וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סמכויות ניתנו לחברת אירועים: מאחורי הכאוס במתחמי הבדיקות לקורונה

עודכן לאחרונה: 12.9.2021 / 18:01

מבדיקת וואלה! עלה כי ביה"ח שיבא, שזכה במכרז לאחריות על מערך הבדיקות של פיקוד העורף, מתפעל את המתחמים דרך חברה משותפת עם "טרגט מרקט", שאינה מנוסה במתן שירותים רפואיים. האחריות הועברה בהדרגה, והתוצאה נראתה באי-היכולת לעמוד בביקוש לאורך החג

בווידאו: מפקד מפקדת אלון מעדכן בוועדת חוקה שלא תהיינה בדיקות PCR במהלך יום כיפור/צילום: ערוץ כנסת

בית החולים שיבא בתל השומר מפעיל את מתחמי הבדיקות לנגיף הקורונה יחד עם חברה שאינה עוסקת במתן שירותים רפואיים - כך עלה מבדיקת וואלה!. בית החולים, שזכה במכרז של משרד הבריאות לתפעול המתחמים, הקים חברה משותפת עם "טרגט מרקט", שתחום עיסוקה המרכזי הוא הפקת אירועים, והעביר אליה את האחריות בהדרגה מתחילתה השנה. השפעות המהלך הובילו לטענות על תפקוד מערך הבדיקות בזמן החגים וחוסר היכולת לעמוד בביקוש הרב.

ההסכם להובלת מערך הבדיקות של פיקוד העורף נחתם עם שיבא בלבד, מאחר שעמד בדרישות הסף של משרד הבריאות. התנאים שהוצבו בחוזה שנחתם עם משרד הבריאות כוללים בין השאר ותק של חמש שנים במתן שירותים רפואיים ומערך של כ-200 רופאים או אחים מוסמכים במועד ההתמודדות במכרז, וכן הענקת שירותים רפואיים ליותר ממאה אלף איש בשנה שחלפה.

בחוזה אף נכתב כי הדרישות "נועדו לוודא כי הזוכה במכרז יהיה ערוך ובעל יכולת להגדיל את מתן השירותים בהתראה קצרה, בפריסה רחבה ובהיקפים גדולים".

תור למתחם בדיקות קורונה בפתח תקווה 7 בספטמבר 2021. ראובן קסטרו
גלגול האחריות שהוביל לכאוס. תורי ענק בפתח תקווה, בשבוע שעבר/ראובן קסטרו

לאחר שהוקם מערך בדיקות קורונה על ידי בית החולים שיבא, קיבלה החברה המשותפת "שיבא טרגט" פרויקטים שונים לדיגום קורונה בבתי הספר וחברות. בחודש ינואר 2021, עם החלטת משרד הבריאות להוציא את מד"א ממתחמי הבדיקות של פיקוד העורף, נבחרה שיבא טרגט להפעיל את המערך יחד עם שתי חברות נוספות, ובהמשך האחריות הועברה לידיה במלואה.

תפעול המתחמים בראש השנה העמיד בסימן שאלה את יכולתה של החברה למלא את התפקיד שהוטל עליה ואת מקצועיות העובדים. לאורך החג נרשמו תורים חריגים במתחמי הבדיקות ברחבי הארץ, בין היתר בחיפה, ראשון לציון, תל אביב ופתח תקווה, מה שגרם לפקקים ששיבשו את התנועה באזור. למרות זאת, פיקוד העורף החליט להאריך את שעות הפעילות של ארבעה מתחמים בלבד.

מתחם בדיקות בשיח ג'ראח 12 בספט 2021. שלומי הלר, אתר רשמי
לא עומדים בקריטריונים. שלט במתחם בדיקות/אתר רשמי, שלומי הלר

מפיקוד העורף נמסר בתגובה כי "פיקוד העורף מפעיל מתחמי בדיקות PCR בפריסה גדולה ברחבי הארץ. בימים האחרונים, עקב חגי ישראל והחזרה ללימודים, ניכרת עלייה משמעותית בכמות הנבדקים, מה שגורר עומסים בדרך ובתוך מתחמי הבדיקה. חשוב לזכור שבחגים חלק מקופות החולים צמצמו מתחמי בדיקה, מה שהסיט את העומסים על מתחמי פיקוד העורף".

"מתחמי פיקוד העורף שואפים לעמוד בזמני בדיקה וקבלת תוצאות בהקדם האפשרי, כל זאת תוך עמידה ברמת השירות הנדרשת, ומתאימים עצמם עד כמה שניתן בהתאם למשאבים שהוקצו לצורך המשימה. נדגיש כי האחריות על הסדרי התנועה, אכיפת הסדר והבטיחות מוטלות על הרשויות המקומיות".

מחברת טרגט מרקט נמסר בתגובה כי "מערך הדיגום של שיבא טרגט פועל תחת כל ההנחיות והנהלים של משרד הבריאות. מדובר במערך הגדול ביותר בישראל בתחום בדיקות קורונה, עובדים בו כ-2,000 איש שנותנים מדי יום מענה לעשרות אלפי אזרחים. רק בחודש האחרון ביצע המערך כמיליון וחצי בדיקות. המערך פועל תחת פיקוד העורף ועל פי הנחיותיו, ככל שתתקבל פנייה להגדיל את המערך כך ייעשה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully