וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ללא מתווה מסודר: יוצא לדרך מבצע החיסונים בבתי הספר במגזר החרדי

עודכן לאחרונה: 19.8.2021 / 6:57

לאחר חתימתו של פרופ' אש על צו המורה לחסן ילדים בתוך בתי הספר, ימוקמו הבוקר ניידות חיסונים של מד"א במוסדות חינוך חרדים, שם החלה שנת הלימודים. עם זאת, טרם ברור כיצד יתנהל המבצע, מי יפקח עליו, ומה תהיה היקף האחריות של צוותי ההוראה בבתי הספר

לאחר חתימתו של מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור נחמן אש על צו בריאות העם המורה על חיסון ילדים בתוך מתחמי בית הספר, יחלו היום (חמישי) צוותי מד"א לחסן תלמידים בבתי ספר במגזר החרדי, שם החלה שנת הלימודים לפני עשרה ימים.

ניידות החיסונים של מד"א צפויות להתמקם הבוקר בבתי ספר באשדוד ובמודיעין עילית. בימים האחרונים הפעילו רשויות מקומיות חרדיות ניידות חיסון במקומות מרכזיים ובסמוך לישיבות, אולם היום החיסונים כבר יתבצעו בתוך כתלי בתי הספר.

בהמשך צפוי המבצע להתרחב לכלל בתי הספר ובמשרד הבריאות ייעזרו בפרמדיקים וחובשים מצה"ל. אולם, טרם ברור כיצד יתנהל המבצע ומי יפקח עליו. כמו כן, לא ברורה היקף האחריות של צוותי ההוראה בבתי הספר, והמפקחים מטעם משרד החינוך.

פתיחת שנת הלימודים בבית שמש 9 באוגוסט 2021. דוברות עיריית בית שמש, אתר רשמי
פתיחת שנת הלימודים בבית שמש 9 באוגוסט 2021/אתר רשמי, דוברות עיריית בית שמש

על פי הצו, החיסונים יתאפשרו באישור בכתב על ידי ההורים. מנהלי מוסדות חינוך יאפשרו לצוותים רפואיים המורשים לכך מטעם משרד הבריאות להגיע למוסדות הלימוד בשעות הלימודים, לצורך מתן החיסונים. המנהלים יידרשו להשמיש עבור המבצע מתחם המיועד לכך, וירכזו את אישורי ההורים עבור הצוותים הרפואיים. אלו, מצידם, יתאמו מול הנהלת המוסד את הפרטים, וינהלו את התהליך.

בערב ידונו חברי ועדת החיסונים של משרד הבריאות על הרחבת מנת הדחף השלישית גם לבני 40 ומעלה, לשוטרים ולצוותי ההוראה. זאת, לאחר שעל פי הממצאים הראשוניים תופעות הלוואי שדווחו היו זהות למנות הראשונות, כשבין היתר דווח על חום, חולשה וכאבים באזור ההזרקה. בנוסף לכך, על פי נתוני משרד הבריאות נרשמה ירידה במספר החולים הקשים בני ה-60 ומעלה, וכרגע אין בבתי החולים מאושפזים בגילאים הללו, שהתחסנו בפעם השלישית.

ראש הממשלה נפתלי בנט החליט לכנס את קבינט הקורונה לדיון מסכם שיתקיים ביום ראשון בערב, בעניין מערכת החינוך, בו תתקבל הכרעה בכלל הסוגיות וההיבטים. בדיון, שיתקיים לבקשת שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, ישתתפו גם נציגי ארגוני המורים וההורים, וההחלטה שתתקבל בו תהיה מחייבת לכל שרי הממשלה.

מאות מתחסנים במתחם מד"א בתל אביב, 15 באוגוסט, 2021. נדב מנצור, מד"א
ניידות חיסונים של מד"א ימוקמו בתוך בתי הספר/מד"א, נדב מנצור

החתימה של פרופ' אש על הצו המורה לחסן תלמידים בבתי הספר מגיעה לאחר ויכוח מתמשך בין משרדי הבריאות והחינוך בנושא. עד כה, השרה יפעת שאשא-ביטון התנגדה לחסן את התלמידים בבתי הספר ואף טענה כי זה "פשע" בגלל הלחץ החברתי שיופעל עליהם. למרות זאת, בשל סמכות שר הבריאות על נושאים בריאותיים גם במרחבי מערכת החינוך, הודיע השר ניצן הורוביץ כי החיסונים יתקיימו בכל זאת בבתי הספר, בשעות הבוקר המוקדמות או לאחר יום הלימודים.

ביום ראשון, כשבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים, קיים ראש הממשלה נפתלי בנט פגישה עם השניים בניסיון להגיע להבנות ופשרות הן על מתווה החינוך והן על אישור חיסונם של בני נוער וילדים בתוך מתחמי בית הספר במהלך שעות הלימודים, כמו גם הצורך הסברת החיסונים לתלמידים.

לפי גורמים שנכחו בדיון, ראש הממשלה היה תקיף מול שרת החינוך וביקש את גמישותה, אך גם הפעם נמנע מלקבוע עובדות. במהלך השיחה, משרד החינוך ושרת החינוך סירבו אפילו לקיים פעילות הסברתית על טיב החיסון, לא כל שכן על השעות לקבלת החיסונים. בסופו של דבר, הדיון הסתיים ללא החלטות.

עוד בוואלה!

מנכ"ל משרד הבריאות חתם על צו המאפשר מתן חיסונים נגד קורונה בבתי הספר

לכתבה המלאה

שנת הלימודים תיפתח באופן רשמי בעוד כשבועיים, אך זו צפויה להיות השנה השנייה ברציפות בה חלק מהתלמידים ייאלצו ללמוד בשיעורים מקוונים. התחלואה הגבוהה ב-18 יישובים עלולה לגרום לחלק מהכיתות בתחומן לחזור ללמידה מרחוק, זאת לפי המדדים שנקבעו לפתיחת מערכת החינוך, הקובעים כי למידה פרונטלית תתקיים רק בכיתות ח'-י"ב בערים אדומות שהיקף המתחסנים-מחלימים בהן גבוה מ-70%.

לפי המתווה שסוכם בין ראש הממשלה בנט למשרדי החינוך והבריאות, תלמידי כיתות ח'-י"ב בערים שאינן אדומות, בכיתות בהן שיעור ההתחסנות גבוה, ילמדו בבתי הספר ללא קפסולות. רף ההתחסנות יכלול תלמידים מחוסנים, מחלימים ובעלי תוצאת בדיקה סרולוגית חיובית. כיתות א'-ז' יפעלו על פי מתווה "מגן חינוך".

המתווה כולל בדיקות סרולוגיות ובדיקות מהירות למי שבא במגע עם מאומתים, כדי להמשיך בשגרת לימודים ולצמצם את הבידודים למורים ולתלמידים. במערכת החינוך החרדית החלו בפיילוט הבדיקות הסרולוגיות עם פתיחת הלימודים המוקדמת. שבוע לאחר מכן, קרוב ל-80 אלף תלמידים ו-6,000 נמצאים בבידוד, ושלושה מהיישובים שילמדו דרך הזום הם חרדיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully