שעון חורף 2021: מתי מזיזים את השעון?

לאחר 219 ימים של שעון קיץ, ביום ראשון בסוף החודש ייכנס לתוקף שעון החורף, שעתיד להימשך עד מרץ 2022. בשעה 2:00 יוזז השעון שעה אחת אחורה, וכולנו נרוויח שעת שינה נוספת

03/10/2021

שעון הקיץ יסתיים ביום ראשון לפנות בוקר, כ"ה בחשוון תשפ"ב, 31 באוקטובר. בשעה 2:00 לפנות בוקר יש להזיז את המחוגים שעה אחת אחורה לשעה 1:00. שעון הקיץ נמשך השנה 219 ימים.

שעון הקיץ של 2022 יחל כחמישה חודשים לאחר מכן, ב-25 במרץ, כ"ב אדר ב' תשפ"ב, כשבוע לאחר פורים וכשלושה שבועות לפני חג הפסח. שעון החורף יימשך 145 ימים.

שעון החורף והקיץ נקבעו על פי גרסתו האחרונה של "חוק הזמן" מ-1992, שתוקן ב-2013. החוק קובע כי "בכל שנה, בתקופה שמיום שישי שלפני יום ראשון האחרון של חודש מרץ בשעה 02:00, עד יום ראשון האחרון בחודש אוקטובר בשעה 02:00 יוקדם הזמן בישראל בשעה אחת נוספת, כך שיקדים את זמן יקום מתואם בשלוש שעות".

הזזת השעון בהתאם לעונות השנה נועדה להביא לחפיפה רבה ככל האפשר בין שעות הפעילות האנושית לבין שעות האור במהלך היממה, והיא מקובלת ברחבי העולם. תוך איזון, בישראל מתחשב החוק בצרכיהם של מתפללי שחרית ואלה המודאגים מחילול שבת במוצאי שבת ועוד כהנה ענייני הלכה ומסורת, ולכן תקופת שעון הקיץ בארץ קצרה במעט מאשר ברוב מדינות העולם בהם הוא נהוג.

עוד בוואלה!

רשות התקשוב מתנגדת לדחיית שעון הקיץ: לא נספיק לעדכן את השינוי בשרתים

לכתבה המלאה
מעבר לשעון חורף. מערכת וואלה! News, מערכת וואלה! NEWS
ב-31 באוקטובר יש להזיז את המחוגים שעה אחת אחורה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מערכת וואלה! News)

את תיקון החוק שהביא להארכת שעון הקיץ יזמו עוד ב-2010 עשרים חברי כנסת בראשותו של ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), היום שר הבריאות. בדברי ההסבר לחוק נמסר כי הפעלת שעון הקיץ חוסכת בחשמל ובכך שומרת על הסביבה. היא חוסכת למשק עשרות מיליוני שקלים, בין היתר עקב הגברת התפוקה. כמו כן שעון הקיץ מצמצם את מספר תאונות הדרכים וכן מאפשר לציבור הרחב - עובדים, משפחות ילדים - ליהנות משעת אור נוספות בחודשי הקיץ הארוכים.

רעיון הקדמת היום והתאמתו לשעות האור מיוחס לבנג'מין פרנקלין, שפרסם מכתב סאטירי בעניין בעיתון פריזאי בשנת 1784, בהיותו שגריר ארה"ב בצרפת. הראשון שהציע את הקדמת הזמן באמצעות הזזה מוסכמת של מחוזי השעון, היה המדען הניו זילנדי ג'ורג' ורנון הדסון, בשנת 1895. הוא המליץ לעשות כן כדי לחסוך באנרגיה באמצעות התאמה טובה יותר בין שעות הפעילות האנושית לשעות התאורה הטבעית.

  • שעון חורף
  • שעון קיץ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully