וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התקציב הוא תעודת הביטוח של ממשלת בנט-לפיד מפני חזרת נתניהו לשלטון

עודכן לאחרונה: 3.9.2021 / 19:11

התקציב אומנם אושר רק בקריאה ראשונה ונכונו לו עוד חודשיים של מאבק בכנסת, אך הקואליציה צעדה עוד שלב בדרך להבטחת יציבות השלטון. היו משברים ואיומים, אך ותיקי משרד האוצר מתקשים להיזכר בתקציב שעבר באופן כה חלק. הרצון הטוב והרצון בשלטון גברו על המחלוקות העמוקות

בווידאו: שר האוצר ליברמן פותח את הדיונים על התקציב במליאת הכנסת/צילום: ערוץ הכנסת

רגע לפני ההצבעה על תקציב המדינה וחוק ההסדרים אמש (חמישי), שר האוצר אביגדור ליברמן ביקש לעלות לדוכן, וכמיטב הז'אנר הנפוץ בימים אלה בכנסת, תוך שניות זה הדרדר לצעקות. "אין תענוג גדול מלראות אתכם צורחים", אמר ליברמן בסיום העימות הקולני עם הליכודניקים בספסלי האופוזיציה, וייחל לכך ש"עוד הרבה זמן תצטרכו להתייבש כאן ולצרוח", בליווי חיוך קטן וממזרי.

התקציב אושר רק בקריאה ראשונה, ונכונו לו עוד חודשיים של מאבקים בכנסת עד לאישורו הסופי, אבל ממשלת בנט-לפיד סימנה עוד וי משמעותי בפנקס מאה הימים הראשונים. הריב היזום של ליברמן עם הליכודניקים היתה הדרך שלו לחגוג עוד שלב בהפיכת המהפך לעובדה מוגמרת.

לא רק ליברמן. גם ראש הממשלה נפתלי בנט ושותפו יאיר לפיד שפעו חיוכים וברכות, ואפילו יו"ר כחול לבן בני גנץ נראה לרגעים כמי שעשה ניתוח נגד חמיצות, מסתחבק עם שכניו סביב שולחן הממשלה. האיש שבגללו כולם שם, יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, שחזר מחופשתו בהוואי, השקיף על הנעשה במליאה מיציע המבודדים. זה היה מראה ששיקף נאמנה את המשמעות הפוליטית של העברת התקציב - תעודת ביטוח מפני החזרה שלו לשלטון.

רה"מ נפתלי בנט וחברי הכנסת לאחר ההצבעה על התקציב במליאת הכנסת, 2 בספטמבר 2021. דני שם טוב, דוברות הכנסת, דוברות הכנסת
בנט ולפיד שפעו חיוכים וברכות. חוגגים אחרי הניצחון בהצבעה, אתמול/דוברות הכנסת, דני שם טוב, דוברות הכנסת

הדבק שהקים את הממשלה הוא גם הדבק של התקציב, יחד עם הנחת היסוד הבסיסית, שאף אחד מהשותפים לא ירצה לפקשש ולהיגרר בטעות לבחירות. אותם שותפים מסגרו את הקרבות הפנימיים בקואליציה בגבולות נוחים, ואפשרו למשרד האוצר להעביר את אחד מחוקי ההסדרים הגדולים והשאפתניים בכל הזמנים.

השבועות האחרונים של הדיונים על התקציב בממשלה לקראת הגשתו לכנסת, לא הגיעו לדציבלים גבוהים כפי שנשמעו אתמול במליאה. להיפך, הם התאפיינו בשקט ורוגע לא אופייני למעמד. ותיקי משרד האוצר עדיין מתקשים להיזכר בתקציב שעבר בצורה כל כך חלקה.

כן, היו משברים והיו איומים, בליל התקציב בממשלה וגם השבוע מול ח"כים מהעבודה ומרצ, שהתבצרו במשרד האוצר עם התנגדויות לשלוש מהרפורמות בחוק ההסדרים. בלוק השמאל בקואליציה סימן את הרפורמה בחקלאות וברגולציה והעלאת גיל הפרישה לנשים כמטרות אסטרטגיות, וטיפס על עץ מאוד גבוה.

בשלב מסוים, בנט ולפיד דרשו מניצן הורוביץ ומרב מיכאלי ליישר אותם, אבל הם העניקו לנלחמים גיבוי מלא, ואלה לקחו אותו עד הסוף. ליברמן, מצידו, נקט במדיניות של הכלה, או שמא התשה: הוא לא נגרר לסיבובים התקשורתיים, התעקש שיהיה בסדר, שלח את בכירי האוצר לשעות של ישיבות עם הח"כים ודחה את המשא ומתן האמיתי עד הרגע האחרון. ואז, ריכך את הלב, פתח את הכיס, והגיע לפשרות.

עוד בוואלה!

הישג לקואליציה: הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את תקציב המדינה לשנים 2022-2021

לכתבה המלאה
שר האוצר, אביגדור ליברמן במהלך כינוס מליאת הכנסת 2 בספטמבר 2021. נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
נקט במדיניות של הכלה, או שמא התשה. ליברמן בכנסת, אתמול/דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

בתחילת החודש, יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, שאיים להצביע נגד התקציב בממשלה, קיבל תוספות מכובדות לתקציב הבריאות. ח"כ מיכל רוזין, אפרת רייטן ונעמה לזימי, שהובילו את המאבק בהעלאת גיל הפרישה לנשים, קיבלו השבוע קרוב למיליארד שקלים עבור רשת ביטחון לנשים קשות יום ואוכלוסיות מוחלשות. אתמול בבוקר, שעה לפני שהתחיל הדיון במליאה, נמצאה גם הפשרה לרפורמה בחקלאות, וחלקים ממנה פוצלו החוצה מחוק ההסדרים, כדרישת נציגי ההתיישבות העובדת בקואליציה.

הוויכוח על הרפורמה ברגולציה, שנמשך באמת עד הרגע האחרון, היה מחוץ לשליטתו של ליברמן, משום שהוא חשף את הקואליציה המתוסבכת בנקודת תורפה עם פער אידיאולוגי-כלכלי משמעותי וגדול. ההצעה להקמת רשות רגולציה שתעקוף את סמכויות המשרדים הממשלתיים, שנולדה בבית המדרש של פורום "קהלת" והתגלגלה להבטחת בחירות של ימינה, הדליקה במפלגות השמאל את כל הנורות האדומות.

סגן השר אביר קארה וח"כ מוסי רז נעמדו שניהם על רגליהם האחוריות כנושאי הדגל הניציים של כל צד בקואליציה, תוך איומים אמיתיים להצביע נגד התקציב. בסופו של דבר, איתן גינזבורג מכחול לבן הגה את הפשרה ה"מפא"יניקית" לפיה תוקם רשות עם חובת היוועצות בלבד, ומילא במדויק את התפקיד ששמור למפלגת מרכז, בממשלה שקרועה בין ימין ושמאל.

רה"מ נפתלי בנט וחברי הכנסת לאחר ההצבעה על התקציב במליאת הכנסת, 2 בספטמבר 2021. דני שם טוב, דוברות הכנסת, דוברות הכנסת
בנט ועבאס, אתמול/דוברות הכנסת, דני שם טוב, דוברות הכנסת

בסופו של דבר, כולם יצאו מרוצים. בלוק השמאל מתהדר בשלישיית הישגים בכל המטרות שסומנו מראש, קארה קיבל הבטחות על דמי אבטלה ורשת ביטחון לעצמאיים, ורשימות הקרדיטים הארוכות על ההודעות לתקשורת מלמדות על ההצלחה שלה מבקשים להיות שותפים אבות רבים. בראשם, בנט ולפיד, שעברו עוד משוכה משמעותית בדרך להבטחת יציבות השלטון.

אישור התקציב בקריאה ראשונה מצטרף לביקור המוצלח של ראש הממשלה בבית הלבן, פתיחת שנת הלימודים כסדרה, וחגי תשרי, שבניגוד לתבהלה המוקדמת לא יעברו בסגר, ומחזק את המאמץ להראות שיש ממשלה בריאה ומתפקדת. אפשר להתווכח על המספרים והגזרות, אבל קשה להתווכח עם החשיבות המהותית בהענקת אופק ויציבות למשק, אחרי שנים של כלכלת בחירות. וזה יעד מרכזי של ממשלת בנט-לפיד, שהוכיחה, שוב, שהרצון הטוב - והרצון בשלטון - מתגברים גם על מחלוקות עמוקות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully