ההסתערות על הקפיטול

השוטרים שהגנו על הקפיטול העידו בקונגרס: "קרב מימי הביניים"

ועדת חקירה מיוחדת בבית הנבחרים החלה בחקירת התקוממות תומכי טראמפ, והשוטרים שהגנו על הדמוקרטיה האמריקנית תיארו בדמעות ובזעם את המתקפה. "חשבתי שככה אני עומד למות", אמר אחד מהם. חלק מהרפובליקנים החרימו

סוכנויות הידיעות
28/07/2021
בווידאו: השוטרים שהגנו על הקפיטול מעידים בקונגרס (צילום: רויטרס)

שוטרים שהגנו על גבעת הקפיטול מפניהם של תומכי הנשיא לשעבר דונלד טראמפ העידו אתמול (שלישי) בקונגרס על הרגעים הדרמטיים, בפתח ועדת החקירה של אירועי 6 בינואר. הם סיפרו כי הם ספגו אגרופים ובעיטות, רוססו בגז פלפל, קיבלו איומי מוות ותוארו כבוגדים על ידי המון זועם שניסה לבלום את אשרור הניצחון של ג'ו ביידן בבחירות.

"זה היה כמו קרב מימי הביניים", תיאר שוטר הקפיטול אקווילינו גונל, מהגר מהרפובליקה הדומיניקנית ששירת בעיראק, בעודו מנגב את הדמעות. "אני זוכר שחשבתי לעצמי שככה אני הולך למות, בהגנה על הכניסה הזו". גונל הביע הלם וזעם על אלו הממשיכים לנסות "לעוות את העובדות". חלקים במפלגה הרפובליקנית מסרבים לקשור בין המתקפה על הקונגרס לבין טראמפ, שלו עדיין יש השפעה רבה על המפלגה.

גונל תקף גם את טראמפ, שתיאר את המתפרעים כ"קהל אוהב", ואמר כי הוא "עודד אותם להמשיך להילחם".

השוטר דניאל הודג'ס, ממשטרת וושינגטון הבירה, תיאר איך "טרוריסטים חדרו את קו ההגנה וניהלו עמנו קרב בידיים חשופות". לדבריו, לפחות אחד מהמתפרעים ניסה לעקור את עיניו. חמישה בני אדם נהרגו במהלך ההסתערות על הקונגרס, בנוסף לשני שוטרים שנכחו במקום שמו קץ לחייהם מאוחר יותר. יותר ממאה שוטרים נפצעו.

"חשבתי לעצמי שככה אני הולך למות". השוטר אקווילינו גונל(צילום: רויטרס)

העדויות המטלטלות ניתנו בפתח השימוע הראשון בוועדה המיוחדת לחקירת מתקפת 6 בינואר, שנמשך שלוש שעות. הוועדה בבית הנבחרים נפתחה בהקרנת סרטונים מההתקוממות הקטלנית, אך היו אלו תיאוריהם הנסערים, ולעתים בוטים, של השוטרים שהיו נתונים תחת מצור שנתנו את הטון לחקירה. היא צפויה להתנהל במשך כמה חודשים.

הפורעים, ששולהבו בעצרת לוחמנית של טראמפ שהתקיימה בסמוך לקונגרס, פילסו את דרכם אל הקפיטול, צדו אחר יו"ר בבית הנבחרים הדמוקרטית ננסי פלוסי, וקראו "לתלות את מייק פנס", סגנו של טראמפ שסירב לשתף עמו פעולה בניסיון לסכל את ההפסד של טראמפ.

הארי דאן, שוטר במשטרת הקפיטול, נזכר בקללות הגזעניות שהוטחו בו, כולל "כושי". רבים מאלו שהסתערו על הקונגרס היו קשורים לקבוצות ימין קיצוני לאומניות וגזעניות.

הפורעים הטיחו בו קללות גזעניות. השוטר הארי דאן בעדות בקונגרס, אתמול(צילום: רויטרס)

חצי שנה אחרי האיום החמור ביותר שנשקף לגבעת הקפיטול זה 200 שנה, יותר מ-535 איש נעצרו, אולם עבודתה של ועדת החקירה הפכה למחלוקת פוליטית. חלק מהמחוקקים הרפובליקנים ממשיכים להתעקש שהאירועים ב-6 בינואר היו בסך הכול הפגנה שלווה, כשהם מאמצים את שקריו של טראמפ בדבר גניבת הבחירות ממנו.

בשל התפשטות הנרטיבים הללו, חברי הוועדה מסגרו את החקירה שלהם בתור חיפוש אחר האמת. "אנחנו יודעים שיש ראיות לכך שהייתה זו מתקפה מתוכננת", אמר יו"ר הוועדה, בני תומפסון הדמוקרטי. "אנחנו יודעים שהגברים והנשים שהסתערו על הקפיטול רצו לשבש את העברת השלטון החלקה במדינה הזאת". תומפסון הבטיח שהוועדה "תפעל רק לפי העובדות", והוסיף כי אין מקום ל"פוליטיקה או מפלגתיות בחקירה הזאת".

תומכי טראמפ בהסתערות על הקפיטול, 6 בינואר(צילום: רויטרס)

מייקל פנון, שוטר במשטרת וושינגטון הבירה, אמר כי ההמון קרא לו "בוגד", הכה אותו והותירו אותו חסר הכרה. "בדמיון הכי פרוע שלי לא ציפיתי להיות בסיטואציה ההיא", אמר פנון שסבל מהתקף לב במהלך ההתקוממות. "האדישות המופגנת כלפיי עמיתיי מחפירה", זעם. הוא ככל הנראה הפנה את זעמו אל הרפובליקנים שהחרימו את הוועדה וממעיטים בחומרת ההתקוממות, אך הוא התייחס גם למחדלי האבטחה הבולטים במבנה.

טראמפ: "החקירה מזויפת ופוליטית"

טראמפ כינה את ועדת החקירה "מזויפת ופוליטית מאוד", וניסה להטיל על פלוסי את האשמה במחדלי האבטחה בקפיטול, טענות שאותן מהדהדים תומכיו. פלוסי תקפה בחזרה, ולשכתה מסרה כי הרפובליקנים מעודדים "הסטה, עיוות וחוסר מידע".

פלוסי ואחרים רצו להקים ועדת חקירה דו-מפלגתית, ואפילו מנהיג המיעוט הרפובליקני בבית הנבחרים, קווין מקארתי, הביע בינואר תמיכה ביוזמה. עם זאת, בשל החשש הגובר של הרפובליקנים מנזקים פוליטיים שתסב החקירה, הם התנגדו לבדיקה מעמיקה. הנהגת הרפובליקנים בבית הנבחרים משכה את חמשת המינויים של המפלגה לוועדה בשבוע שעבר, אחרי שפלוסי דחתה שני מועמדים שהציג מקארתי.

שלהב את ההמון. טראמפ בעצרת בסמוך לקפיטול, 6 בינואר(צילום: AP)

כדי להימנע מהרכב על טהרת הדמוקרטים, מינתה פלוסי שני רפובליקנים הידועים בביקורת שלהם על טראמפ - ליז צ'ייני ואדם קינזינגר.

"על אף חבר קונגרס לנסות עכשיו להגן על מי שאינו ראוי להגנה, לשבש את החקירה הזאת או לטייח את מה שקרה באותו היום", אמרה צ'ייני במהלך השימוע. היא אף רוצה לדעת אם לממשל טראמפ היה ידע מוקדם על מה שעומד לקרות, ולכן היא הדגישה שיש לבחון את כל ההתקשרויות של הבית הלבן מאותו היום.

קינזינגר יצא בקריאה נרגשת לעמיתיו הרפובליקנים. "רבים במפלגה שלי מתייחסים לכך כאל עוד עימות פוליטי. זה רעיל, וזה צריך להיפסק", הדגיש.

למרות הפגרה הקרובה בקונגרס, יו"ר ועדת החקירה אמר כי ייתכנו דיונים נוספים במהלך התקופה וחברי הוועדה הביעו נחישות לזמן מסמכים ועדים נוספים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully