האו"ם: חשד שאתיופיה ואריתריאה ביצעו פשעים נגד האנושות בתיגראי

נציבת זכויות האדם ביקשה מאדיס אבבה לאפשר לחוקרים בינלאומיים גישה למחוז, אחרי שאומת המידע על מעשי זוועות במקום. שתי המדינות מכחישות שכוחות של אריתריאה השתתפו בלחימה במחוז המורד, חרף עדויות רבות

סוכנויות הידיעות
בווידאו: נשיא מחוז תיגראי נלקח בבי (צילום: רויטרס)

נציבת זכויות האדם של האו"ם אמרה היום (חמישי) כי משרדה אימת מידע שלפיו במחוז תיגראי שבאתיופיה בוצעו הפרות זכויות אדם בידי כוחות מקומיים ואריתריאיים, שעשויות להיות פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות.

בהצהרה שמסרה הנציבה מישל בצ'לט, נאמר כי המידע נוגע לתקריות שהתרחשו בנובמבר האחרון, כולל הפצצות חסרות הבחנה בערים מקלה, הומרה ואדיגרט בתיגארי, ולדיווחים על הפרות זכויות אדם ואלימות קשות, כולל הרג המוני באקסום ובדנגלט על ידי כוחות אריתריאיים חמושים. היא ביקשה מאתיופיה לאפשר לחוקרים בינלאומיים גישה למקום.

בצ'לט הביעה חשש שהמעשים הללו עשויים להימשך מבלי שמישהו ישלם את המחיר. "לקורבנות ולשורדים של הפשעים הללו יש זכות לאמת ולצדק", אמרה.

עוד בוואלה!

מאות נטבחו בעיר הקודש של אתיופיה: "צבועים אוכלים גופות ברחובות"

לכתבה המלאה
תמונת לוויין של מבנים שניזוקו במהלך הלחימה בתיגראי (צילום: רויטרס)

ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד פתח במלחמה נגד מפלגת השלטון בתיגראי בנובמבר, אחרי שהאשים אותה במתקפת פתע על הצבא הפדרלי במחוז. אלפי אנשים נהרגו, מאות אלפים נעקרו מבתיהם ויש מחסור במזון, מים ותרופות באזור שבו חיים יותר מחמישה מיליון בני אדם. הממשלה באדיס אבבה טוענת שרוב הלחימה נפסקה, אחרי שהשתלטה מחדש על הבירה מקלה בנובמבר, אך הודתה שעדיין יש עימותים ספורדיים.

שני הצדדים מכחישים שהם אחראים למעשי זוועות, הכוללים מעשי טבח, אונס וביזה, ומאשימים זה את זה בהרג אזרחים. אתיופיה ואריתריאה מכחישות שצבא אריתריאה נחלם לצד צבא אתיופיה, למרות דיווחים של עשרות עדי ראיה, דיפלומטים וגנרל אתיופי.

אביי זכה בפרס נובל לשלום ב-2019 אחרי שחתם על הסכם שלום עם אריתריאה, שסיים את מצב הלחימה בין השכנות אחרי 20 שנה. עם זאת, הלחימה בתיגראי פגעה קשות בתדמיתו הבינלאומית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully