בעקבות ירידת התחלואה מקורונה: המטופלים שבים לחדרי המיון והעומס מורגש

החשש מהידבקות מהנגיף בבתי החולים מתפוגג ומדווחת עלייה בהגעת מטופלים לחדרי המיון ולמרכזי רפואה דחופה, חלקם פגועי תאונות דרכים בעקבות חזרת המשק לשגרה. מנהל מיון ילדים במרכז הרפואי מאיר: "חזרנו למספר הפניות שלפני הקורונה ואף למעלה מכך"

בווידאו: אלרעי פרייס אומרת שלא תהיה חובת התחסנות על ילדים (צילום: לע"מ)

לאחר שנה שבה במרכזים לרפואה דחופה (מלר"ד) ובחדרי המיון הורגשה ירידה ניכרת בהגעת מטופלים, ככל הנראה כתוצאה מפחד בהידבקות בנגיף הקורונה. במקביל, משרד הבריאות הודיע היום (רביעי) לבתי החולים כי אין צורך לבצע בדיקות קורונה בקבלה למיון או לפני אשפוז למחוסנים ומחלימים. עד כה היה צריך לעבור בדיקה בקבלה למיון או לאשפוז וכאמור היום הוחלט שמחוסנים או מחלימים פטורים מכך.

בבתי חולים ברחבי הארץ, במיוחד בצפון ובדרום, מורגש עומס חריג בבתי החולים ומטופלים נאלצים לחכות שעות ארוכות עד לקבלת טיפול. בבית החולים בילינסון מציינים כי כמות המטופלים הגיעה לרמה של שנת 2019, לאחר חודשים רבים בהן הייתה כמות דלילה של מטופלים שאינם חולי קורונה. בשבועות האחרונים מורגשת עלייה חדה של 15% בהגעת מטופלים, לעומת חודש מרץ 2020 - כך דווח בבית החולים שערי צדק בירושלים

חלק מהמטופלים שמגיעים הם פגועי גפיים ופגיעות ראש, כתוצאה מתאונות דרכים המרובות שמתרחשות בכבישים, ככל שהמשק חוזר לשגרה וכמות המכוניות בכבישים גדלה. רוב המטופלים אינם חולי קורונה, למעט יולדות - שם עדיין יש תחלואה גבוהה יותר כתוצאה מהפחד להתחסן.

בתי החולים טרם התארגנו לקלוט את הכמויות ההולכות וגדלות, כאשר עדיין ישנה חלוקה למיונים ביולוגיים, לשם מופנים חולי הקורונה המעטים שנותרו והצוותים צריכים להתחלק בין חדרי המיון. היום (רביעי) עזב חולה הקורונה האחרון את מחלקת טיפול נמרץ הייעודית לכך בבית החולים שיבא בתל השומר.

עוד בוואלה!

אלרעי פרייס: הרף ללימודים ללא קפסולות ירד, לא נחייב ילדים להתחסן

לכתבה המלאה
מיון בית החולים שיבא תל השומר, יולי 2020 (צילום: ראובן קסטרו)

פרופ' יניב שרר, מנהל המרכז הרפואי ברזילי הסביר לוואלה! כי העלייה מורגשת בכל המחלקות: "בתקופה האחרונה, עם הירידה המשמעותית במספר מאובחני הקורונה, אנו עדים לעלייה במספר המטופלים - בכל מחלקות, מרפאות ויחידות בית החולים, ואפילו בחדרי הלידה. הרושם שלנו הוא שעם פרוץ מגפת הקורונה חששו חלק מהמטופלים להגיע לבית החולים, וכעת מגיעים אלינו מטופלים רבים - למרפאות הייחודיות, לניתוחים האלקטיביים, לחדרי הלידה ולמיון נשים ולמכונים השונים. אנו כאן כדי לשרת את כולם, ונעשה כל שנדרש כדי להמשיך ולהעניק רפואה איכותית, מקצועית ומהירה לכולם".

גם במרכז רפואי מאיר ניכר כי בשבועות האחרונים ישנה עלייה משמעותית בפניות הן למיון ילדים והן למיון מבוגרים. ד"ר אהוד רוזנבלום, מנהל מיון ילדים במרכז רפואי מאיר מקבוצת כללית מציין כי "לאחר שנת הקורונה בה הייתה ירידה ניכרת במספר הפונים למיון ילדים, חזרנו למספר הפניות שלפני תקופת הקורונה ואף למעלה מכך".

"נעשה כל שנדרש כדי להמשיך ולהעניק רפואה איכותית". פרופ' יניב שרר, מנהל המרכז הרפואי ברזילי, מתחסן לקורונה (צילום: אתר רשמי, אביעוז דוד, צילום רפואי, דוברות ברזילי)

במקביל, בתי חולים רבים בארץ סוגרים את מחלקות הקורונה שלהם בעקבות הירידה בתחלואה ובאשפוז חולי קורונה. ביום שני החלו במרכז הרפואי שיבא בפירוק המיון הייעודי שנבנה במיוחד לקליטת מאות מטופלים שהגיעו במהלך השנה האחרונה לקבלת טיפול רפואי. בנוסף, נסגרה אתמול מחלקת הקורונה הייעודית לילדים שנפתחה בבית החולים ספרא לילדים.

מחלקת הקורונה בבית החולים הלל יפה בחדרה, ינואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו)

כעת במרכז הרפואי שיבא פועלת חצי מחלקת קורונה בניהולו של ד"ר גדי סגל, שהיה הראשון לטפל במטופלי הקורונה ומחלקת טיפול נמרץ קורונה בניהולה של ד"ר יעל חביב-ידיד. ד"ר גדי סגל, מנהל מחלקת פנימית ק': "הכרנו את הנגיף לפני למעלה משנה, כשרב הנסתר היה על הגלוי והתמודדנו עם הלא נודע. אני שמח ונרגש לראות את הירידה בתחלואה הקשה והצורך באשפוז במחלקות הקורונה. חיכינו לרגע הזה מעל שנה וזוהי הקלה גדולה עבורי לדעת שהיום הזה הגיע אך עוד לא הגענו לחוף מבטחים. חשוב מאוד להשלים את חיסון האוכלוסייה כדי לחגוג ניצחון אמיתי על הנגיף".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully