לפני שנמכרו: מאה כלבים החשודים החולים במחלה קשה המדביקה בני אדם אותרו בצפון

שוטרי מג"ב ופקחי משרד החקלאות פשטו על לול במושב אליפלט, בו התגלו הכלבים מסוג שיצו הנושאים מחלה בשם "ברוצלה קאניס", שעלולה להדביק בעלי חיים ובני אדם. הכלבים גודלו על ידי בן 40 מטבריה שתכנן למכור אותם מבלי ליידע על המחלה, והוא עוכב לחקירה על ידי המשטרה

27/10/2020
בווידאו: שוטרים איתרו כ-100 כלבים החשודים כחולים במחלה קשה שיכולה לעבור לבני אדם (צילום: משטרת ישראל, עריכה: איתי עמרם)

שוטרי משמר הגבול, יחד עם היחידה לאכיפה וחקירה של משרד החקלאות, איתרו היום (שלישי) כמאה כלבים החשודים כחולים במחלה קשה שיכולה לעבור גם לבני אדם. על פי החשד, המגדל, תושב טבריה בשנות ה-40 לחייו, תכנן למכור את הכלבים החולים, כששוויים בשוק מגיע למאות אלפי שקלים. במשמר הגבול אמרו שהכלבים היו עלולים להימכר למשפחות, שלא היו יודעות שמדובר בבעלי חיים חולים שעלולים לסכן את בריאותם. החשוד, אחד משניים שגידלו את הכלבים, עוכב לחקירת משטרה.

השוטרים ופקחי יחידת הפיצו"ח של משרד החקלאות פשטו על לול במשק חקלאי במושב אליפלט, בעקבות מידע שקיבלו. הכוחות איתרו בלול כמאה כלבים מסוג שיצו, שחלקם גודלו בכלבייה, ואובחנו כחולים במחלה של בעלי חיים בשם "ברוצלה קאניס" - שעלולה להדביק בעלי חיים ואף בני אדם (מחלה זואונוטית).

החשוד הוציא את הכלבים מהכלבייה באלון הגליל בה שהו, למרות האיסור ועל אף שידע כי הם חולים. הוא העביר אותם לכלבייה פיראטית בלול באליפלט בכדי לגדלם ולמכור אותם על אף שהם נושאי המחלה.

הכלבים החולים שהתגלו במושב אליפלט(צילום: דוברות משטרת ישראל)

בני אדם עלולים להידבק בחיידק, על אף שהינם עמידים יחסית לזיהום ממנו, בעיקר אלו הסובלים מכשל חיסוני. הסימנים בבני אדם יכולים להיות חום מתמשך, כאבי שרירים, הזעות בלילה והרגשה לא טובה. כמו כן יתכן שלא יופיעו סימנים כלל.

לפני כשבוע יצאה הודעה לווטרינרים בעקבות הוצאת הכלבים מכלביה באלון הגליל והעברתם לכלביה פיראטית. על פי ההודעה, בשנת 2019 אובחנו ל"ברוצלה קאניס" כמה כלבים מבתי גידול בצפון הארץ ומכלבים בבעלות פרטית. עוד נכתב כי המחלה, שלא אובחנה עד שנת 2019 בישראל, פוגעת בכלבים ועלולה להיות זואונוטית.

עוד בוואלה!

הכלבת מרימה ראש בצפון, אך הווטרינרים מזהירים: "אין טיפול כולל בנושא"

לכתבה המלאה
הכלבים החולים שהתגלו במושב אליפלט(צילום: דוברות משטרת ישראל)

"השירותים הווטרינריים הוציאו צו הסגר לכלבים בבית הגידול, הקובע כי אין להוציא את הכלבים מהמתקן או להכניס אליו כלבים חדשים עד לסיום בירור רפואי", נכתב בהודעה. "על פי החשד, על אף ההסגר שהוטל, הוצאו כ-90 כלבי שיצו מהכלבייה למקום לא ידוע. עקב החשש מניסיון מכירה של הכלבים והגורים, על הווטרינרים שאליהם מגיעים כלבים צעירים מגזע זה - להמליץ ללקוחות לבצע בדיקה ולשלוח דגימות למעבדה".

השירותים הווטרינריים קראו לציבור שלא לקנות או לאמץ כלבים מגזע שיצו מבלי לוודא מה מצבם הרפואי והמליצו לבצע בדיקת דם טרם קניית כלב מסוג זה. עוד הומלץ לערוך בדיקה סרולוגית לכלבים שנקנו מאלון הגליל בחצי שנה האחרונה, על מנת לבדוק אם נחשפו לחיידק.

הכלבים החולים שהתגלו במושב אליפלט(צילום: דוברות משטרת ישראל)

במקביל, בתקופה האחרונה התגלו עשרות מקרי כלבת בצפון. בדיקת מעבדה שנערכה לתן שניסה לתקוף אדם בקיבוץ משגב עם העלתה היום כי הוא היה נגוע בכלבת. זהו מקרה הכלבת מספר 31 מתחילת השנה, בעוד שבכל שנת 2019 התגלו בישראל 17 מקרי כלבת בלבד.

  • כלבים
  • אליפלט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully