ברקע מגעים בין פרץ לגנץ, ח"כ מיכאלי דורשת בחירות לראשות מפלגת העבודה

במכתב דחוף שנשלח ליו"ר העבודה ולמזכ"ל, תקפה הח"כית את המצטרפים לממשלה. "אינכם חלק, הובלת לשפל חסר תקדים", כתבה לפרץ. במקביל, במפלגה הוחלט לבטל את הבחירות הפנימיות בקרב המתפקדים. דבריה באים בצל שיחות לאיחוד עם כחול לבן, לו מתנגדים גם חברי השותפה האפשרית

בווידאו: הצהרה של עמיר פרץ (צילום: ניב אהרונסון( (צילום: ניב אהרונסון, עריכה: אסף דרורי)

ח"כ מרב מיכאלי דרשה היום (רביעי) לקיים בדחיפות בחירות לראשות מפלגת העבודה. זאת ברקע מגעים בין יו"ר המפלגה עמיר פרץ ויו"ר כחול לבן בני גנץ על איחוד רשימות לקראת הבחירות הבאות. במקביל, הנהלת מפלגת העבודה אישרה את הצעתו של פרץ לשנות את חוקת המפלגה ולבטל את הפריימריז בקרב המתפקדים, ולהעביר את ההכרעה על היו"ר והרשימה לוועידת המפלגה.

"אתה ושותפך כבר אינכם חלק ממפלגת העבודה", כתבה מיכאלי בפנייה דחופה לפרץ ולמזכ"ל מפלגת העבודה, ערן חרמוני, מבלי לנקוב בשמו של שר העבודה והרווחה איציק שמולי, שחבר עם היו"ר לגוש כחול לבן והצטרף לממשלה. "עמלתם קשות להראות כמה אתם חלק ממפלגת כחול לבן: השתתפתם בישיבות הסיעה שלהם, דיברתם בשבח מנהיגיה. זכותך, כמובן, לעבור למפלגה אחרת, כפי שעשית לא-פעם בעבר", הוסיפה.

"מפלגת העבודה זקוקה לכוחות חדשים, מנהיגות ומנהיגים חדשים, שלא מעוניינות להטמיע אותה בתוך מפלגה אחרת אלא לחדש אותה ולהצעיד אותה ואת מדינת ישראל קדימה", טענה מיכאלי, שבחרה שלא להצטרף לממשלה ופועלות בחודשים האחרונים כעצמאית באופוזיציה.

"מפלגת העבודה זקוקה לכוחות חדשים". מיכאלי (צילום: אתר רשמי, דוברות הכנסת)

חברת הכנסת תקפה את פרץ על פעולותיו בתור יו"ר המפלגה. "הובלת את המפלגה לשפל חסר תקדים ולסכנה להמשך קיומה; פגעת בשמה פגיעה אנושה; יצרת קרע בין חברי הכנסת לבין המצביעות.ים והמתפקדות.ים; שיקרת למצביעות ולמצביעים במצח נחושה, הובלת את המפלגה להיות שותפה בקואליציה של נאשם, ובממשלה הרעה והכושלת ביותר בתולדות מדינת ישראל", היא כתבה. "כל הנסיבות הללו מחייבות בדחיפות בחירת יו"ר מפלגה, על-ידי כלל הבוחרים במפלגה, ובהתאם לעקרונות היסוד הדמוקרטיים והחוקתיים עליהם מושתתת המפלגה".

המכתב ששיגרה בא ברקע מגעים שפרץ וגנץ מקיימים בשבועות האחרונים על חבירה לריצה משותפת בבחירות הבאות, בהמשך להסכם הקואליציוני עליו חתמו עם הרכבת הממשלה בו סוכם לפעול לאיחוד הסיעות. ההסכם טרם הושלם וכבר מעורר התנגדות גדולה בקרב ח"כים בכחול לבן שלא ששים לשריין מקומות ברשימה לנציגי מפלגת העבודה, שלא עוברת בסקרים את אחוז החסימה.

פרץ הציג לאחרונה בשיחות סגורות סקר פנימי המראה כי איחוד של כחול לבן והעבודה יכול להביא לתוספת של שלושה מנדטים, אך לא כולם בכחול לבן משתכנעים ועל גנץ מופעל לחץ שלא למהר ולחתום על הסכם עם העבודה. לפי ההערכה במערכת הפוליטית, גם אם בסופו של דבר יושג הסכם, המפלגות לא יודיעו עליו לפני שיוכרזו בחירות כדי להשתמש באיחוד ככלי לצבירת מומנטום בקמפיין.

עוד בוואלה!

התשובה רק בקלפי: אלו החטאים הפוליטיים הגדולים של השנה החולפת

לכתבה המלאה
הציג יתרון לאיחוד המפלגות. פרץ (צילום: פול צלמים, מארק ישראל סלם)

בישיבת הנהלת העבודה שהתקיימה היום, פרץ הוסמך להמשיך ולנהל את המו"מ מול כחול לבן, מפלגות ותנועות אחרות וכן אישים ודמויות מובילות בציבוריות הישראלית. ההצעה תלויה באישור ועידת המפלגה שצפויה להתכנס בשבועות הקרובים.

לפי חוקת המפלגה, יש לקיים בחירות ליו"ר המפלגה תוך 14 חודשים מיום הבחירות לכנסת. פרץ נבחר לתפקיד ביולי 2019, ומאז חלפו שתי מערכות בחירות: בספטמבר 2019 התמודד בריצה משותפת של העבודה-גשר עם יו"ר גשר אורלי לוי אבקסיס, ובמרץ 2020 ברשימה אחת עם העבודה-גשר-מרצ, שהתפרקה אחרי הבחירות ומחציתה נכנסה לממשלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully