בית הדין האירופי: רוסיה אחראית לחיסול מתנגד המשטר ליטוויננקו

15 שנה אחרי שהורעל בבית מלון בלונדון, בית המשפט לזכויות אדם בשטרסבורג קבע כי רוסיה עומדת מאחורי המבצע לרצח סוכן הקג"ב לשעבר: "הכל מצביע שהוא היה המטרה". בקרמלין שבו והכחישו כל מעורבות בחיסול, שבו נעשה שימוש בחומר הרדיואקטיבי פולוניום-210.

סוכנויות הידיעות
החל לשתף פעולה עם המודיעין הבריטי לפני מותו. ליטוויננקו לפני מותו (צילום: רויטרס)

בית הדין האירופי לזכויות אדם פסק אתמול (שלישי) כי רוסיה אחראית לרצח סוכן הקג"ב לשעבר אלכסנדר ליטוויננקו, שהורעל בלונדון ב-2006 בחומר רדיואקטיבי שהוכנס לתה שממנו לגם. בריטניה כבר הטילה לפני כמה שנים על מוסקבה את האחריות לחיסול ליטוויננקו, שעזב את רוסיה ב-1999 והפך למתנגד משטר.

ליטוויננקו, שקיבל אזרחות בריטית אחרי שערק ממשטרו של ולדימיר פוטין, הורעל על ידי החומר הרדיואקטיבי פולוניום-210. לפי החקירה בבריטניה, שהסתיימה לפני חמש שנים, החיסול "ככל הנראה אושר" על ידי פוטין בעצמו. בית הדין האירופי לזכויות אדם אימץ את המסקנות הללו.

מי שזוהו כמתנקשים הם אנדריי לוגובוי, לשעבר מאבטח בקג"ב, ודימיטרי קובטון, אזרח רוסי אחר. השניים נפגשו עם ליטוויננקו בבית מלון, וככל הנראה החדירו לכוס התה שלו את החומר הרעיל. השניים, המוגנים על ידי הרשויות ברוסיה, מכחישים כל מעורבות בחיסול.

אחד מהסוכנים שחיסלו אותו הפך לחבר פרלמנט ברוסיה. ליטוויננקו (צילום: AP)

לפי בית המשפט לזכויות אדם בשטרסבורג, שאליו עתרה אלמנתו של ליטוויננקו, מרינה, יש ראיות מוצקות לכך שהשניים פעל כסוכנים של רוסיה. בית המשפט קבע כי חוסר יכולתה של רוסיה להפריך את הטענות שהיא תכננה את הרצח מחזק עוד יותר את הסברה שהיא אחראית אליו.

"המבצע המתוכנן והמורכב, שכלל רכישת רעל קטלני נדיר, סידורי נסיעה לשניים וניסיונות חוזרים ונשנים להחדיר את הרעל לגופו מצביעות על כך שליטוויננקו היה יעד המבצע", אמרו השופטים. רק שופט אחד - מרוסיה - התנגד לפסיקה.

בית הדין גם הורה לרוסיה לשלם לאלמנתו מאה אלף אירו פיצויים ו-22,500 אירו עלויות משפט, אם כי מוסקבה לא צפויה לקיים את הפסיקה.

בתגובה, מרינה ליטוויננקו אמרה כי זאת צריכה להיות "נקודת מפנה בפייסנות כלפי פוטין". "עצוב לי מאוד לומר זאת, אבל רוסיה שאהבתי אינה שייכת עוד לקהילת האומות המתורבתות", מסרה.

דובר הקרמלין, דימיטרי פסקוב, אמר בתגובה כי לבית הדין "יש בקושי סמכות או את היכולת הטכנולוגית לבחון את המידע בנושא", מסר. "עדיין אין תוצאות מהחקירה הזאת והעלאת טענות כאלו היא, לכל הפחות, חסרת ביסוס".

לוגובוי, כיום חבר פרלמנט ברוסיה, אמר כי הפסיקה של בית הדין מונעת משיקולים פוליטיים. "אני חושב שזה אידיוטי ביותר ופוגע ביוקרה של בית הדין האירופי לזכויות אדם", אמר לרויטרס.

"נקודת מפנה בפייסנות כלפי פוטין". רעייתו של ליטוויננקו (צילום: AP)

ליטוויננקו מת בגיל 43, שלושה שבועות אחרי ששתה את התה, תוך ייסורים רבים בבית החולים. תמונתו מאושפז במיטת בית החולים, כשעורו הפך לצהוב ושיערו הקריח, נמרחה על העיתונים בבריטניה ובמדינות המערב. כשהיה על ערש דווי, הוא סיפר לחקורים כי הוא מאמין שפוטין, שגם הוא שירת בעבר בקג"ב, הורה על חיסולו.

השימוש בחומר רדיואקטיבי נדיר ברחובות לונדון הוביל לשפל ביחסים בין בריטניה לרוסיה, שמאז רק הלך והחריף והתפשט למדינות אחרות במערב.

המרגל לשעבר נתפס כבוגד ברוסיה, אחרי שהאשים את שירותי הביטחון בפיצוצי מתחמי הדירות ברחבי רוסיה ב-1999, שבהם נהרגו יותר מ-200 איש. הקרמלין האשים את המורדים הצ'צ'נים באחריות לפיגועים, ובעקבותיהם נפתחה מלחמת צ'צ'ניה השנייה. בנוסף לכך, ליטוויננקו היה קרוב למתנגדי משטר רוסים אחרים והאשים הקרמלין בשיתוף פעולה עם המאפיה. החקירה בבריטניה מצאה כי למוסקבה הגיע מידע שלפיו הוא החל לעבוד עם המודיעין הבריטי.

בריטניה זיהתה מעורב שלישי בניסיון החיסול של סקריפל

במקביל, משטרת בריטניה אמרה אתמול כי אזרח רוסי הועמד לדין בהעדרו על מעורבות בניסיון החיסול של המרגל לשעבר סרגיי סקריפל ב-2018 באמצעות גז העצבים נוביצ'וק. המשטרה המקומית אמרה כי עתה היא יכולה לאשר ששלושת הנאשמים היו חברי המודיעין הצבאי של רוסיה, שמצדה מכחישה מעורבות גם בפרשה זו. הפרשה הובילה לגירוש הדדי של עשרות דיפלומטים מרוסיה וממדינות המערב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully