ביידן: העשרת האורניום לרמה של 60% אינה מועילה לשיחות הגרעין עם איראן

נשיא ארה"ב התייחס להודעתה של טהראן כי הצליחה להעשיר אורניום לרמה הגבוהה ביותר אי פעם, ואמר כי הדבר פוגע בשיחות עם המעצמות בווינה. עם זאת, הוא הביע שביעות רצון מכך שאיראן "ממשיכה לנהל דיונים עקיפים איתנו ועם שותפינו"

רויטרס
בווידאו: זריף אומר שישראל לקחה הימור גרועה בפגיעה בנתנז (צילום: רויטרס)

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר הלילה (שבת) כי החלטתה של איראן להעשיר אורניום לרמה של 60% אינה "מועילה" לשיחות העקיפות שמנהלות וושינגטון וטהראן בווינה בשבועות האחרונים. למרות זאת, הוסיף כי הוא מרוצה מכך שאיראן עדיין נוכחת בשיחות אלו, שמטרתן לשוב להסכם הגרעין מ-2015.

"אנו שמחים שאיראן ממשיכה לנהל הדיונים העקיפים איתנו ועם שותפינו על התקדמות בנושא, ומה נדרש על מנת שנוכל לשוב להסכם הגרעין. זאת, ללא פשרות מצידנו שאנו פשוט לא מוכנים לעשות", הוסיף ביידן. כאשר נשאל האם מהלך זה של העשרת האורניום הוא ביטוי לחוסר רצינות מצד האיראנים בשיחות הגרעין, הוא השיב כי "השיחות בעיצומן. אני חושב שמוקדם לומר מה יהיו התוצאות שלהן".

עוד בוואלה!

איראן: הצלחנו להעשיר אורניום לרמה של 60%

לכתבה המלאה
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן במסיבת העיתונאים בבית הלבן, היום (צילום: רויטרס)

בחודשים האחרונים החלה איראן להעשיר אורניום לרמה של 20%, מהלך המהווה התקדמות משמעותית בפיתוח הנשק הגרעיני. בהסכם הגרעין מ-2015 המעצמות הגבילו את העשרת האורניום של איראן לרמה של 3.67% בלבד בתמורה להסרת סנקציות ממנה.

ראש סוכנות הגרעין של איראן, עלי אכבר סלאחי, שעומד גם בראש המשלחת של טהראן לשיחות הגרעין בווינה, אמר כי הצנטריפוגות בנתנז, מתקן הגרעין המרכזי של איראן, מייצרות תשעה גרמים של אורניום מועשר בכל שעה, אך הקצב יפחת לחמישה גרם בימים הקרובים. "עתה, כל רמת העשרה אפשרית אם נחליט על כך", אמר סלאחי במטרה להפעיל לחץ במשא ומתן עם המעצמות.

"מובן שזה לא מקל על המשא ומתן", אמר גורם באיחוד האירופי על החלטת איראן להעשיר את האורניום שברשותה לרמה של 60%. בנוסף התייחס לתקיפה בנתנז בתחילת השבוע, וקרא לה "חבלה מכוונת".

אף על פי ששני המהלכים החריפו את המתיחות, נמשכות השיחות העקיפות בין ארצות הברית לאיראן וליתר המעצמות החתומות על הסכם הגרעין.

התקדמות משמעותית בפיתוח נשק גרעיני. מתקן הגרעין בנתנז (צילום: רויטרס)

לדברי נשיא איראן חסן רוחאני, ההחלטה של טהראן היא "תשובה לרשעות" של מי שחיבל במתקן בנתנז. טהראן מאשימה את ישראל בתקיפה, שבה ניזוקו צנטריפוגות, אך מצהירה כי היא לא תרכך את עמדותיה בשיחות הגרעין עם המעצמות, אלא להיפך. ישראל, באופן רשמי, לא הגיבה על הפגיעה בנתנז.

בתחילה, הרשויות באיראן תיארו את התקרית בנתנז בתור הפסקת חשמל בלבד, אך בהמשך חשפו כי הייתה זו תקיפה. עלירזא זאכאני, ראש מרכז המחקר בפרלמנט, אמר כי "כמה אלפי צנטריפוגות ניזוקו ונהרסו". עם זאת, שום גורם רשמי אחר לא נקב במספר כזה ולא פורסמו תמונות מהמתקן לאחר התקיפה.

טהראן מתעקשת כי תכנית הגרעין שלה היא למטרות אזרחיות בלבד, אף שהמערב וסבא"א קבעו כי היא ניהלה תכנית צבאית סודית עד סוף 2003. איראן אמרה בעבר כי היא תוכל להשתמש באורניום מועשר ל-60% לספינות בהנעה גרעינית, אך אין ברשות הצי שלה כלי שיט שכאלו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully