בכיר במשרד הבריאות: מאות חיסונים לקורונה נזרקים לפח מדי יום

בדיון בוועדת החוץ והביטחון שעסק בהעברת חיסונים לרשות הפלסטינית, הסביר ד"ר אשי שלמון כי הדבר נובע מכך שאנשים לא מגיעים לתורים שקבעו בקופות החולים. אתמול פורסם כי גנץ וכוכבי צפויים לאשר את העברת עשרות אלפי מנות חיסון שהרשות רכשה או קיבלה כתרומה לרצועת עזה

15/02/2021
בווידאו: נציג משרד הבריאות מאשר בכנסת שמאות חיסונים נזרקים מדי יום (צילום: ערוץ הכנסת, עריכה: עמית שמחה)

ד"ר אשי שלמון ממשרד הבריאות אמר הבוקר (שני) בדיון בוועדת החוץ והביטחון כי "מאות חיסונים נזרקים לפח מידי יום". הדיון עסק בהעברת חיסונים לקורונה מישראל לרשות הפלסטינית.

לדבריו, "אנחנו יותר טובים בזה ממה שקורה בעולם, וצריך להדגיש שמקום שבו נזרקו חיסונים זה מקום שקופות החולים סובלות מאנשים שקבעו תור אך לא הופיעו, וגם עם זה יש דרך להתמודד".

"מאות חיסונים מושלכים לפח מדי יום". מתחם חיסונים בגבעתיים, לפני כשלושה שבועות(צילום: AP)

אתמול פורסם כי הרמטכ"ל אביב כוכבי ושר הביטחון בני גנץ צפויים לאשר בימים הקרובים בקשה שהגישה הרשות הפלסטינית להעברת עשרות אלפי מנות חיסון לרצועת עזה. גורמים רשמיים ברשות פנו לגורמי ביטחון ולמטה לביטחון לאומי בבקשה לאישור וסיוע להעברת המנות שרכשה הרשות או קיבלה כתרומה, וככל הנראה הם ישיבו בחיוב בעקבות התחלואה הגבוהה ברצועה וחשש מזליגה אל ישראל והסלמה ביטחונית. ההחלטה הצפויה מגיעה ברקע עתירה שהגישו בני משפחתו של סגן הדר גולדין, שדורשים כי המדינה לא תעביר חיסונים לעזה עד שיושבו גופות החיילים והאזרחים הישראלים שמוחזקים בידי חמאס.

לדברי קצינים בכירים בצה"ל, עד כה הועברו אלפי חיסונים שרכשה ישראל לידי הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון. כעת, הבקשה שהועברה לפני כמה ימים לישראל, מתייחסת לחיסונים שהרשות הפלסטינית רכשה מכספה או חיסונים שקיבלה כתרומה מארגון הבריאות העולמי, האיחוד האירופי ורוסיה.

לוואלה! NEWS נודע כי שר הביטחון קיבל את הפנייה וכי ההכרעה בנושא צפוי בימים הקרובים. "ישראל אישרה וסייעה בגלים השונים של הקורונה להעביר ציוד רפואי לבתי החולים ברצועה", אמרו קצינים בכירים המעורים בפרטים. הם הוסיפו כי "החיסונים נגד הקורונה לא שונים מהעברת תרופות רגילה או חיסונים נגד שפעת".

עוד בוואלה!

לראשונה: ישראל תאפשר העברת עשרות אלפי חיסונים לעזה

לכתבה המלאה
משלוח חיסונים לצוותים הישראלים ברשות הפלסטינית, לפני שבוע(צילום: רויטרס)

עד כה, יותר מ-50 אלף פלסטינים נדבקו בקורונה, מאות מתו וכ-50 מאושפזים במצב קשה. לפי ההערכות בצה"ל, מספר הנדבקים והמתים הוא חמור הרבה יותר, מאחר שרוב הפלסטינים ברצועת עזה לא ממהרים להיבדק, וגם אם היו רוצים - אין מספיק ערכות בדיקה.

לפני חודשיים הועברו פניות ממשרד הבריאות הפלסטיני למשרד הבריאות בישראל, בבקשה לקבל חיסונים לסגלי הרפואה ביהודה ושומרון. לאחר סבב התייעצויות, אישר שר הביטחון להעביר מאות חיסונים עבורם. בשלב השני הועברו אלפי חיסונים, בין היתר במטרה למנוע זליגת תחלואה דרך המעבר היום-יומי של פועלים מהגדה לישראל.

בימים אלו נידונה בבג"ץ עתירה שהגישו בני משפחתו של גולדין, שדורשים כי המדינה לא תעביר חיסונים לעזה עד שיושבו גופות החיילים והאזרחים הישראלים בעזה. בתחילה השיבה ישראל כי אין בכוונתה להעביר חיסונים לרשות הפלסטינים כלל. לאחר מכן התברר כי ישראל העבירה מאה חיסונים שיועדו לאנשי רפואה מבוגרים שעובדים עם חולי קורונה ברשות הפלסטינית. בהמשך, הודיעה המדינה כי משלוח של 5,000 חיסונים רוסים, שתרמה ממשלת רוסיה, עבר לרשות, והוא מיועד לעובדי מערכת הבריאות בגדה ובעזה.

מספר המתחסנים בישראל מתקרב לארבעה מיליון

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי ניתנו אתמול כ-142 אלף חיסונים במדינת ישראל, ובסך הכול מספרם של המתחסנים במנה ראשונה עומד על 3.9 מיליון בני אדם. מתוכם, כ-2.195 מיליון זכאים לתעודת מתחסן, לאחר שחלף שבוע לפחות מאז קיבלו את המנה השנייה של החיסון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully