סין שלחה 18 מטוסים לאזור טייוואן בזמן ביקור בכיר אמריקני

קית' קראק הוא הגורם הבכיר ביותר במחלקת המדינה שמגיע לאי הדמוקרטי ב-40 השנים האחרונות. בייג'ינג, שרואה בטייוואן מחוז מורד, הגבירה את התרגילים הצבאיים באזור לאור התחזקות היחסים בין טייפה לוושינגטון: "הקנוניה תוביל אותן לדרך ללא מוצא". פומפאו: "איומי סרק"

אי-פי
בווידאו: ביקור שר הבריאות האמריקני בטייוואן (צילום: רויטרס)

צבא סין שלח 18 מטוסים, בהם מטוסי קרב, למצר טייוואן, במפגן כוח חריג בגודלו על רקע ביקורו של בכיר אמריקני באי. תת שר החוץ קית' קראק, שמחזיק בתיק הצמיחה הכלכלית, האנרגיה והסביבה במחלקת המדינה, נועד עם שר האוצר של טייוואן ועם סגן ראש הממשלה. הוא נפגש עם אנשי עסקים ואמור לסעוד ארוחת ערב עם הנשיאה צאי אינג-וון.

בתגובה, פיקוח הזירה המזרחית של צבא סין פתח בתרגיל שכלל יחידות ימיות ואוויריות במצר טיוואן, בפעם השנייה החודש. משרד ההגנה של טייוואן אמר כי מטוסי קרב הוזנקו אחרי ש-18 המטוסים הסיניים חדרו לאזור הזיהוי של מערכות ההגנה האוויריות ואלו עקבו אחרי המסלול שלהם.

משרד ההגנה של סין אמר כי התרגילים הם תגובה "לגיטימית והכרחית" למצב באזור, שנועדה "להבטיח את הריבונול הלאומית והשלמות הטריטוריאלית". במשרד אמרו כי ארצות הברית ומפלגת השלטון בטייוואן הגבירו לאחרונה את "הקנוניה" ביניהן ואת "עשיית הצרות", ואלו, הזהירו, "יובילי אותן לדרך ללא מוצא".

עוד בוואלה!

אי המריבה: המאבק בין ארה"ב לסין שם את טייוואן במוקד

לכתבה המלאה
הסיבה הרשמית לביקור - הלוויית הנשיא לשעבר. קית' קראק עם נחיתתו, אתמול (צילום: רויטרס)

משרד ההגנה של סין אמר כי התרגילים הם תגובה "לגיטימית והכרחית" למצב באזור, שנועדה "להבטיח את הריבונול הלאומית והשלמות הטריטוריאלית". במשרד אמרו כי ארצות הברית ומפלגת השלטון בטייוואן הגבירו לאחרונה את "הקנוניה" ביניהן ואת "עשיית הצרות", ואלו, הזהירו, "יובילו אותן לדרך ללא מוצא".

משרד החוץ בבייג'ינג השמיע מסר דומה, ואמר כי לסין יש יכולת "לסכל כל התערבות זרה ופעולות בדלניות בידי הכוחות העצמאיים בטייוואן". סין רואה באי הדמוקרטי חלק משטחה שלה, ומתנגדת לכל סוג של תקשורת רשמית בין מדינות אחרות לשלטון הטייוואני. קראק, הגורם הבכיר ביותר במחלקת המדינה שמגיע לאי ב-40 השנים האחרונות, הגיע לביקור כחודש אחרי ביקורו של שר הבריאות אלכס אזר. הוא היה הגורם האמריקני הבכיר ביותר שמגיע לאי מאז תחילת היחסים הרשמיים בין ארצות הברית לסין ב-1979.

ממשל טראמפ חיזק את היחסים עם טייוואן בסדרת צעדים, כולל מכירות נשק מוגברות ותמיכה בהשתתפות האי בפורומים בינלאומיים. ביום רביעי, שגרירת ארצות הברית באו"ם, קלי קרפט, אכלה ארוחת צהריים עם הנציג הבכיר ביותר של טייוואן בניו יורק, בפגישה שהיא כינתה "היסטורית". מחר ישתתף קראץ' בטקס אזכרה לנשיא לשעבר לי טנג-הוי, שהוביל הדמוקרטיזציה באי ומת בגיל 97 בחודש יולי. לכאורה, זאת סיבת הביקור הרשמית שלו.

מפציץ מדגם H-6 של חיל האוויר של סין במהלך התרגיל, היום (צילום: AP)

המתיחות בין וושינגטון לבייג'ינג גברה בחודשים האחרונים לקראת הבחירות בארצות הברית בנובמבר, ושתי המעצמות מתכתשות על מגיפת הקורונה, המסחר, הטכנולוגיה, הונג קונג וים סין הדרומי. שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו, שמוביל את המתקפה הרטורית של ממשל טראמפ נגד סין, האשים אותה "באיומי סרק". לדבריו, "שלחנו משלחת להלוויה, וסין הגיבה באיומי סרק צבאיים. אשאיר זאת כך", אמר במסיבת עיתונאים.

מומחים אומרים שהתגובה הצבאית של סין היא מסר ברור לארצות הברית, אחרי שהיא נקטה פעולות דומות כששר הבריאות האמריקני ביקר באי בחודש שעבר, אך על אף התדירות הגוברת של התרגילים הסיניים, אין פירוש הדבר שמלחמה בין הצדדים עומדת לפרוץ בקרוב.

המשבר הנוכחי מזכיר את זה של 1995-1996, כשסין שיגרה טילים ליד האי וערכה תרגילי מלחמה כדי להפחיד את המצביעים בבחירות הדמוקרטיות הראשונות בטייוואן. עם זאת, האיומים הללו נתפסים כמי שחזרו אל בייג'ינג כבומרנג. בטייוואן אמרו כי המהלכים האחרונים, שאותם הגדירו בתור "פרובוקציות חמורות" של צבא סין, מאיימים על יציבות ושלום האזור וקראו לקהילה הבינלאומית להגיב.

נתיבי הטיסה של המטוסים הסיניים

סין הגבירה את איומיה הצבאיים ואת הבידוד הדיפלומטי של טייוואן, אחרי שלא צלחה בשכנוע 23 מיליון תושבי האי באיחוד פוליטי תחת המסגרת "מדינה אחת, שתי מערכות" הנהוגה בהונג קונג. רוב הטייוואנים מעדיפים לשמור על העצמאות דה-פקטו של ארצם, במיוחד לאור המתרחש בתקופה האחרונה בהונג קונג, מאז העברת חוק הביטחון הלאומי של סין.

בייג'ינג ניתקה את קשריה עם ממשלת טייוואן מאז שצאי זכתה בבחירות ב-2016. בתחילת השנה היא זכתה בכהונה שנייה ברוב גדול, ומפלגתה מחזיקה ברוב בפרלמנט. לשכת הנשיאות של טייוואן קראה היום לסין לנהוג באיפוק, ושלחה מסרי הרגעה לאזרחים. בשבועות האחרונות הביעו בכירים בטייפה, כולל הנשיאה, דאגה מכך שתקרית צבאית מקרית עלולה להצית עימות רחב יותר.

משרד ההגנה של טייוואן הראה מפה של נתיבי הטיסה של 18 המטוסים הסיניים, שחצו את קו החלוקה של מצר טייוואן, שבו בדרך כלל לא עוברים מטוסי קרב משני הצדדים. מטוסי קרב סיניים חצו לזמן קצר את קו החלוקה גם בחודש שעבר, בזמן ביקור שר הבריאות האמריקני.

בעיתון הטייוואני "ליברטי טיימס" דווח כי מטוסי הקרב הטייוואנים הוזנקו 17 פעמים במשך ארבע שעות, והזהירו את המטוסים הסיניים שעליהם להתרחק. בנוסף לכך, פורסמה תמונה של הטענת טילים במטוס F-16 בבסיס אווירי בחוף המזרחי של האי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully