"אנשים מאבדים הכרה": חיילים טענו שהתעלפו מחום בטקס החלפת פיקוד בבסיס נבטים

לפי הפוסט שפרסמה חיילת בחיל האוויר, חיילים בבסיס אולצו לעמוד בשמש בעיצומו של יום חם ללא מים, לכל אורכו של הטקס. החיילת הפנתה את הביקורת כלפי מפקד חיל האוויר נורקין: "חיילים נופלים כמו זבובים, בשביל מה?". מחיל האוויר נמסר: "האירוע נבדק והלקחים יילמדו"

09/08/2021

חיילת בחיל האוויר פרסמה אתמול (ראשון) פוסט בפייסבוק בו טענה כי חיילי בסיס נבטים שבדרום אולצו לעמוד בשמש בעיצומו של יום חם במיוחד, במהלך טקס החלפת פיקוד בבסיס בשבוע שעבר, וכי חלק מהחיילים התעלפו בשל עומסי החום.

לדבריה, לפני הטקס בבסיס בו נכח גם מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין, נלקחו מהחיילים בקבוקי המים שלהם, והם אולצו לעמוד בשמש לכל אורך הטקס, בו נכנס תת-אלוף גלעד קינן לתפקיד מפקד בסיס חיל האוויר בנבטים.

בפוסט האנונימי, שהופנה לנורקין, כתבה החיילת שנכחה בטקס כי "בזמן שעלית על הבמה ודיברת על חשיבות הנכס האנושי, והנכונות לשמור על החיילים שתחתיך, אנחנו - כל חיילי הבסיס, עמדנו כבר שעה בשמש ביום שמוגדר בו עומס חום, מתנודדים מצד לצד בניסיון שלא ליפול". עוד כתבה כי "לפני שהתחיל הטקס, כמובן לקחו מאיתנו את בקבוקי המים וזרקו לפח, שחלילה לא יראו הבכירים שהגיעו עד הנגב השומם שחיילי הבסיס שותים מים ושומרים על גופם". לדבריה, "מפקד הבסיס היוצא והמפקד הנכנס, כל אחד בתורו, מבטיחים בחיוך שישמרו עלינו, וברחבת המסדר - חיילים נופלים כמו זבובים".

טוב לדעת (מקודם)

נתפס לכם הצוואר? הגיע הזמן לשחרר בטיפול ביתי וטבעי

מוגש מטעם בי קיור לייזר
בסיס נבטים. יהודה לחיאני, מעריב
"איך זה מגיע למצב הזה?". בסיס נבטים(צילום: מעריב, יהודה לחיאני)

החיילת ציינה כי בשל החום, חלק מהחיילים התמוטטו: "חברה שעמדה לידי קורסת וכל הנגדים באזור רצים חסרי אונים לעזרתה, ואז מגיעים החובשים ולוקחים אותה באלונקה. אני מרימה את הראש ובעודי מסוחררת בעצמי אני רואה עוד אלונקה לוקחת חייל אחר. ועוד אחת יוצאת מהשורה ומבקשת ללכת לצל ומתעלפת לאחר כמה שניות, וגם לה מרימים את הרגליים ואומרים שיהיה בסדר. לוקחים אותה הצידה בדממה ומורים לכולנו להמשיך לעמוד ולהקשיב לכם מדברים על הנכס האנושי".

החיילת המשיכה להאשים את המפקדים באדישות ששררה בבסיס בעקבות האירועים: "זה היה כמעט פואטי. מהומה שמכוסה היטב במדים מגוהצים, שורות ישרות ואנשים שקטים שמפחדים לקום ולהגיד - מספיק. איך זה מגיע למצב הזה?".

היא חתמה את דבריה בפנייה נוספת לנורקין: "אני מדברת בשם אותו 'נכס אנושי'. הנכס שעמד בזמן שהתנגנה התקווה ומסביבו על רחבת המסדרים אנשים קורסים, מאבדים הכרה. כמעט ושכחנו שזה רק טקס. בשביל מה? למה הטקס חייב היה להיות בשמש? בשביל שהמצלמות יראו יותר טוב את הנואמים? ולמה אחרי שגיליתם בהפתעה גמורה שהמון חיילים קורסים תחת השמש, אף אחד לא קם ואמר, מספיק? טעינו?".

נכח בטקס בבסיס נבטים. מפקד חיל האוויר נורקין(צילום: ראובן קסטרו)

חיילת נוספת התייחסה לאירוע: "מה שראיתי באותו היום באמת היה זוועה, לפני הטקס הרס"רים אמרו: 'אם אתם צריכים להתעלף, תתעלפו באלגנטיות'. לאחר חמש דקות עברו הרס"רים ודחפו לידיים של החיילים שקיות זבל, ואמרו להם לאסוף כל בקבוק שהם רואים ולזרוק לפח. היו חיילים שלא רצו לזרוק את הבקבוק והרס"רים פשוט עברו לידם ובעטו בבקבוקים ואמרו להם לזרוק את הבקבוק".

מחיל האוויר נמסר בתגובה כי "האירוע נבדק והלקחים הנדרשים יילמדו. לאור תנאי מזג אוויר באזור בסיס נבטים הוחלט כי טקס החלפת הפיקוד יתחיל בשש בערב וימשך כחצי שעה בלבד. לפני הטקס ובמהלכו חולקו לעומדים במסדר בקבוקי מים קרים והוקמה עמדת התרעננות מקורה ובה שתייה שחולקה באופן חופשי. החיילים תודרכו לפני הטקס שאם יחושו ברע, הם מתבקשים לצאת מהטקס ולגשת לעמדת המנוחה".

עוד נמסר כי "אף חייל לא התעלף במהלך הטקס ומי מהחיילים שחש ברע ניגש הצידה למנוחה וקיבל מענה רפואי מהחובשים במקום. בחודשי הקיץ צפויים טקסי החלפות פיקוד רבים בבסיסי חיל האוויר. מתכונתם תיבחן פרטנית בהתאם תנאי מזג האוויר לשמירה על בריאותם של החיילים והמפקדים".

  • נבטים
  • חיילים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully