמעט 400 שנה אחרי שהספינות האנגליות הראשונות הגיעו לאי הקריבי. היה זה השריד האחרון לשלטון הקולוניאלי במדינה, שבראשה עמדו באופן סמלי מלכי בריטניה גם לאחר קבלת עצמאותה.

בראש הרפובליקה החדשה תעמוד נשיאה, סנדרה מייסון, ובטקס חילופי המשטר בבירה ברידג'טאון השתתף יורש העצר של בריטניה ובנה של המלכה אליזבת, הנסיך צ'ארלס. מטח כבוד של 21 רובים קיבל את פניה של הרפובליקה החדשה, ואזרחים רבים הריעו בכיכר הגיבורים. "אנחנו העם חייבים לתת לרפובליקה של ברבדוס את הרוח ואת החומר שלה", הצהירה הנשיאה. "אנחנו חייבים לעצב את העתיד שלה. אנחנו השומרים אחד של השני ושל האומה שלנו. אנחנו, העם, ברבדוס".

ברבדוס, שבה חיים כ-287 אלף איש, רואה בהסרת המלכה אליזבת - שעדיין משמשת מלכה ב-15 מדינות שונות, כולל בריטניה, אוסטרליה, קנדה וג'מייקה - כדרך לפתוח דף חדש בהיסטוריה שלה, 55 שנה אחרי שקיבלה את עצמאותה. מתנגדי המלוכה מקווים שההתנתקות של ברבדוס מהממלכה הבריטית תקדם דיון בהצעות דומות במדינות נוספות שהיו בעבר מושבות של האימפריה הבריטית.

"יצירת הרפובליקה הזאת היא הזדמנות להתחלה חדשה", אמר הנסיך צ'ארלס. "מהימים האפלים ביותר של העבר שלנו והזוועות המחרידות של העבדות, שיישארו תמיד כתם בהיסטוריה שלנו, אנשי האי הזה חישלו את דרכם בתעוזה יוצאת דופן". המלכה אליזבת שלחה את ברכותיה "החמות ביותר".

ברבדוס. רויטרס
"אנחנו, העם, ברבדוס". הנשיאה הראשונה בטקס ההכרזה על הקמת הרפובליקה, הלילה(צילום: רויטרס)

אחרי מופע של ריקודים ושירים ברבדוסיים, שהושלם עם נאומים החוגגים את תום הקולוניאליזם, הזמרת הברבדוסית ריהאנה הוכרזה גיבורה לאומית על ידי ראש הממשלה מיה מוטלי, מנהיגת התנועה הרפובליקנית.

בעוד שבריטניה מכירה בפשעי העבדות, חלק מתושבי האי דורשים ממנה פיצויים. הפעיל דיוויד דני חגג את הקמת הרפובליקה החדשה, אבל אמר כי הוא מתנגד לביקורו של הנסיך צ'ארלס לאור המעורבות של הכתר הבריתי בסחר בעבדים. "התנועה שלנו תרצה לראות גם שמשפחת המלוכה משלמת פיצויים", אמר.

אחרים תהו לגבי משמעות הקמת הרפובליקה או חשיבותה. "היו צריכים להשאיר את המלכה אליזבת להיות הבוסית, אני לא מבין למה אנחנו צריכים להיות רפובליקה", אמר שון וויליאמס בן ה-45.

שלח ברכות מהמלכה אליזבת. הנסיך צ'ארלס בטקס, הלילה(צילום: רויטרס)
הוכרזה גיבורה לאומית. הזמרת ריהאנה בטקס, הלילה(צילום: רויטרס)

מאז שהספינה האנגלית תבעה את האי עבורו של המלך ג'יימס הראשון ב-1625, הפכה ברבדוס בתוך כמה עשרות שנים למוקד עבדות מרכזי. כ-600 אלף עבדים הובאו לאי בין 1627 ל-1833, ונכפה עליהם לעבוד במטעי סוכר, טבק וכותנה שהניבו רווחים גדולים עבור בעלי האדמות האנגליים.

ברבדוס תישאר רפובליקה כחלק מחבר העמים, קבוצה של 54 מדינות ברחבי אפריקה, אסיה, אמריקה ואירופה. הפעם האחרונה שבה המלכה הודחה מראש מדינה הייתה ב-1992, כשהאי מאוריציוס שבאוקיינוס ההודי הכריז על עצמו רפובליקה.

  • ברבדוס
  • בריטניה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully