יום הזיכרון תשפ"א: מספר חללי מערכות ישראל - 23,928

"הכאב שאין מייסר ממנו": המדינה מתייחדת עם זכר חללי מערכות ישראל

ישראל מציינת הערב את יום הזיכרון בשורת אירועים לזכר 23,928 בניה ובנותיה שנפלו במהלך מילוי תפקידם. המשפחות השכולות ישובו לבתי העלמין, לאחר שבשנה שעברה נאסר עליהן לעשות זאת בעקבות התפשטות הקורונה. כוכבי: דווקא בתקופה של פילוג, עלינו להתלכד סביב זכר הנופלים

בווידאו: יום הזיכרון לחללי צה"ל תשפ"א - 43 חללים נוספו הנה למניין הנופלים (צילום: ראובן קסטרו, ניב אהרונסון, משרד הביטחון, לע"מ, קונטקט ורויטרס, עריכה: עמית שמחה)

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל לשנת תשפ"א מציינת הערב (שלישי), בשורת אירועים לזכר הנופלים. מניין מספר חללי מערכות ישראל עלה השנה ל-23,928, לאחר שבמהלך השנה האחרונה נוספו 43 חללים, ובנוסף אליהם 69 נכים שמתו כתוצאה מנכותם הוכרו במהלך השנה כחללי מערכות ישראל.

בין החללים שנוספו השנה למניין: סמל-ראשון יונתן גרנות, לוחם גדוד "בזלת" בחטיבת הנח"ל שנהרג בפברואר מירי מנשקו של חברו בבסיס בבקעת הירדן. פרח הטיס רב"ט ליהוא בן-בסה ומדריך הטיסה רס"ן איתי זיידן, שנהרגו בהתרסקות מטוס אימונים של חיל האוויר בנובמבר, וסמל ראשון עמית בן יגאל, לוחם סיירת גולני, שנהרג בחודש מאי לאחר שפלסטיני השליך בעוצמה אבן בפניו במהלך פעילות בכפר יעבד הסמוך לג'נין.

אירועי יום הזיכרון נפתחו בטקס בבית "יד לבנים" בירושלים - במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יריב לוין וראש העיר ירושלים משה ליאון.

עוד בוואלה!

יום הזיכרון תשפ"א: מספר חללי מערכות ישראל - 23,928

לכתבה המלאה
23,928 חללים במערכות ישראל. יום הזיכרון בנחלת יצחק, בשנה שעברה (צילום: ראובן קסטרו)

אירועי יום הזיכרון נפתחו בשעה 16:30 בטקס יום הזיכרון בבית "יד לבנים" בירושלים - במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יריב לוין וראש העיר ירושלים משה ליאון. בשעה 20:00 בערב, תישמע בכל רחבי הארץ צפירה באורך דקה, שתציין את פתיחתו של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. מיד לאחר הצפירה יחלו עצרות הזיכרון ברחבי הארץ. הטקס המרכזי יתקיים ברחבת הכותל המערבי בירושלים מעמד נשיא המדינה, ראובן ריבלין והרמטכ"ל אביב כוכבי.

טקס יום הזיכרון הממלכתי ברחבת הכותל המערבי יחל ב-20:00 במעמד נשיא המדינה, ראובן ריבלין והרמטכ"ל אביב כוכבי. לאחר מכן יתקיים אירוע "שירים לזכרם"- בשעה 21:15 במשכן הכנסת.

מחר בשעה 08:30 בבוקר תתבצע הקראת שמות חללי מערכות ישראל בהיכל הזיכרון במעמד שר הביטחון בני גנץ. בהמשך, בשעה 11:00 תישמע צפירה בת שתי דקות, ומיד לאחר הצפירה, ב-11:02, יחלוף מעל היכל הזיכרון מטס מיוחד של מטוסי קרב במבנה חסר. לאחר מכן ייערך הטקס הממלכתי בהיכל בהר הרצל במעמד הנשיא וראש הממשלה.

כוכבי: להתלכד סביב זיכרון הנופלים

הטקסים ואירועי הזיכרון יתקיימו השנה בהתאם להנחיות משרד הבריאות ועל-פי כללי התו הירוק. טקס יום הזיכרון בהיכל הזיכרון הממלכתי יכלול עד 200 איש עם מרווחים לפי התו הירוק. בטקס יד לבנים בירושלים יוכלו להשתתף עד 400 איש במקום פתוח תחת תנאי התו הירוק ובטקס בכותל המערבי יכנסו עד 500 איש בתיאום מראש.

זאת, לאחר שבשנה שעברה נאסר, על פי החלטת הממשלה, על המשפחות השכולות לעלות לקברי יקיריהן עקב התפרצות נגיף הקורונה. השנה יתאפשרו ביקורי המשפחות בבתי העלמין, גם למי שאינו נושא תו ירוק.

בצה"ל הוחלט כי בבוקר יום הזיכרון לצד כל קבר של נופל יעמוד חייל. החיילים שיפקדו את בתי העלמין יצדיעו לנופלים, יוקירו את זכרם ויקבלו את פני המשפחות השכולות.

אירועי יום הזיכרון תשפ"א (צילום: מערכת וואלה!, אתר רשמי)

בתוך כך, שיגר הבוקר הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, איגרת למשרתים בצה"ל. "קול הצפירה מפלח את השגרה ומצווה עלינו להפריד בין חול לקודש. קול הצפירה כמו זעקת כאב על האובדן, כמו פקודה להניח כל עיסוק שהופך עתה למשני, כמו קול פנימי שזועק את החובה לזכור - לזכור את אלו שהלכו את הדרך עד סופה, וסללו לנו דרך בטוחה. לזכור את אלו שבחרו להתייצב בחוד החנית, ביחידות הקרביות ולסכן את חייהם להבטחת הדורות. לזכור את כל החיילים והחיילות, בכל היחידות, אשר שירתו את המדינה והיו לה למגן ולחומה", כתב כוכבי.

"קול הצפירה עושה דרכו לכל גבולות הארץ ומזכיר שהם בטוחים בזכות דורות של מגינים. הקול מתפשט בכל יישוב ומזכיר שחיי קהילה, יצירה ופיתוח לא היו אפשריים ללא מסירות החיילים. מבעד לחלונות, הקול חודר לכל בית ספר ובית כנסת, ומזכיר את החובה לחינוך לערכים, להתנדבות לשירות המדינה ולשירות קרבי ומשמעותי. קול הצפירה חודר ללב החבר שאיבד את ידידו הטוב, הגננת שגידלה את הילדה שהפכה לקצינה, הרב שלימד את בן הישיבה שהתנדב לסיירת והחיילים שאיבדו את חברם ליחידה", המשיך.

"הצפירה - קול הכאב וקול העוצמה". טקס יום הזיכרון בבית העלמין הצבאי נחלת יצחק, בשנה שעברה (צילום: ראובן קסטרו)

"וקול הצפירה פוגש גם את המשפחות השכולות, ורק אצלן הוא מגלה שיש קול חזק וצורב ממנו - קול הכאב וקול העוצמה", הוסיף הרמטכ"ל. "הכאב, שאין קשה ומייסר ממנו, והעוצמה והחוסן של המשפחות, שאין מרשים ומעורר השראה כמוהם. הקול גם מזכיר לכולנו שאנו מוקפים באתגרים שמחייבים אותנו לקיים צבא שמוכן ליום קרב, מותאם לאתגרי ההווה והעתיד, ושרוח חייליו ומפקדיו אומרת נכונות לכל משימה".

את דבריו סיכם כוכבי בקריאה להתלכד סביב זכר החללים. "והקול הנשמע דווקא בתקופה מורכבת זו של רגעי מחלוקת ומשבר, פילוג וריחוק, כמו קורא לנו להתלכד סביב המשותף והמאחד, סביב זיכרון הנופלים ואחדות המטרה", כתב, "בשם חיילי צה"ל ומפקדיו, אני מצדיע לנופלים ולמשפחות השכולות, מחזק ומחבק אותן ואת הפצועים הנושאים את הצלקות בנפשם ובגופם, ומתחייב שנמשיך לעשות כל מאמץ להשיב את השבויים והנעדרים לגבולם. נמשיך לזכור, ללמוד וללמד ונמשיך למלא את ייעודנו - להגן, להתכונן ולנצח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully