הורוביץ: נקל על טרנסג'נדרים בתהליך הכולל של שינוי המין

שר הבריאות התחייב לפעול לקיצור התורים לניתוח לשינוי מין, ולהכשיר צוותים רפואיים להכיר את צרכי הקהילה. "הציבור הטרנסי משלם את המחיר הכבד ביותר על ההומופוביה. זה מאבק על החיים, והחובה המוסרית שלנו היא לאפשר לכל אדם לחיות את חייו לפי בחירותו"

שר הבריאות ניצן הורוביץ הכריז הבוקר (שלישי) כי הממשלה תפעל להקל על תהליך שינוי מין של טרנסג'נדרים.

"הציבור הטרנסי משלם את המחיר הכבד ביותר על ההומופוביה. זו קהילה שלפחות חצי ניסו להתאבד בה לפחות פעם אחת בגלל השנאה כלפיהם. עכשיו זה מאבק על החיים, ואנחנו צריכים לקבל כל אדם באשר הוא. החובה המוסרית שלנו היא לאפשר לכל אדם לחיות את חייו לפי בחירותו", אמר הורוביץ בהצהרה, ואמר כי במסגרת התקציב יוקצו 90 מיליון שקלים עבור צרכי הקהילה.

בין היתר הצהיר הורוביץ על שורת צעדים שנועדו להקל על התהליך מצד מערכת הבריאות. "יש מצוקה אמיתית בהזמנת תור לשינוי מין, אפילו ארבע שנים. צריך להגיד שזה הליך רפואי לכל דבר, זה ניתוח מציל חיים ומשנה חיים. נקצר את התורים ונהפול אותם לזמינים יותר במערכת הבריאות הציבורית", הבטיח. "נפעל להקצות מתאמי טיפול במהלך כל ההליך. נכשיר את הצוותים הרפואים לצרכים של הקהילה עם הרגישויות המתאימות. לפעמים זה לא משנאה, אלא פשוט לא מבינים את המילים. בנוסף, נקל על התהליך הכולל של שינוי המין, מקופות החולים ועד הוועדה שתקל על הפונים והפונות אליה, כך שנקדם את קידום הקהילה הטרנסית על פי הדוח שכתבה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר".

עוד בוואלה!

בג"ץ: הסעיפים המפלים בני זוג מאותו מין והורים יחידניים בחוק הפונדקאות יבוטלו תוך חצי שנה

לכתבה המלאה
בווידאו: הורוביץ מצהיר על יישום צעדים שיקלו על תהליך שינוי מין בישראל (צילום: משרד הבריאות)

"נפעל להקצות מתאמי טיפול במהלך כל ההליך", פירט השר. "נכשיר את הצוותים הרפואים לצרכים של הקהילה עם הרגישויות המתאימות. לפעמים זה לא משנאה, אלא פשוט לא מבינים את המילים. בנוסף, נקל על התהליך הכולל של שינוי המין, מקופות החולים ועד הוועדה שתקל על הפונים והפונות אליה, כך שנקדם את קידום הקהילה הטרנסית על פי הדוח שכתבה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר".

בדבריו התייחס הורוביץ גם לדברים שאמר אמש ח"כ אבי מעוז ממפלגת נעם, שהשווה במליאת הכנסת בין אנשי קהילת הלהט"ב ופדופילים. "יש לנו דרך ארוכה במאבק הזה", אמר הורוביץ, "הקולות החשוכים שמבקשים להשאיר אותנו שקטים הגיעו לכנסת ומבישים את המשטר הדמוקרטי. אבל אני אופטימי, אם אני מסתכל 20 שנה אחורה אני רואה את ההתקדמות".

"הציבור הטרנסי משלם את המחיר הכבד ביותר על ההומופוביה". הורוביץ, הבוקר (צילום: צילום מסך, ללא)

בדבריו התייחס הורוביץ גם לדברים שאמר אמש ח"כ אבי מעוז ממפלגת נעם, שהשווה במליאת הכנסת בין אנשי קהילת הלהט"ב ופדופילים. "יש לנו דרך ארוכה במאבק הזה", אמר הורוביץ, "הקולות החשוכים שמבקשים להשאיר אותנו שקטים הגיעו לכנסת ומבישים את המשטר הדמוקרטי. אבל אני אופטימי, אם אני מסתכל 20 שנה אחורה אני רואה את ההתקדמות".

באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית בירכו על דבריו של הורוביץ. "כמנתחים פלסטיים אנחנו נכונים להירתם למאמץ הנפשי, ההורמונלי והגופני לטובת הנשים והגברים על הקשת הטרנסית. הניתוחים לצד הטיפולים האסתטיים הם חיוניים עבור אלו הזקוקים להתאמה מגדרית על מנת לחיות בהשלמה עם הזהות החדשה ורובם נתקלו עד היום בסרבול בירוקרטי", נמסר מטעם האיגוד.

"כרופאים פלסטיקאים במערכת הבריאות, אנו מודעים ושותפים לאתגרים של התהליך. לכן נתמוך בהכשרה של עוד עוסקים במלאכה החשובה על מנת להקל את סבלם של חברי הקהילה, כמובן בכפוף להכשרה קפדנית", הוסיפו.

מיכל סטולר, נציגת פרויקט גילה להעצמה טרנסית, אמרה לשר הבריאות כי רוב חברי הקהילה פונים לרפואה פרטית לשם ביצוע הניתוחים. הסיבה, לדבריה, היא משום ש"המנגנון שמאשר את הניתוחים הוא מסורבל, מאיים ולא שקוף. המנגנון הוא שארית מתקופה חשוכה שבה יחסים הומוסקסואלים עוד היו מחוץ לחוק בישראל והגיע הזמן לשנות את המצב. אחד השינויים הדחופים ביותר הוא קיצור זמני ההמתנה לניתוחים תחתונים. אין עוד ניתוחים במערכת הבריאות בישראל שיש להם רשימת המתנה של 4-5 שנים. כבר שנים שאנחנו מתריעות על כך בפני משרד הבריאות, אך זמני ההמתנה רק הולכים ומתארכים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully