אושרה הקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות, יו"ר הכנסת ביטל את ההחלטה

המליאה אישרה את ההצעה, אך יריב לוין קיבל את בקשת הקואליציה לקיים הצבעה חוזרת. נתניהו עצר את קבינט הקורונה ושלח את שרי הליכוד להצביע, כחול לבן נעדרה למרות שהקמת הוועדה הייתה הבטחת הבחירות שלה - וההצעה נדחתה. ח"כים מהאופוזיציה החרימו את ההצבעה: "בושה"

21/10/2020
בווידאו: ביטול ההצבעה על ועדת החקירה לפרשת הצוללות (צילום: ערוץ כנסת)

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בפרשת הצוללות, אך דחתה את ההצעה בהצבעה חוזרת. בקואליציה דרשו לפסול את ההצבעה הראשונה בטענה כי לא הייתה התייחסות לדרישה לקיימה באופן שמי - ויו"ר הכנסת יריב לוין קיבל את בקשתם ופסל אותה. בהצבעה החוזרת דחתה מליאת הכנסת את הקמת ועדת החקירה ברוב של 44 מתנגדים, ללא תומכים או נמנעים.

עם ההכרזה על תחילת ההצבעה החוזרת, ראש הממשלה בנימין נתניהו עצר את ישיבת קבינט הקורונה ושיגר את שרי הליכוד להצביע במליאה נגד ההצעה. אנשי כחול לבן נעדרו מההצבעה הראשונה בטענה כי הודיעו מראש שייעדרו, למרות שהייתה זו הבטחת הבחירות של המפלגה.

חברי הכנסת מהאופוזיציה יצאו מהמליאה במחאה על ביטול ההצבעה ולא השתתפו בהצבעה השנייה. בייעוץ המשפטי של הכנסת ייבחנו כעת את ההצבעה, ובמרכזה השאלה, האם הממשלה ביקשה לקיים הצבעה שמית לפני תחילת ההצבעה הרגילה.

עוד בוואלה!

הליכוד וכחול לבן יצביעו נגד חקירת מערכת המשפט והקמת ועדה בפרשת הצוללות

לכתבה המלאה
"בושה". חברי האופוזיציה לאחר פסילת ההצבעה, היום(צילום: אתר רשמי, שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)
תוצאות ההצבעה שנפסלה(צילום: אתר רשמי, -)

לאחר ההצבעות מסר לוין כי "לא אאפשר מחטפים ועיוות של תוצאות הצבעות ודריסת התקנון במליאת הכנסת. בהתאם לתקנון הכנסת, סגן היו"ר (מנסור) עבאס חייב היה להכריז על הצבעה שמית כשהתבקש לעשות כן, ולא עשה זאת. מעבר לכך, כאשר מתקיימת הצבעה אלקטורנית, יש להודיע על כך באופן ברור ולציין את שם הנושא העומד להצבעה, וכן לאפשר לחברי הכנסת לשבת במקומותיהם. אף אחד מהדברים הבסיסיים הללו לא נעשה. מדובר באירוע חמור שאיני מתכוון לעבור עליו לסדר היום".

בהמשך שוחח לוין עם סגן יו"ר הכנסת מנסור עבאס (הרשימה המשותפת). בהודעה משותפת מטעם השניים נמסר כי "עבאס הסביר כי לא שמע את הבקשה הראשונה להצבעה שמית, אלא שמע רק את הבקשה השנייה, לאחר שהפעיל את ההצבעה האלקטרונית. לכן אף כאשר הופיעו תוצאות ההצבעה האלקטורנית על הלוח, לא הכריז על תוצאות רשמיות עד שיברר את חוקיות ההצבעה".

עוד הוסיפו כי "לאחר שצפו בסרטון הוידאו ממליאת הכנסת, הסכימו יו"ר הכנסת וסגן היו"ר עבאס כי היה נכון לבטל את תוצאות ההצבעה ולערוך אותה מחדש".

אישר את ההצבעה החוזרת. לוין, היום(צילום: אתר רשמי, שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)

בכחול לבן הסבירו כי נעדרו מההצבעה היות והמפלגה לא רוצה לשתף פעולה "עם ניסיונות שבועיים של האופוזיציה להביך את הקואליציה, ולהעלות הצעות שאין להן היתכנות". לדבריהם, "גנץ התבטא השבוע ואמר כי מדובר בפרשה חמורה שצריכה להיבדק, ומסיבה זו הנחה שר הביטחון כי הוא בוחן בימים אלה ועדת בדיקה של מערכת הביטחון בנושא זה, כפי שנכון וצריך לעשות".

מהומה בכנסת, היום(צילום: אתר רשמי, שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)

לאחר המהומה בכנסת יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד נשא דברים. "שמונה שנים אני חבר כנסת. מעולם לא בוטלה הצבעה אחרי שהכנסת הצביעה. אין דבר כזה. דיברתי עם ותיקי הבניין, אף אחד מהם לא זוכר דבר כזה", אמר בפתח דבריו.

"בכל תולדות הכנסת לא קרה שיו"ר הכנסת מבטל הצבעה שלא הוא ניהל", המשיך לפיד. "אם אפשר לבטל ככה הצבעות, אפשר לסגור את הכנסת. לא צריך אותה יותר. אנחנו סתם תיאטרון כדי שנתניהו יוכל להסתובב בעולם ולטעון שישראל עדיין דמוקרטיה. מי שמבטל ככה את ההכרעה הדמוקרטית של הכנסת, מכין את הרקע לבטל גם הכרעות של בית המשפט. מי שמבטל ככה את הדמוקרטיה הישראלית, חצה את כל הגבולות".

ח"כ זוהר בכנסת, היום(צילום: אתר רשמי, שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)
"כתם על הדמוקרטיה". זנדברג, היום(צילום: אתר רשמי, שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)

ההצעה להקמת הוועדה היא של ח"כ תמר זנדברג ממרצ וסיעת יש עתיד-תל"ם, ומטרתה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בפרשת הצוללות. ההצעה נועדה להביך את כחול לבן לאחר שבשבוע האחרון ראשי המפלגה, בני גנץ וגבי אשכנזי, הביעו תמיכה פומבית בהקמת ועדת חקירה בפרשה, כחלק מהחרפת הטון מול הליכוד במשבר הקואליציוני על התקציב.

"מליאת הכנסת קבעה באופן מפורש לפתוח בוועדת חקירה על פרשת הצוללות. החלטת היו"ר לבטל את התוצאות הן כתם על הדמוקרטיה. אם צריך נעתור לבג"ץ", אמרה זנדברג.

ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) תקף כי "החרפה של ביבי וגנץ שברה שיא חדש. הכנסת אישרה הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בפרשת הצוללות, ויו"ר הכנסת ביטל את ההצבעה בטענות מופרכות. כי בדמוקרטיה של ביבי ובני הכנסת קובעת רק כשהיא קובעת לטובתם. ואם לא, נבטל אותה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully