מדינות העולם חתמו בוועידה בגלזגו על הסכם אקלים שלא עמד בציפיות

בתום כשבועיים של דיונים, הודיעו המנהיגים כי הגיעו להסכם במסגרתו יופחת בהדרגה השימוש בפחם ויועבר סיוע למדינות מתפתחות במטרה לעזור להן להסתגל לשינויים. אולם, הם לא הצליחו להגיע ליעד - התחממות גלובלית של מעלה וחצי, שמעליה השלכות המשבר יהיו הרסניות למיליונים

סוכנויות הידיעות
13/11/2021
בווידאו: אירוע פתיחת ועידת האקלים בגלזגו (צילום: רויטרס, עריכה: אביעד בללי)

מנהיגי העולם הודיעו הערב (שבת) כי חתמו על הסכם אקלים חדש בוועידה בגלזגו. ההסכם שנחתם לאחר שבועיים של דיונים בסקוטלנד, הוא הסכם האקלים הראשון אי פעם שנועד באופן מפורש להפחית את השימוש בפחם המזהם. העסקה הסופית גם מבטיחה יותר כסף למדינות מתפתחות - כדי לעזור להן להסתגל להשפעות האקלים.

אולם, נראה שההסכם שנחתם אינו השביע את רצונם של רבים ממשתתפי הוועידה. עוד ב-2015 הסכימו כל המדינות לפעול כדי שהטמפרטורות הממוצעות בעולם יהיו "הרבה מתחת" לשתי מעלות יותר בהשוואה לתקופה הטרום-תעשייתית. ואולם, מאז, עם התגברות אירועי מזג האוויר הקיצוניים, מומחי האקלים הפצירו במנהיגי העולם לשאוף להציב יעד של מעלה וחצי כדי לצמצם את הסכנה מפני אסון עולמי. אולם, על פי ההסכם, יעד המעלה וחצי לא הושג.

כמו כן, בשל התנגדות הודו להפסיק לגמרי את השימוש בפחם, הוסכם על השימוש במונח "להפחית בהדרגה" את השימוש. לאחר שאושר הנוסח מחדש, על רקע מחאות מצד חלק מהמשתתפים, אמר נשיא הוועידה אלוק שארמה כי הוא "מצטער עמוקות" על האופן בו התרחשו הדברים, אך הדגיש כי "עצם החתימה על הסכם כללי היא חיונית".

עוד בוואלה!

עשרות אלפים הפגינו בגלזגו: "הקפיטליזם הורס את כדור הארץ"

לכתבה המלאה
יעד המעלה וחצי לא הושג- ועידת האקלים בגלזגו(צילום: AP)

במסגרת ההסכם, התחייבו המדינות להיפגש כבר בשנה הבאה כדי להתחייב על קיצוצים גדולים יותר בפחמן כדי שניתן יהיה להגיע ליעד של מעלה וחצי ולמנוע התחממות נוספת. על פי הערכות חוקרים, אם הטמפרטורות העולמיות יעלו ביותר ממעלה וחצי, כדור הארץ צפוי לחוות השפעות קשות, ועוד מיליוני אנשים ייחשפו לחום קיצוני.

מחאה על המשבר האקלים בימי הוועידה בגלזגו(צילום: רויטרס)

ההישגים המרכזיים בהסכם הם הכללת המחויבות להפסקת השימוש בפחם בהדרגה, ביקורת תכופה יותר בתכניות לצמצום פליטות, והגדלת הסיוע הכספי למדינות מתפתחות.

אולם, במדינות המתפתחות לא היו מרוצים מחוסר ההתקדמות במה שכונה "מזעור נזקים" על ידי נציגיהן, לגבי הרעיון שמדינות עשירות יותר צריכות לפצות את העניות יותר על השפעות שינויי האקלים שהן לא יכולות להסתגל אליהן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully