היועמ"ש: כל ניסיון לאיים באמצעות חשיפת חומרים מכפישים - נידון לכישלון

מנדלבליט תקף בעקבות דבריו של ח"כ זוהר והבהיר כי הם לא ירתיעו אותו מלהמשיך בשגרת עבודתו. גורמים במשרד המשפטים טענו כי מתנהל נגדו מסע השמצות והאשימו את מחוללי הקמפיין ב"איום מאפיוזי". בכחול לבן קראו לפיטורי זוהר, שטען: "דבריי נאמרו בעידנא דריתחא"

14/10/2020
בווידאו: נתניהו מותח ביקורת על התנהלות הפרקליטות בחקירותיו (צילום: ערוץ הכנסת)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר היום (שני) כי האיומים נגדו לא ירתיעו אותו מלהמשיך בשגרת עבודתו. "כל ניסיון להלך אימים באמצעות איום על חשיפת חומרים מכפישים וכיוצא באלה - נידון לכישלון", אמר. דבריו באו ברקע הקלטות שיחותיו על פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן שפורסמו אמש בחדשות 12, ואיומו של יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הבוקר ב-103FM, לפיו אם לא יבטל את האישומים כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, "תהיה רעידת אדמה".

"איומים למיניהם לא ירתיעו את היועץ המשפטי לממשלה מלבצע מלאכתו. היועץ המשפטי לממשלה פעל לאורך כל תפקידו וימשיך לפעול ללא מורא וללא פחד ומשיקולים ענייניים בלבד, לפי הראיות והדין", נמסר מטעמו.

"הטענה כאילו נסחט או הושפע בהחלטותיו כתובע הכללי של מדינת ישראל משיקולים זרים כאלה ואחרים - היא מופרכת ומגוחכת", הוסיף. "אין שום זיקה או קשר בין הדברים שנאמרו בכעס בשיחה סגורה בין חברים לפני שנים, בתקופה בה חש ד"ר מנדלבליט פגוע מן ההתנהלות כלפיו, לבין התיקים הנוגעים לראש הממשלה ואחרים".

מנדלבליט(צילום: פלאש 90, אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

כמו כן, אמר היועמ"ש כי לא יהיה מעורב בתלונה על דבריו של זוהר. "מטבע הדברים, היועמ"ש לממשלה לא יהיה מעורב בטיפול בתלונה שהוגשה בגין התבטאותו של ח"כ זוהר. פניות שהתקבלו בעניין זה הועברו לטיפולה של המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, עו"ד נורית ליטמן, אשר תבחן את הדברים עם אגף החקירות והמודיעין במשטרה כמקובל".

גורמים במשרד המשפטים האשימו כי מתנהל "כבר כמה זמן" מסע השמצות נגד מנדלבליט קמפיין "שנועד להטיל דופי ולהשמיץ אותו באופן אישי, להדביק לו תדמית של עבריין".

לדבריהם, "הקמפיין הזה עושה שימוש ברסיסים מסולפים של חומרים מפרשת הרפז, אפילו שחמישה שופטי בג"ץ קבעו חד משמעית שלא דבק רבב במעשיו". עוד הוסיפו כי "מחוללי הקמפיין גם לא בוחלים בשפת איומים, והכריכה של דבר בדבר - אם לא תסגרו את התיקים נגד נתניהו אז ייחשפו עוד פרטים - היא לא פחות מאיום מאפיוזי. אם יש למישהו טענה קונקרטית כזו או אחרת על היועץ או על כל אחד אחר במערכת אכיפת החוק, שיחשוף את הדברים ולא יאיים ב'תחזיקו אותי'".

זוהר(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, פלאש 90)

לאחר שדבריו עוררו סערה, ח"כ זוהר טען כי לא איים על היועמ"ש, והבהיר כי הוא עומד מאחורי דבריו. "הדברים שנחשפים בחודשים האחרונים מעידים על ריקבון מוחלט ותפירת תיקים. לא איימתי על מנדלבליט, אם יש לו כבוד עצמי, לאור הדברים שנחשפים, ראוי שיתפטר", אמר.

בהודעה נוספת, שהוציא לאחר כשעה, טען כי דבריו נאמרו "בעידנא דריתחא", וכי הוצאו מהקשרם. "למען הסר ספק, אני מבקש להבהיר כי לא שוחחתי כלל עם ראש הממשלה או מי מאנשיו לפני הראיון ל-103FM, בו הוצאו דבריי מהקשרם בעניינו של מנדלבליט. הדברים שנאמרו על ידי בעידנא דריתחא היו על דעת עצמי ולא היתה לי שום כוונה לאיים על איש. גם אם דבריי הובנו אחרת אני מבקש להבהיר שוב כי לא היתה לי שום כוונה או רצון להביע איום כזה או אחר כנגד היועץ המשפטי לממשלה".

מוקדם יותר יצא זוהר באיום חריף על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. זוהר התריע בריאיון ב-103FM כי במידה שמנדלבליט לא יתפטר מתפקידו ויבטל את כתבי האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, תהיה "רעידת אדמה", וייחשפו הקלטות של שיחות מפלילות שלו. את הדברים אמר בתגובה להקלטות של שיחות בהן מנדלבליט מביע תסכול מהתנהלותו של פרקליט המדינה שי ניצן, שפורסמו בחדשות 12.

"מה שעשה מנדלבליט ומה שעשה שי ניצן נחשף לציבור וכולם יודעים מה קרה. אני יודע אינפורמציה מאוד ברורה בעניין הזה והאינפורמציה שאני מכיר אומרת דבר אחד - רק טפח קטן נחשף, קטנצ'יק", טען זוהר בריאיון. "לכן אני חושב שאם אנשים לא יפנימו - אלה שכמובן יזמו את כל הקנוניה נגד ראש הממשלה - שמוטב להם לחזור בהם מהדרך הגרועה שהם בחרו בה הם יצטרכו לשלם על זה מחיר".

"זה איום?", נשאל. "הבטחה", השיב.

"כולם יודעים מה קרה". ניצן(צילום: שלומי גבאי)

בהתייחסו להקלטות שפורסמו, חזר על טענתו כי השניים איחדו כוחות נגד ראש הממשלה. "הם תיאמו ביניהם את הכול והכול היה מוסכם, הם ידעו בדיוק לאן הם הולכים. גם שי ניצן ידע שאין כלום בכול התיקים אבל לפחות בתיק אחד הוא רצה להביא את התוצאה שהוא ייחל לה - להדחתו של ראש הממשלה מהתפקיד", אמר.

"הכל כבר התברר ואני אומר לכם שזה רק טפח אחד שנחשף. ואני מבטיח לכם שעוד ייחשפו בקרוב דברים. תהיה פה רעידת אדמה, לא תהיה שום ברירה לאביחי מנדלבליט אלא להתפטר מתפקידו ולבטל את כתבי האישום נגד נתניהו", הוסיף.

לדבריו, "כתבי האישום נגד נתניהו הוגשו בצורה מופרכת, נעשו שלא כדין באופן מושחת, מלוכלך, שחור משחור. ראינו את ההתנהלות לא רק שם, ההקלטה שנחשפה אתמול הראתה סופית שכתבי האישום הוגשו בכוח על ידי מנדלבליט משום שלא הייתה לו ברירה אחרת, כי הוא היה משלם מחיר. זה מה שאנחנו יודעים והאינפורמציה הזאת צריכה להספיק כדי לגמור את הסיפור הזה".

בהמשך, נשאל זוהר אם יש לפתוח בחקירה נגד פרקליט המדינה. "ועוד איך, איזו שאלה? צריך לחקור את שי ניצן מידית", השיב. "אם הוא סחט את מנדלבליט, בין אם אמר במפורש או ברמז, צריך לבדוק את הסוגיה מידית, כנ"ל את הסוגיה של אביחי מנדלבליט מדוע החליט להגיש את כתבי האישום המופרכים הללו. מדוע הלך על עבירת שוחד של סיקור חיובי מה שלא קרה אף פעם בישראל ואף פעם בעולם? הדברים האלה צריכים להישאל".

בעקבות הראיון של יו"ר הקואליציה, בכחול לבן קראו לפיטוריו של ח"כ זוהר מהתפקיד. גורמים במפלגה אמרו כי "מיקי זוהר צריך לסיים את תפקידו כיו"ר הקואליציה. הוא מערער מדי יום את יציבותה של הממשלה וכל יום שלו בתפקיד מדרדר אותנו לבחירות. לישראל מגיע יותר".

בהקלטות שפורסמו אמש בחדשות 12, נשמעת שיחה בין היועמ"ש לאפי נוה, חברו הקרוב שהיה אז ראש לשכת עורכי הדין, בה הוא מתייחס להתנהלותו של פרקליט המדינה בפרשת הרפז. בפרשה נחקר בחשד לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים, והפרקליט שי ניצן נמנע מלהכריע בעניינו.

"אתה מבין שהמניאק הזה לא מחליט בתיק שלי? אני לא יודע מה לעשות איתו", אמר, "הוא עושה לי את זה בכוונה". עוד הוסיף כי "הוא יכול להחזיק אותי בגרון. לא יודע מה הוא חושב לעצמו. בסוף בסוף אני אתפוצץ ואני אעשה לו בלגן אימים על זה".

בעקבות הפרסום, ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) כתב היום בטוויטר כי הוא מתכוון להחרים כל דיון בכנסת בהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה או המשנה ליועמ"ש. "החשיפה אתמול צריכה לזעזע את אמות הסיפים בהתנהלות מול כנופיית שלטון החוק. עד שנפרק ונרכיב מחדש, צריך להדיר את מנדלבליט וזילבר מכל דיון בממשלה ובכנסת. נבצרות מהותית. אין לשניים האלו לגיטימציה להמשיך 'לתפור' את אזרחי ישראל. כך אנהג בכנסת אם אחד מהם יופיע", כתב.

נתניהו: מסתייג מהדברים, הם אינם מקובלים

נתניהו התנער מדבריו של יו"ר הקואליציה. "הדברים של חבר הכנסת מיקי זוהר נאמרו ללא ידיעתו של ראש הממשלה והם אינם על דעתו. ראש הממשלה לא שוחח בנידון עם חבר הכנסת זוהר. ראש הממשלה מסתייג מהדברים שאינם מקובלים עליו", נמסר מטעמו.

ההודעה של לשכת נתניהו באה זמן קצר לאחר שפורסמו הדברים, ככל הנראה מהחשש שההתבטאות שלו עשויה לפגוע בו במישור המשפטי ולחזק את טענת ניגוד העניינים שבהמשך כהונתו של ראש ממשלה נאשם בפלילים.

שר העבודה והרווחה איציק שמולי הצטרף לגינויים. "ואחרי זה עוד מתפלאים על הדימויים מעולם ארגוני הפשע...", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

הסתייג מהדברים. נתניהו(צילום: אתר רשמי, דוברות הכנסת - יניב נדב)

גם ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד-תל"ם) הגיבה לאיום שהשמיע זוהר. "עוד קו אדום נחצה הבוקר כשיו"ר הקואליציה לא מצמץ לפני שהשמיע סחיטה באיומים כלפי היועץ המשפטי בממשלה. שוב למדנו מהי ההשפעה של ראש ממשלה נאשם בפלילים על המערכות הציבוריות. אובדן כל ממלכתיות, או מראית של ניהול תקין".

יו"ר ארגון הפרקליטים, אורית קורין, טענה כי מדובר ב"שיא חדש ומסוכן". לדבריה, "הדברים החמורים שנאמרו על ידי יו"ר הקואליציה הם בבחינת ניסיון למנוע מהיועמ"ש לבצע את תפקידו ולהפחידו. ידענו כבר חציית קווים אדומים בתקופה האחרונה אבל מדובר בשיא חדש ומסוכן ואף הסתייגותו של רה"מ מהדברים מעידה על כך. השימוש בשיטות אלו לא ישפיע על מקצועיותו ועל מחויבותו לחוק של היועמ"ש", מסרה.

האישומים נגד נתניהו

בתיק 1000 (פרשת הטבות ההנאה) נתניהו נאשם כי קיבל מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר טובות הנאה בשווי של כ-700 אלף שקלים, בעת שכיהן כראש ממשלה. עיקר המתנות היו סיגרים, מארזי שמפניה ותכשיטים.

בנוסף לכך, נטען כי נתניהו פעל לטובת מילצ'ן בשלושה עניינים, שבהם ביקש איש העסקים את התערבותו: הוא פנה לשר החוץ האמריקני ג'ון קרי כדי להאריך את תוקף הוויזה של איש העסקים, הוא פנה לשר האוצר יאיר לפיד כדי להאריך את תוקף הפטור ממס לתושבים חוזרים, והוא פעל לקדם מיזוג של "קשת" ו"רשת" - לכאורה לבקשת מילצ'ן. על פי התביעה, מעשים אלו פגעו בדימוי השירות הציבורי ובאמון הציבור בו. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

תיק 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) עוסק בשיחות בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. באותן שיחות השניים דנו לכאורה בהטבת סיקורו של ראש הממשלה בקבוצת ידיעות, בתמורה להטלת מגבלות על המתחרה העיקרי של העיתון - "ישראל היום". התביעה השתכנעה כי מי שהציע את העסקה הוא מוזס, ולכן הוא נאשם בהצעת שוחד. מנגד, היועמ"ש גם השתכנע כי נתניהו לא התכוון להשלים את עסקת השוחד, אולם המשיך את השיחות עם מוזס כדי לשפר את סיקורו בקבוצת ידיעות, ואף קיים פעולות מסוימות לצורך כך. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

תיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) התיק החמור ביותר מבחינת ראש הממשלה עוסק בהטבות רגולטוריות בשווי מאות מיליוני שקלים, שנתניהו העניק לכאורה לאלוביץ'. בתמורה, על פי האישום, פעל אלוביץ' להטות את הסיקור באתר וואלה! NEWS, שהיה בשליטתו. בתיק זה נתניהו נאשם בשוחד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully