פוטין: "החלטנו על החזרת השגרירים"; ביידן: "נפעל יחד למנוע נשק גרעיני מאיראן"

בתום השיחות בז'נבה, שנמשכו כארבע שעות, אמר הנשיא הרוסי כי הן היו חיוביות וכי לא הייתה עוינות מצדו של ביידן - אך הדגיש כי אף אחד מהם לא הזמין את השני לביקור. נשיא ארה"ב: "הבהרתי לפוטין שלא נסבול ניסיונות להפר את הריבונות שלנו"

סוכנויות הידיעות
בווידאו: פוטין עוזב את הווילה בז'נבה בה נפגש עם ביידן (צילום: רויטרס)

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין הסכימו היום (רביעי) על החזרת השגרירים ועל חידוש השיחות על בקרת נשק גרעיני בתום הפסגה הראשונה ביניהם בז'נבה. ביידן אמר כי רוסיה "לא רוצה מלחמה קרה חדשה" ואמר כי הוא ופוטין הסכימו לפעול כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני. ואולם, ביתר המחלוקות הרבות ביניהן לא נראה שנרשמה פריצת דרך של ממש, והשיחות נמשכו פחות מארבע שעות - זמן קצר יותר מהמתוכנן.

בסימן נוסף למתיחות, הבית הלבן התנגד למסיבת עיתונאים משותפת של השניים, לאור הניסיון מהפסגה בין פוטין לנשיא הקודם דונלד טראמפ ב-2018, וגם לא הייתה ארוחה משותפת.

פוטין, הראשון שתדרך את הכתבים לאחר תום השיחות שנערכו באחוזה המשקיפה על אגם ז'נבה, אמר כי הן היו חיוביות ולא הייתה עוינות מצדו של ביידן - אך הדגיש כי אף אחד מהם לא הזמין את השני לביקור. פוטין אמר כי הוא וביידן הפגינו נכונות להבין אחד את השני, והדגיש כי לשתי המעצמות יש אחריות משותפת ליציבות גרעינית. לדבריו, השיחות יעסקו באפשרות להכניס שינויים לאמנת New START שהוארכה זמן קצר לאחר שנשיא ארצות הברית נכנס לתפקיד בינואר.

עם זאת, נשיא רוסיה לא הראה נכונות להתפשר בכל הנוגע לדיכוי האופוזיציה מבית, ריכוז הכוחות בגבול אוקראינה והטענות האמריקניות בדבר מתקפות סייבר בתוך ארצות הברית.

עוד בוואלה!

פסגה ראשונה בצל המתיחות: ביידן ופוטין נפגשים בז'נבה

לכתבה המלאה
נמנע ממסיבת עיתונאים משותפת עם פוטין. ביידן, היום (צילום: רויטרס)

על אלכסיי נבלני, מנהיג האופוזיציה הכלוא, אמר פוטין כי הוא התעלם מהחוק וידע מה יקרה עם שובו מגרמניה לרוסיה אחרי שטופל בהרעלה מגז עצבים. הוא אף האשים את אוקראינה על הפרת הסכם מינסק להפסקת אש במזרח המדינה, וטען כי ריכוז הכוחות הגדול בגבולותיה לפני כחודשיים היה על אדמתה של רוסיה.

נשיא רוסיה הוסיף כי מוסקבה וושינגטון יתחילו בשיחות על ביטחון סייבר, וטען כי רוב מתקפות הסייבר בשטחה של ארצו מקורן בארצות הברית.

פוטין אמר כי הוא היה מרוצה מההסבר של ביידן על שכינה אותו במרץ "רוצח", מה שהוביל את רוסיה להחזיר את השגריר שלה מוושינגטון אנטולי אנטונוב. ארצות הברית החזירה את השגריר שלה חודש לאחר מכן, בעצת מוסקבה. בניגוד לפגישתו עם טראמפ בהלסינקי לפני שלוש שנים, אז הם נועדו באופן חריג לבדם, רק עם מתורגמנים, הוא וביידן לא ישבו לבדם בחדר. אז, טראמפ סירב לגנות אותו על ההתערבות בבחירות לנשיאות שנתיים קודם לכן, תוך שהוא מקעקע בפומבי את האמינות של שירותי המודיעין שלו.

ביידן: "השלכות קשות אם נבלני ימות"

נשיא ארצות הברית אמר כי הוא שאל את פוטין כיצד הוא היה מרגיש אילו רשת הנפט של רוסיה הייתה נפגעת במתקפת כופרה, זאת בהתחייסו להשבתת צינור מרכזי בארצות הברית בחודש שעבר שלפי ההערכות הייתה מעשה ידיהם של האקרים רוסים. בעוד שביידן הדגיש כי הוא לא העלה איומים במהלך הפגישה, הוא ציין כי הוא הבהיר לפוטין שארצות הברית לא תסבול ניסיונות לפגוע בריבונותה הדמוקרטית.

ביידן הזהיר כי יהיו השלכות "קשות" אם נבלני ימות בכלא והבטיח להגיב לכל מתקפת סייבר רוסית. "הזכרתי לו שיש לנו יכולות סייבר משמעותיות. והוא יודע זאת".

פוטין, מצדו, אמר במסיבת העיתונאים שלו כי וושינגטון לא נמצאת בעמדה להטיף למוסקבה על זכויות אדם, ואמר כי הוא מנסה להימנע מ"הכאוס" של תנועות המונים, כמו Black Lives Matter. "אנחנו לא רוצים שזה יקרה בשטחנו ונעשה כל מה שיכולתנו כדי למנוע זאת", אמר נשיא רוסיה. הוא גם הטיל ספק בלגיטימיות במעצר הפורעים שהסתערו על הקפיטול ב-6 בינואר כדי למנוע את ניצחונו של ביידן.

ביידן אמר כי כל השוואה בין מה שקרה אז לבין Black Lives Matter היא "מגוחכת".

"דיברנו את אותה השפה". פוטין במסיבת העיתונאים בז'נבה, היום (צילום: רויטרס)

פוטין בן ה-68 תיאר את ביידן בן ה-78 בתור מדינאי מנוסה, וציין כי הם "דיבר אותה שפה". מנגד, הוא הבהיר כי לא מדובר בידידות, אלא בדיאלוג פרגמטי העוסק באינטרסים של שתי המדינות. נשיא רוסיה אמר כי "קשה לומר" אם היחסים בין המעצמות ישתפרו, אבל יש "שביב של תקווה".

אף אחד מהצדדים לא פירט כיצד ייראו השיחות על אבטחת סייבר, אך ביידן אמר כי הוא הדגיש בפני פוטין כי תשתיות קריטיות צריכות להיות "מחוץ לגבול", כולל 16 מגזרים שהוא לא חשף בפומבי. "אנחנו צריכים חוקים בסיסיים מסוימים שכולנו נוכל לציית להם", תיאר ביידן את דבריו לפוטין.

נשיא ארצות הברית אמר כי הוא העלתה את סוגיות זכויות האדם משום שזה ב-"DNA" של המדינה, ובשל כליאתם של אזרחים אמריקנים ברוסיה. פוטין אמר בנושא כי הוא מאמין שניתן להגיע לפשרות, אף שהוא לא נתן אינדיקציה להסכם חילופי אסירים קרוב.

ביידן אמר כי "לא מדובר באמון, אלא באינטרס עצמי ובאימות של אינטרס עצמי", אך הוסיף כי יש "סיכוי ממשי" לשיפור היחסים.

בארצות הברית, חלק מחברי המפלגה הרפובליקנית מתחו ביקורת על ביידן. "הנשיא לא עשה חישוב נכון מול מי הוא עומד", אמר הסנאטור לינדזי גרהאם, מקורבו של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ. הוא הוסיף כי זה "מטריד" שביידן מציג את פוטין כאחד שחשוב לו מעמדו בעולם. בתקופת כהונת טראמפ, הואשם פעמים רבות הנשיא לשעבר כי הוא לא קשוח מספיק עם נשיא רוסיה, הן בידי הדמוקרטים והן בידי הרפובליקנים.

(צילום: רויטרס)

הפסגה נערכת בתקופה שבה היחסים בין וושינגטון למוסקבה נמצאים בשפל של עשרות שנים. יחסי ארצות הברית ורוסיה התדרדרו במיוחד אחרי סיפוח חצי האי קרים מאוקראינה ב-2014, ההתערבות הרוסית במוסקבה ב-2015 והבחישה בבחירות בארצות הברית ב-2016.

מתחילת כהונתו של הנשיא הדמוקרטי לפני כחמישה חודשים, הם עלבו זה בזה. ביידן כינה את פוטין "רוצח" והאשים אותו במתקפות סייבר נגד אינטרסים אמריקניים, בפגיעה בדמוקרטיה אחרי כליאתו של מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני ובהתערבות בבחירות בארצות הברית. מוסקבה החזירה את השגריר שלה מארצות הברית במרץ, וושינגטון הגיבה בצעד דומה באפריל.

עם תחילת הפסגה בשעות הצהריים, ביידן ופוטין לחצו ידיים ונכנסו לתוך הווילה אחרי שנשיא שוויץ קיבל את פניהם. לאחר כניסתם לאחוזה, אמר פוטין כי הוא "מקווה לפגישה מועילה". ביידן אמר כי "תמיד עדיף להיפגש פנים מול פנים". הפעם האחרונה שבה נפגשו השניים הייתה במרץ 2011, אז היה ביידן סגנו של ברק אובמה ופוטין היה ראש ממשלה.

מקור באחת המשלחות, שצוטט על ידי סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס, אמר כי הן היו "די מוצלחות". ביידן נצפה מניף את אגודלו עם יציאתו מהאחוזה שבה התכנסו המנהיגים לפגישה ראשונה מאז שנכנס לתפקיד בינואר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully