משפחת הלוחם דורשת ועדת חקירה: "החברים של בראל סיפרו שתודרכו להכיל את האירוע"

עורך דינה של משפחתו של סמ"ר בראל חדריה שמואלי אמר בריאיון ב-103FM כי ההנחיות בשטח היו עמומות וכי במשפחה האבלה רוצים שיופקו לקחים מהמקרה. "צריך לוודא שתהיה חקירה עניינית, ושלא תופנה אחריות לדרג פיקודי נמוך. אם לא תהיה נטילת אחריות יש הכרח בהטלת אחריות"

31/08/2021
בווידאו: הלווית סמ"ר בראל חדריה שמואלי (צילום: דוברות מג"ב)

עורך דינם של משפחתו של לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי, רן כהן רוכברגר, אמר הבוקר (שלישי) כי ההוראות שקיבל החייל היו לא ברורות. בריאיון ל-103FM אמר רוכברגר כי "מחבריו של בראל אנחנו למדים שההנחיות היו עמומות לכל הפחות. הייתה הנחיה להכיל את האירוע ולהימנע מפגיעה לא נדרשת". הוא הוסיף כי "מדובר באירוע שחורג מהפציעה הקונקרטית. צריך לבדוק את הדברים לאורך ולרוחב. אם לא תהיה נטילת אחריות יש הכרח בהטלת אחריות".

הוא התייחס לדרישת המשפחה להקים ועדת חקירה שתחקור את מותו של בראל, מירי מטווח אפס על ידי פלסטיני, דרך חרך בגדר הגבול לפני עשרה ימים. "זה לא שאין לנו אמון בצבא", אמר, "צריך לוודא שתהיה חקירה עניינית ונוקבת, ושלא תופנה אחריות לדרג פיקודי נמוך כפי שאפשר אולי היה להבין ממידע שנמסר לתקשורת. אנחנו לא מצביעים ומחפשים אשמים - אבל רוצים קודם כל שתהיה בדיקה של כל שדרות הפיקוד. הרי ברור שהמחדל כאן היה רב מערכתי. זה לא אירוע נקודתי בודד, צריך להגדיל את שדה הראייה. המחדלים היו לפני האירוע, תוך כדי האירוע וגם אחריו - לא רק במג"ב אלא בכל צה"ל".

יוסי שמואלי אביו של החייל בהלווייתו, אתמול(צילום: דוברות משטרת ישראל)

חדריה שמואלי הובא למנוחות אמש בבית העלמין בקריית שאול, בתום יותר משבוע שבו לוחם יחידת המסתערבים של משמר הגבול נאבק על חייו בבית החולים. בני משפחתו הודיעו מעל קברו שייצאו למאבק לבירור הנסיבות שהובילו למותו - כשלטענתם לבנם הצלף לא היו האמצעים להגן על עצמו.

"המשפחה באבלה דורשת לקחים", אמר עורך דינה של המשפחה, "הוא הוצב במקום שבו לא היה לו כל יתרון טקטי, להיפך, הוא היה בנקודת תורפה. ראינו תמונות שבהן קנה של נשק של צלף יוצא מחרך ופלסטינים מנסים לחטוף אותו. במצב כזה היה בראל במרחק אפס מהפורעים. מה שנדרש באופן מידי היה לקרוא לכוחות לשפר עמדות לאחור".

עוד בוואלה!

סמ"ר בראל חדריה שמואלי הובא למנוחות; אמו: "חיי לא יימשכו"

לכתבה המלאה
לא הכיר את הגזרה. בראל חדריה שמואלי(צילום: באדיבות המשפחה)

נקודה אחרת העולה מצפייה בחומרי הווידאו, היא שצה"ל לא הפעיל במקרה הזה את כל אמצעי האיסוף והתצפית, למרות הבעירה בגזרה, והעביר מידע לגורמי השטח. "היה פה מחדל גדול, היה נתק", אמר כהן רוכברגר, והוסיף כי "ביקשנו לקבל ולהראות למשפחה את המידע שהיה לגורמי הביטחון בארץ".

עו"ד כהן רוכברגר ציין כי בראל הוקפץ לפעילות המורכבת כשמזה שנה וחצי לא היה בגזרה ולא הכיר אותה. "מדובר בכמה חוליות שבאו לטפל באירוע", הסביר, "החולייה שבה בראל היה חבר הייתה לא אורגנית והוא עצמו הגיע רק בשישי למקום. הוא הוקפץ למלא מקום, ולא לקח חלק בתחקירים המוקדמים". הוא הוסיף כי בראל "לא קיבל את התדריכים הנדרשים ונאלץ להתמודד באופן חסר עם סיטואציה שלא הייתה ברורה במלוא מובן המילה".

  • מג"ב
  • ועדת חקירה
  • צה"ל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully