העליון ידון בסירובה של עיריית נוף הגליל להקים בית ספר ערבי

הדיון יעסוק בפסיקה שקבעה כי אין חובה להקים בי"ס ערבי בעיר, על אף שגרים בה אלפי ילדים שנאלצים להתחנך ביישובים סמוכים. זו העיר המעורבת היחידה בארץ ללא מוסד חינוך ערבי, אך בעירייה טענו: "אין ביקוש". סגן ראש העיר הבטיח: נקים בי"ס בשפה הערבית

11/11/2020
עריכה: עמית שמחה

בית המשפט העליון ידון היום (רביעי) בערעור על פסק הדין של המחוזי בנצרת שקבע שמשרד החינוך ועיריית נוף הגליל - נצרת עילית לשעבר - אינם מחויבים להקים בעיר בית ספר ממלכתי ערבי. הערעור הוגש על ידי תשע משפחות תושבות נוף הגליל באוקטובר 2019, שאותן מייצגת האגודה לזכויות האזרח, בדרישה להקים בית ספר ממלכתי ערבי ראשון בעיר. בערעור ידונו השופטים דפנה ברק-ארז, יוסף אלרון ועופר גרוסקופף.

בנוף הגליל מתגוררים כ-10,500 תושבים ערבים, המהווים כ-25% מאוכלוסיית העיר. כ-3,000 מהתושבים הם ילדים בגילי בית ספר וגן, והם מהווים יותר משליש מתלמידי העיר. למרות זאת, בנוף הגליל אין בית ספר ממלכתי ערבי אחד.

בעקבות כך, יותר מ-90% מהתלמידים הערבים המתגוררים בנוף הגליל, ומבקשים להתחנך בשפת אמם, נאלצים ללמוד ביישובים הערביים הסמוכים. מרביתם לומדים בבתי ספר פרטיים בנצרת.

עוד בוואלה!

מעצרי המשטרה ירדו בעשרות אחוזים - במגזר היהודי בלבד

לכתבה המלאה
העיר המעורבת היחידה בישראל ללא בית ספר ערבי. עיריית נוף הגליל, 2016(צילום: ערן גילווארג)

כבר בשנת 2013 פנו הורי התלמידים בנושא לראש העיר דאז, שמעון גפסו. אולם במקום להתייחס לבקשה, גפסו השיב כי מדובר ב"הצהרה פוליטית לאומנית פרובוקטיבית". לדבריו, הקמת מוסדות חינוך ערביים בנצרת עילית - משמעותה "ויתור סופי על צביונה היהודי של העיר". גפסו אף הבהיר כי מי שיחליט לעבור לגור בנצרת עילית "יידע מראש שתחול עליו הטרחה שבהסעת ילדיו לבית ספר ערבי".

ביולי 2019 דחה בית המשפט המחוזי בנצרת את עתירת המשפחות בנושא, ופסק כי החלטות העירייה שלא לפעול להקמת בית ספר ערבי בנוף הגליל או לקדם כל פתרון אחר הן "סבירות ומצויות בהחלט במתחם שיקול הדעת המקצועי והמנהלי". עוד נקבע כי החלטת משרד החינוך שלא להתערב ולא להורות על הקמת בית ספר לתלמידים הערבים, גם היא סבירה. זאת, לאחר שהעירייה ערכה "סקר" בעיר וקבעה באופן חד משמעי כי "אין לכך ביקוש".

בית המשפט המחוזי לא מצא פסול בהיעדרו של בית ספר ערבי בעיר, וקבע כי אין לעותרים להלין אלא על עצמם ששיתפו פעולה עם מהלכי העירייה "שערבים חברי מועצה היו צד להם". המשפחות אף חויבו בתשלום הוצאות בסך 12,500 שקלים לכל אחד מן המשיבים - 25 אלף שקלים בסך הכל.

טען שהקמת מוסד חינוך ערבי היא ויתור על הצביון היהודי של העיר. גפסו(צילום: ערן גילווארג)

"מתן יחס שונה לתלמיד בשל השתייכותו לקבוצת מיעוט הוא משפיל ומבזה, ובערעור נטען שהוא פוגע בתחושת העצמיות של התלמיד, בביטחונו ובהערכתו העצמית", אמרו באגודה לזכויות האזרח. עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, שמייצג את המשפחות בערעור, הוסיף כי "נוף הגליל היא העיר המעורבת היחידה שאין בה בית ספר ממלכתי ערבי, ואין אף עיר מעורבת אחרת שמסרבת להקים בית ספר לתלמידיה הערבים".

לדבריו, "כתוצאה ממדיניות העירייה שאינה מוכנה לפתוח בית ספר, ומשרד החינוך שאינו מוכן להתערב, התלמידים הערבים מטורטרים מדי בוקר למוסדות חינוך ביישובים אחרים. הם לומדים בתנאים נחותים מהתלמידים היהודים בעיר, וההשקעה של עיריית נוף הגליל בחינוכם היא עשירית מן ההשקעה ביהודים הלומדים בה. בית המשפט יתבקש להבהיר לעירייה ולמשרד החינוך שהתלמידים הערבים מנוף הגליל זכאים ללמוד בשוויון בבית ספר ממלכתי בשפתם ובעירם".

לא מצא פסול בהיעדרו של בית ספר ערבי בנוף הגליל. ביהמ"ש המחוזי בנצרת, 2019(צילום: פלאש 90, דוד כהן/פלאש 90)

ג'עפר פרח, מנהל מרכז מוסאוא, המלווה אף הוא כמה ממשפחות התלמידים, אמר כי עצם הגעתו של נושא כזה לבית המשפט היא מצערת. "למרות שאוכלוסיית העיר הפכה למגוונת, רב-תרבותית ורב-לשונית, לצערנו קברניטיה עדיין לא מצליחים להפנים שהם אמורים לתת שירות שיווני לכל התושבים - ללא הבדל גזע, דת ולאום", מסר.

לדבריו, "אפילו בית ספר דו-לשוני הקיים היום בישובים מעורבים כמו חיפה וירושלים אינו מתקיים בנוף הגליל. מצער אותנו מאוד שנושא כזה מגיע בכלל לבית המשפט, ולא נפתר ברמת המנהיגות המקומית".

"יש לתת שירות שיווני לכל התושבים - ללא הבדל גזע, דת ולאום". פרח(צילום: AP)

סגן ראש עיריית נוף הגליל, ד"ר שוכרי עואודה מהרשימה המשותפת, הסביר כי הדעות בנושא חלוקות גם בקרב ערביי העיר. "אנחנו מכירים בזכותה של כל קבוצה באוכלוסיה באשר היא לממש את הזכות שלה לחינוך הולם כפי שמעוגן בחוק", אמר לוואלה! NEWS. "אנחנו בעירייה נדאג לפתרון הולם לכל הקבוצות האתניות, ובראשן דוברי הערבית. זה קצת יותר מורכב ממה שנראה על פני השטח, ויש דעות לכאן ולכאן גם בקרב הערבים בעיר".

עואודה הוסיף כי השיח שהחל בנושא עם גורמים שונים, בהם גם משרד החינוך, נקטע בעקבות משבר הקורונה. "אבל אני מבטיח שמוסד חינוך ששפת הלימוד בו היא ערבית יקום בנוף הגליל", הדגיש. "לא נפסול אופציה של מוסד חינוכי דו-לשוני, זו הבטחה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully