אסון הר מירון

"החיילים ראו גופות בפעם הראשונה": הלילה הדרמטי של פיקוד העורף במירון

בזמן האסון שהה במקום צוות של פיקוד העורף. הלוחמים, שנועדו לסייע בתרחיש של קריסה, שינו במהרה את ייעודם והחלו לסייע בפינוי פצועים והרוגים. מראות גופות הנספים אינם שגרתיים עבור החיילים, אך לא פגעו בעבודת החילוץ מההר: "בלעדיכם היו כנראה עוד מתים"

01/05/2021
בווידאו: זירת האסון בהר מירון בבוקר שאחרי (צילום: רויטרס, עריכה: אסף דרורי)

סמוך לשעה 01:00 בליל יום שישי העביר מפקד צוות בפיקוד העורף סגן אסף מכהני דיווח למפקדת החטיבה על אירוע רב נפגעים בהילולת הרשב"י המסורתית בהר מירון והפעיל את כלל החמ"לים בפיקוד.

"הצוות שהיה שם, נועד להציל חיים אם תהיה קריסה, אבל הם פגשו שם אירוע אחר לגמרי. המאמץ העיקרי שלהם כלל פינוי, הוצאה של הרוגים ופצועים מהזירה והגעה מהירה למוקד האירוע כדי לפנות ולהציל כמה שיותר חיים", שחזר הקצין.

מתחקור שבוצע בשטח על ידי מפקדי פיקוד העורף עלה כי עיקר האתגר היה בתחילה להגיע לנקודת האירוע. "כשאתה מגיע למוקד האירוע, אתה רואה את הדוחק ואת כמות העומס. לכן, אתה פועל כמה שיותר מהר כדי לדלל את האנשים. להוציא אותם לנתיבים אחרים כדי להגיע למוקד האירוע. ברגע שאתה מגיע למוקד האירוע מתחיל מאמץ הפינוי", תיאר הקצין הבכיר. הוא שיבח את עבודת הלוחמים ואמר כי "זה עבד נורא מהר. אם זה היה נמשך יותר זמן, כנראה שהיינו בסיפור אחר לגמרי".

שינו את ייעודם ברגע. חייל פיקוד העורף מסייע למתפלל שנשאר במירון, אתמול(צילום: דובר צה"ל)

לאחר מכן, ציינו לשבח מפקדי החטיבה הסדירה את קור הרוח של מפקד הצוות סגן אסף מכהני. "הוא נדרש לשנות משימה (מחילוץ תחת קריסה - לחילוץ פצועים והרוגים), ודיווח לחמ"ל החטיבה: 'מדובר באירוע רב נפגעים, יש הרוגים, לא יודע מספר, יש הרבה פצועים'".

קצין בכיר אחר מהחטיבה הוסיף על המראות מהאירוע כפי ששמע מהלוחמים והלוחמות "מפקד מחלקה ברגע שהוא מקבל כמות אנשים מטורפת. כמויות אדירות של אזרחים זה אתגר". לדבריו, "איך אתה מנהל את זה? אתה לא מתעסק בתמונת מצב, אתה דבר ראשון מגיב, ואחר כך - נותן דיווח לאחור".

1/7מסע ההלוויה של אלעזר מרדכי גולדברג. הר המנוחות, ירושלים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)(צילום: רויטרס)

הקצין המשיך ותיאר את הרגע בו פגשו הלוחמים והלוחמות את גופות האזרחים, ובהם ילדים ונערים "הם לראשונה פוגשים גופות. זה אירוע מורכב לחייל שפעם ראשונה בחיים רואה כזה דבר".

מפקד החטיבה הסדירה אל"מ שלומי בן מוחה, שהגיע אל השטח לפקד מקרוב על פעילות חיילי צה"ל, אמר ללוחמים בתום משימת הפינוי "הצלתם חיים. זו המטרה של החטיבה הזו. אם לא הייתם עוזרים, היו כנראה עוד יותר מתים".

בתום האירוע, נסע הצוות בפיקודו של סגן מכהני לבסיס צופים, ונפגש עם קצין בריאות הנפש של החטיבה כדי לספר על האירועים שעברו במסגרת הפינוי.

במקביל, קצין הרפואה הראשי בצה"ל, הנחה כי על רקע המראות הקשים שחוו חיילי צה"ל שלקחו חלק בפינוי וטיפול בפצועים ופינוי ההרוגים באסון הר מירון, יקיימו כלל החיילים מפגש עם גורמי בריאות הנפש ביחידות השונות, וינהלו שיחות עם המפקדים בנושא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully