נתניהו: להגביל מרחק ל-200 מ'; גנץ: אנחנו משגעים את המדינה

בדיון בקבינט הקורונה קרא רה"מ להיערך לתרחיש של 5,000 חולים קשים ולהדק את הסגר. גנץ התנגד וקרא להעביר את האחריות להסברה לפיקוד העורף. גמזו הציע להכפיל את הקנס על מפירי בידוד ואי-עטיית מסיכה. משרד הבריאות צפוי להביא לאישור הממשלה את הארכת סגירת בתי הספר

בווידאו: נתניהו מתייחס למדדים לסיום הסגר (צילום: דוברות רה"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (שלישי) בישיבת קבינט הקורונה כי מערכת הבריאות צריכה להיות ערוכה מבחינת מספר המיטות במחלקות הקורונה בבתי החולים ומבחינת היקף הצוותים הרפואיים לתרחיש של 5,000 חולים במצב קשה. זאת, ברקע נתוני התחלואה העולים.

בהמשך הדיון אמר כי הוא רוצה להדק את הסגר ולצמצם את המרחק שאליו יכולים אזרחים להתרחק מבתיהם, שעומד היום על קילומטר - ל-200 מטר בלבד. שר האנרגיה יובל שטייניץ תמך בכך. אולם, שר הביטחון גנץ קטע אותם ואמר לנתניהו כי הוא מתנגד. "אנחנו משגעים את המדינה", טען גנץ. "אם אנשים לא מצייתים להנחיות, אז זה לא משנה אם זה 100 מטר, 200 מטר או אלף מטר". לכך השיב נתניהו: "אתה לא תגיד לי שאנחנו משגעים את הציבור".

בתוך כך, משרד הבריאות מתכוון להביא לממשלה כבר הערב אישור להמשיך את השבתת מערכת החינוך עד ל-14 לאוקטובר.

עוד בוואלה! NEWS

קורונה - עדכון יומי: 4,949 אובחנו ביממה האחרונה, 15% מהבדיקות חיוביות

לכתבה המלאה
הקנס על אי-עטיית מסיכה יוכפל. מחלקת קורונה ברמב"ם (צילום: ראובן קסטרו)

משרד הבריאות המליץ בישיבה להתחיל בהקלות על מגבלות הסגר רק כשאחוז החולים המאומתים שיאובחנו מדי יום ירד ל-5%. זאת, בעוד שיעור החולים המאומתים מבין הנבדקים ביממה החולפת עומד על 15%. תנאים נוספים להקלה במגבלות, המופיעים במצגת של המשרד, כוללים ירידה של מקדם ההדבקה מ-1 כיום ל-0.9-0.8, וירידה במספר החולים במצב קשה.

כמו כן, ממונה הקורונה, פרופ' רוני גמזו, הציג בקבינט שתי המלצות עיקריות: העלאה משמעותית של הקנסות והגברת ההסברה. על פי ההצעה, הקנס על פתיחת בתי עסק שנאסר להפעיל אותם יוכפל מ-5,000 שקלים לעשרת אלפים שקלים; הקנס על עריכת אירועים מרובי משתתפים, לרבות מסיבות וטקסים, יעלה מ-5,000 שקלים ל-50 אלף שקלים; הקנס על פתיחת מוסד חינוכי שהפעלתו נאסרה יגדל בשיעור זהה, מ-5,000 ל-50 אלף שקלים; הקנס על הפרת חובת בידוד יעלה מ-5,000 שקלים לעשרת אלפים שקלים, והקנס על אי-עטיית מסיכה יוכפל מ-500 שקלים לאלף שקלים.

לפי עקרונות הפעולה שמציע משרד הבריאות, ההקלות בסגר יבוצעו בהדרגתיות: בכל פעם בתחום או מגזר אחד בלבד ועם המתנה של שלושה שבועות בין שלב לשלב בהקלות.

בהתאם, ההחלטה על מעבר בין שלבים בהקלות תהיה תלויה במקדם ההדבקה. במידה ומקדם ההדבקה ימשיך להיות נמוך מ-0.8 ניתן יהיה להמשיך בהקלות בסגר, אך במידע והוא יעלה על 0.9 יהיה צריך לעצור את ההקלות בסגר. במידה ומקדם ההדבקה יהיה 1.1 ומעלה - יהיה על הממשלה להתחיל מיידית לחזור לאחור ולהטיל מחדש הגבלות.

שלושת התנאים לתחילת ההקלות

 • שיעור המאומתים מדי יום ירד ל-5% בלבד
 • ירידה של מקדם ההדבקה מ-1 כיום ל-0.9-0.8
 • ירידה במספר החולים במצב קשה

לפי ההצעה, ההחלטה על פתיחה מחדש של ענפים במשק תתבסס על הקריטריונים הבאים: האם מדובר במקום סגור או פתוח, האם ההתקהלות במקום אחד נמשכת מעל שעה; כמות המגעים בין העובדים, היכולת לשמור על מסיכה, אופי התקהלות והסיכון לאיבוד שליטה על הקהל, והיכולת לאיתור המגעים בין אנשים.

בתוך כך, שר האוצר ישראל כץ תכנן להעלות בדיון בקבינט הצעה לחזרה מדורגת של עסקים פרטיים שאינם מקבלים קהל לאחר סוכות: בתחילה ל-50% מהיקף העבודה, וכעבור שבועיים למתכונת מלאה. בהתאם, הוא ביקש להחזיר לפעילות אחרי סוכות את החינוך לגיל הרך, כדי לאפשר להורים לצאת לעבודה.

נכון לעכשיו אין הערכה רשמית של אגף הכלכלנית הראשית באוצר להשלכות של הארכת הסגר. אולם, באגף העריכו בתחילתו של הסגר הנוכחי כי הפגיעה בתוצר של סגר בהיקף של 50% עבודה במגזר הפרטי תעמוד על כשני מיליארד שקלים לשבוע בתקופה שאיננה החגים.

מתי הסגר ייפתח? מחסום משטרתי בתל אביב (צילום: ראובן קסטרו)

במהלך ישיבת הקבינט אמר שר הביטחון גנץ לראש הממשלה נתניהו כי נושא ההסברה לא מטופל וכי יש להעביר את האחריות לפיקוד העורף. "אנחנו ממשיכים ללכת סחור סחור. צריך להעביר את ההסברה למקום אחד באסטרטגיה מסודרת ולתרגם לקו פעולה", אמר שר הביטחון. גנץ הקריא מתוך דוח של אמ"ן מהבוקר, שהדגיש את הצורך בהסברה לציבור על פני הפחדה. "יש לך מנגנון שיודע לעשות את זה. פשוט תפעיל אותו", אמר גנץ לנתניהו.

נתניהו ענה לגנץ כי ביקש להעביר את האחריות לנושא ההסברה לפיקוד העורף כבר בתחילת אוגוסט ומה שבוצע עד כה זה הקמה של אתר אינטרנט שלא מגיע לכלל הציבור. "לאור זה, ביקשתי כבר היום להכין סרטונים שאנחנו נכניס לאמצעי התקשורת", אמר נתניהו.

אולם, אלוף פיקוד העורף אורי גורדין, שנכח בדיון, אמר לנתניהו שהאחריות על ההסברה כלל לא הועברה לפיקוד העורף עד כה - והיא עדיין באחריות משרד הבריאות. בשלב זה התערב שר הבריאות יולי אדלשטיין, שאמר שכרגע ההסברה מבוצעת על ידי משרד הבריאות בתיאום עם פיקוד העורף. "אם תגיע החלטה להעביר את זה לפיקוד העורף אני אתנגד", הבהיר אדלשטיין. בעקבות הדברים, נתניהו ביקש שצוות של משרד הבריאות ופיקוד העורף יכין תכנית ויעביר המלצה לו ולגנץ.

הצעת גמזו להעלאת הקנסות

 • פתיחת בתי עסק שנאסר להפעיל אותם - קנס של עשרת אלפים שקלים
 • עריכת אירועים מרובי משתתפים, לרבות מסיבות וטקסים - קנס של 50 אלף שקלים
 • פתיחת מוסד חינוכי שהפעלתו נאסרה - קנס של 50 אלף שקלים
 • הפרת חובת בידוד - קנס של עשרת אלפים שקלים
 • אי-עטיית מסיכה - קנס של אלף שקלים

מוקדם יותר היום הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות, חזי לוי, כי מערכת החינוך לא תיפתח באופן מיידי לאחר הסגר, ותמשיך בלמידה מרחוק. בתדרוך לתקשורת החרדית, הסביר לוי כי קיים קושי לפתוח את בתי הספר, לאור ההשלכות של הפתיחה הקודמת של מערכת החינוך, שהביאה לגידול בתחלואה בקורונה.

"ראינו עלייה בתחלואה כתוצאה מפעילות של מערכת החינוך", אמר. "ברור לנו שמערכת הלימודים לא תוכל להיפתח כפי שהיא נפתחה, לא בטוח שנפתח אותה בכלל". עם זאת, הוא הבהיר כי ייתכנו הקלות לגיל הרך.

לגבי הלימודים בחברה החרדית, ציין לוי כי "יש לנו דסק שעובד עם המגזר החרדי. ייתכן שנתיר את הישיבות במתווה הקפסולות, למרות שראינו שזה לא כל כך עבד".

מוסדות הלימוד מושבתים מאז ה-17 בספטמבר, פרט לחינוך המיוחד, כפרי נוער, ומוסדות לילדים ונוער בסיכון שנשארו פתוחים. במהלך הסגר, כיתות ה' ומעלה לומדים באופן מקוון. חידוש הלימודים צפוי להיבחן לאחר חג הסוכות בהערכת מצב מיוחדת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully