מכות לפלסטינים, ניקוב צמיגים ובריחת עצור: גדוד 13 של גולני מאבד שליטה בחברון

לאחר השעיית המ"פ, נחשפת בוואלה! שורת תקריות חריגות בגדוד במהלך תעסוקה מבצעית. באחד האירועים לוחמים חשודים שפעלו באלימות כלפי צעירים פלסטינים ובמקרה אחר ניקבו צמיגים של פלסטינים. עוד נודע כי עצור בהפרת סדר הצליח לברוח לאחר שכבר נאזק

04/11/2021

הסערה בגדוד 13 של חטיבת גולני נמשכת, והיום (חמישי) נחשפת בוואלה! שורת המקרים החריגים שאירעה לאחרונה בגדוד. בימים אלה נבדקת טענה לפיה לוחמים פעלו באלימות נגד פלסטינים במהלך פעילות מבצעית.

לפי החשד, לוחמי גדוד 13 בגולני הפעילו אלימות נגד צעירים פלסטינים במהלך פעילותם בחברון, הידועה כמורכבת ומלאת חיכוך מתמיד. הלוחמים מכחישים כי חרגו מהפקודות. דובר צה"ל אמר כי הטענה נבדקת, וכי "בהתאם לממצאי הבדיקה יוחלט אם יש מקום לפתוח בחקירת מצ"ח".

עוד נחקר אירוע שבו חשוד בהפרת סדר אלימה הצליח לברוח, לאחר שכבר נאזק על ידי הלוחמים. החשוד טרם נתפס. במקביל, לוחמים ניקבו צמיגים של כלי רכב פלסטינים ונשפטו בדין משמעתי.

שני האירועים, שהתרחשו בליבה של פעילות מבצעית בחברון, מגיעים אחרי שמפקד פלוגה הושעה לאחר שלא דיווח על אירוע בטחוני חריג.

עוד בוואלה!

זמן קצר לפני השעייתו: המ"פ לא דיווח על אירוע ביטחוני חריג בפלוגה

לכתבה המלאה
הלוחמים מכחישים כי חרגו מהפקודות(צילום: רויטרס)

ביום שני נודע כי מפקד חטיבת גולני, אל"ם ברק חירם, החליט להשעות מ"פ בחטיבה במהלך פעילות ביטחונית רגישה בחברון. זמן קצר לפני ההשעייה, ג'יפ של חפ"ק מפקד הפלוגה מגולני שהושעה התנגש ברכב פלסטיני וגרם לו לנזק. כפי הנראה, המ"פ ידע על המקרה ולא דיווח על כך בשרשרת המקובלת, והדבר התגלה רק לאחר מכן, בעקבות תחקיר המג"ד.

בשבוע הקרוב יסיים גדוד 13 את התעסוקה המבצעית בחברון ויעבור לאימון בדרום הארץ במסגרת השמירה על הכשירות למלחמה.

מדובר צה"ל נמסר כי "האירועים המתוארים מוכרים בציר הפיקודי, וכל אחד מהם מטופל פרטנית. ככלל, צה"ל רואה בחומרה כל אירוע הפוגע בערכיו ובכבוד האדם, ופועל למצות את הדין עם המעורבים. באשר לאירוע בו התקבל דיווח בגדוד אודות חייל צה"ל שהשחית צמיגים של רכב פלסטיני שחנה באזור אסור ביישוב היהודי בחברון, לאחר תחקיר, נשפטו החיילים הרלוונטיים וחודדו הנהלים לשאר חיילי הגדוד.

"במהלך שבת 'חיי שרה' בחברון, התקיימו מספר הפרות סדר מולן פעלו הכוחות כנדרש. במקרה המתואר בו ברח עצור אזוק, שני חשודים עוכבו על ידי הכוחות כאשר אחד החשודים נמלט. האירוע תוחקר ומפקד הגדוד שוחח פרטנית עם הלוחם על הלקחים המקצועיים מהאירוע. באשר לאירוע בו התרחשה תאונה בין רכב צבאי לרכב פלסטיני, הכוח המעורב בתאונה לא החליף פרטים עם הנהג הפלסטיני והאירוע לא דווח. לאחר תחקור האירוע, מפקד הכוח יועמד לדין משמעתי אצל מפקד הגדוד".

  • גולני
  • צה"ל
  • חברון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully