מודרנה: חיסונים ראשונים לקורונה צפויים להגיע לישראל עד סוף החודש

חברת התרופות הודיעה כי משרד הבריאות אישר את החיסון לשימוש. החלק הראשון של שש מיליון המנות שנכללות בהסכם עתיד להגיע בחודש הקרוב, ולהרגיע את החשש מהאטה בהתקדמות המבצע. ישראל הפכה למדינה השלישית שמעניקה למודרנה אור ירוק. משרד הבריאות: עד כה חוסנו 1.37 מיליון

רויטרס ומירב כהן
בווידאו: אדלשטיין מצהיר שאין מחסור במנות החיסון (צילום: שלומי גבאי)

חברת התרופות מודרנה הודיעה הלילה (שלישי) כי חיסונים ראשונים נגד קורונה צפויים להגיע לישראל כבר החודש, אחרי שמשרד הבריאות אישר אותם לשימוש. "משרד הבריאות הישראלי הבטיח שש מיליון מנות חיסון והמשלוחים הראשונים צפויים להתחיל בינואר", מסרו. בכך, הפכה ישראל לשלישית שמאשרת את החיסון של מודרנה, והראשונה מחוץ לאמריקה הצפונית.

לפי ההסכם המעודכן עם מודרנה, שנחתם בחודש שעבר, היא עתידה לספק לישראל שש מיליון מנות, שיספיקו לחיסון שלושה מיליון אזרחים. ההסכם הוביל לשילוש המנות עליהן הוסכם עם החברה בהסכם הראשוני, שכלל שני מיליון מנות חיסון בלבד.

עוד בוואלה!

מחשש להתחסנות בניגוד לתעדוף: משרד הבריאות פרסם את פילוח גילאי המתחסנים

לכתבה המלאה
צפויים להתחיל להגיע החודש. חיסון של מודרנה (צילום: רויטרס)

החיסון של מודרנה נמצא יעיל בקרב 95% מהנבדקים. הוא נחשב לקל יותר לתפעול ולהובלה מזה של פייזר, וניתן לשינוע בטמפרטורה גבוהה יותר. לפי מסמך שפרסם פאנל המומחים של מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) לפני שאישר את החיסון לשימוש, לא נמצאו תופעות לוואי משמעותיות אצל בני 18 ומעלה. המשתתפים בניסוי לא חוו מקרים של התפתחות מחלה חמורה - בניגוד ל-30 מהמשתתפים בקבוצת הפלצבו.

החברה קיבלה אישור לחיסון בארצות הברית ובקנדה, בעוד באיחוד האירופי, סינגפור, שוויץ ובריטניה הוא עדיין נמצא תחת בדיקת רשויות הבריאות.

1.37 מיליון מתחסנים

בתוך כך, שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע כי 1,370,000 ישראלים קיבלו את מנת החיסון הראשונה, 145 אלף מתוכם אתמול. הוא ביקש להזכיר כי "חיסון מלא הוא רק שבוע אחרי המנה השנייה. בינתיים מצב התחלואה מזנק. לכן לצערי אין מנוס מסגר מלא ומהיר".

1.224 מיליון בני אדם. מתחם חיסונים ברמת גן (צילום: ראובן קסטרו)

ההודעה מגיעה ברקע חשש מהאטה במבצע החיסונים. קופות החולים התריעו ברביעי כי בעוד עשרה ימים לא יוכלו לזמן תורים חדשים בשל הגעה איטית של החיסונים לארץ, אך אדלשטיין הבהיר כי "אין האטה של מבצע החיסונים".

בביקור במתחם חיסונים בקריית ארבע אמר שר הבריאות כי "גם אם לא נצליח להקדים שום דבר, בחודשיים הקרובים יגיעו מיליוני חיסונים, בלי טובות ובלי שיחות". במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם מנכ"ל פייזר על מנת לקבל מיליון מנות חיסון נוספות כבר החודש. השר קבע כי בכל מקרה, על פי ההסכמים החתומים, בפברואר צריכים להגיע עוד מיליוני חיסונים מפייזר וחברות נוספות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully