החששות התבדו: רק חצי אחוז מבין כל הנכנסים לישראל הם חולי קורונה מאומתים

כמות הנוחתים בישראל עלתה ב-80% מאז הגדלת מכסת הנכנסים היומית וביטול ועדת החריגים, ורק 11.6 מבין השבים בכל שבוע אובחנו חיוביים לנגיף. המדינות עם הסיכוי הגבוה ביותר לכניסת מוטציות: אוקראינה ואתיופיה. פרופ' ברבש: "צריך להיזהר מהחלטות שיחזירו אותנו אחורה"

09/04/2021
בווידאו: ישראלים נותחים בנתב"ג לטובת הצבעה בבחירות (צילום: יותם רונן)

חודש חלף מאז שגדלה מכסת הנכנסים היומית לישראל דרך נתב"ג, ובג"ץ ביטל את ועדת החריגים שמתירה את כניסתם. ב-30 הימים האחרונים בדקו במשרד הבריאות מה הייתה היתה כמות התחלואה שחדרה ארצה, ומאילו מדינות הגיעה התחלואה הגדולה ביותר ועם הסיכויים הגבוהים ביותר לחדירת וריאנט נוסף לישראל.

על פי הנתונים, ממוצע הנכנסים היומי בחתך שבועי הוא 3,744, ואילו ממוצע היוצאים היומי גדול במעט ועומד על 3,769. לעומת החודש שעבר, כמות הנכנסים היומית לישראל עלתה ב-80%, בעוד כמות היוצאים היומית עלתה רק ב-7%.

במשרד הבריאות חששו מאוד דווקא מגידול בקרב היוצאים לחו"ל, שעם חזרתם ארצה יגדילו את הסיכון לכניסת מוטציה - אולם לפי שעה החששות התבדו.

עוד בוואלה!

בניגוד לפסיקת בג"ץ: הגבלת הטיסות תימשך, 4,000 יוכלו להיכנס לישראל מדי יום

לכתבה המלאה
החששות מכניסת וריאנטים התבדו. נוחתים בנתב"ג(צילום: ראובן קסטרו)

בסך הכול, בממוצע שבועי ישנם 11.6 מאומתים לנגיף מהשבים לארץ, שהם חצי אחוז מכלל הנכנסים. האחוז הקטן של המאומתים החוזרים זהה לאחוז הבדיקות החיוביות בכל הארץ. המשמעות היא כי ייתכן שחלק גדול מהתחלואה בארץ היא "מיובאת", אך ברור שישנה עדיין תחלואה רבה שאינה קשורה בשבים מחו"ל.

מספר החוזרים מחו"ל עלה בהדרגה, אך לפי הנתונים 60.6% מכלל הנכנסים זכאים לתו ירוק, כלומר מחוסנים או מחלימים. השבוע צמח אחוז המחוסנים והמחלימים בקרב השבים לקרוב ל-70%. על פי החלטת משרד הבריאות גם המחוסנים והמחלימים חייבים בבדיקה בירידה מהמטוס עוד בנתב"ג, אולם הם אינם חייבים בבידוד.

"כרגע אין פיקוח על בידוד"

פרופסור נדב דוידוביץ', ראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון וחבר בקבינט המומחים של מגן ישראל, מסביר כי הוא חושש ש-40% מהחוזרים אינם מחוסנים או מחלימים, בעוד הפיקוח בעזרת הצמידים האלקטרונים יחל רק ב-20 באפריל.

לדבריו, "כרגע אין פיקוח ואנחנו לא יודעים להגיד האם השבים הלא מחוסנים שומרים על בידוד. נושא האכיפה עדיין פרוץ למדי ויכול להוביל לסיכונים גדולים, אולם המספרים הנמוכים של אחוז החולים השבים יכול ללמד שאנחנו מתחילים לשלוט במחלה ויש אפשרות לפתיחה נרחבת יותר".

מהנתונים נראה כי עד לפני יומיים כמעט כל השבים עברו בדיקת PCR, אולם ביומיים האחרונים חלה ירידה קיצונית במספר השבים הנבדקים. הסבירות היא שחלקם הגדול טרם הספיק לעבור בדיקה, ויש באפשרותם לעבור אותה עד שלושה ימים אחרי הנחיתה. סיבה נוספת היא שרבים מהמחוסנים "מדלגים" על הבדיקה למרות דרישת המשרד.

כך עלולות להיכנס מוטציות חדשות מבלי שיזוהו מבעוד מועד. במשרד הבריאות בודקים כמה מהמחוסנים השבים חלו בקורונה, הבדיקות שלהם נשלחות לריצוף במעבדה המרכזית של משרד הבריאות כדי לבחון האם ואילו מהם נדבקו בווריאנט שאינו הבריטי או נגיף הקורונה המקורי.

רבים מהמחוסנים "מדלגים" על הבדיקה. בדיקות קורונה בנתב"ג(צילום: ראובן קסטרו)

במשרד הבריאות פילחו את הנכנסים המאומתים משמונה מדינות נבחרות. מארצות הברית חזרו בחודש האחרון 17,237 טסים, 60 מתוכם נדבקו בנגיף. שיעור החולים עומד על 0.3%, אולם הסבירות לווריאנט בקרבם גבוהה מאוד.

שתי המדינות הבולטות ביותר הן אוקראינה עם שיעור חולים של 1.5% וסבירות גבוהה לכניסת וריאנט, כשברקע כבר החלה מכירת הכרטיסים לטיסה לראש השנה באומן, לאחר שבחגי תשרי בשנה שעברה אסרה אוקראינה על ישראלים להיכנס לשטחה. מדינה נוספת שבסיכון היא אתיופיה, ממנה מספר הנכנסים הוא קטן מאוד - רק 927, אך שיעור החולים עומד על 4.3% והסבירות לכניסת וריאנט גבוהה מאוד.

מטורקיה ישנם שבים רבים ארצה, אולם אחוז הבדיקות החיוביות נמוך מאוד ועומד על 0.4%. מספר זהה של חוזרים ואחוז בדיקות חיוביות ניתן לראות גם בקרב החוזרים מצרפת, וזאת למרות רמת התחלואה הגבוהה במדינה. בגרמניה, רוסיה, ובריטניה ישנו ממוצע של 3,300 חוזרים עם שיעור בדיקות לא גבוה של 0.2% בלבד וסיכון נמוך לכניסת וריאנטים.

שיעור חולים בקרב חוזרים מחו"ל

  • ארה"ב - 0.3%
  • טורקיה - 0.4%
  • גרמניה - 0.2%
  • רוסיה - 0.3%
  • צרפת - 0.5%
  • אוקראינה - 1.5%
  • בריטניה - 0.2%
  • אתיופיה - 4.3%

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופסור גבי ברבש, הסביר לוואלה! כי הוא מעודד מהמספרים. "אלו נתונים יפים מאוד, אך צריך עדיין להיזהר כי החלטות פזיזות בנתב"ג עלולות להחזיר אותנו חודשים אחורה", הזהיר ברבש. "כמו כן, צריך להקטין את מספר החוזרים הלא מחוסנים כך שנוכל לשלוט בזה אופן הטוב ביותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully