נתוני תקופת הקורונה: התמותה זהה לשנים קודמות, ירידה בנפגעים בתאונות

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה נתונים על אודות השינויים שחלה מאז פרוץ המגיפה. במהלך התקופה חלה ירידה של 8.6% במספר התיקים שנפתחו במשטרה, ומספר הכניסות והיציאות מהארץ הגיע לשפל. עם זאת, התמותה מהקורונה במרץ-יולי הייתה זהה לשנים קודמות

  • נתב"ג
  • טיסות
  • קורונה
בווידאו: פרופ' רוטשטיין בדיון בוועדה לביקורת המדינה (צילום: ערוץ כנסת)

עד לסוף יולי 2020 לא ניתן להצביע על תמותה עודפת משמעותית בישראל, למרות העלייה במספר המתים מקורונה - כך מסרה היום (רביעי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לפי נתוני הלשכה, בחודשים הראשונים של השנה התמותה הייתה נמוכה במיוחד, אך מתחילת המגפה ובמיוחד בחודשים אפריל עד יולי, התמותה דומה לשנים קודמות.

מתחילת 2020 עד סוף חודש יולי מתו בישראל 27,550 תושבים, מספר דומה למספר הפטירות ב-2019 בחודשים האלה. בחודשים מרץ-יולי מתו כ-19 אלף תושבים, לעומת כ-18,700 תושבים בחודשים מרץ-יולי ב-2019. שיעור התמותה בחודשים אלו בשתי השנים כמעט זהה.

עוד עולה מהנתונים כי התמותה מנגיף הקורונה בישראל במרץ-יולי הייתה נמוכה יחסית למדינות רבות אחרות. לפי נתוני משרד הבריאות, מתוך כ-19 אלף מתים בישראל בחודשים מרץ-יולי, כ-570 אנשים (כ-3%) מתו ישירות מקורונה.

עוד בוואלה!

5,523 אובחנו בקורונה ביממה האחרונה, 535 במצב קשה

לכתבה המלאה
מחלקת הקורונה בבית החולים איכילוב, השבוע (צילום: ראובן קסטרו)

מאז תחילת השנה חלה ירידה של 8.6% במספר התיקים שנפתחו במשטרה, אך לעומת זאת תחושת הביטחון האישי של האזרחים ירדה לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה במרבית האוכלוסייה. מהנתונים עולה כי 91.2% מבני 20 ומעלה ציינו שהם מרגישים בטוחים באופן כללי באזור מגוריהם במידה רבה או במידה רבה מאוד, לעומת 93.4% בתקופה המקבילה אשתקד.

בקרב הגברים בקבוצת הגיל 35 ומעלה נצפתה ירידה גדולה בשיעור תחושת הביטחון הכללית באזור המגורים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לעומת זאת, בקבוצת הגיל הצעירה יותר, 34-20 חלה עלייה בתחושת הביטחון.

בקרב קבוצת האוכלוסייה הערבית נצפתה ירידה משמעותית בשיעור החשים ביטחון כללי באזור המגורים לעומת התקופה המקבילה אשתקד (77.8% לעומת 94.1%, בהתאמה). חלה ירידה משמעותית זו הייתה בכל קבוצות הגיל, אך בעיקר בקרב בני 35 ומעלה.

ממיליוני טיסות לחו"ל - ל-57 אלף בלבד (צילום: ראובן קסטרו)

הקורונה השפיעה רבות גם על התיירות היוצאת והנכנסת לישראל. במרץ חלה ירידה חדה ביציאות ישראלים, אז נרשמו כמאה אלף יציאות לחו"ל לעומת יותר מחצי מיליון בשנה שלפני כן.

באפריל ירדו היציאות לשפל של כל הזמנים עם 3,000 יציאות בלבד לחו"ל. בחודשים אפריל-יולי ביחד נרשמו כ-57 אלף יציאות לחו"ל בלבד, כשבשנה שלפני כן נרשמו יותר משתי מיליון יציאות באותה תקופה אשתקד. באוגוסט נרשמו מספרים נמוכים במיוחד של יציאות לחו"ל של ישראלים וחזרות מחו"ל, אם כי נרשמה עלייה קלה.

בחודשים ינואר-פברואר נרשמו 698.5 אלף כניסות מבקרים (681.2 אלף בתקופה המקבילה ב-2019). במרץ נרשמו 87.2 אלף כניסות מבקרים 456 אלף במרץ 2019.

פעילות כמעט אפסית בחודשים אפריל-מאי. בתי מלון באילת (צילום: פלאש 90, משה שי)

בחודשים אפריל-אוגוסט נרשמו 35.6 אלף כניסות מבקרים מול 1.9 מיליון בתקופה המקבילה ב-2019.
בחודש יולי 2020 חלה ירידה של 25.1% במספר הנפגעים בתאונות דרכים לעומת יולי 2019, ובמספר ההרוגים חלה ירידה של 6.1%. במספר התאונות הקטלניות ביולי 2020 חלה עלייה של 3.6% לעומת יולי בשנה שעברה. בפסח חלה ירידה של כ-74% במספר הנפגעים לעומת בחג בשנה שעברה.

משבר הקורונה הביא לירידות דרמטיות בנתוני הלינות במלונות בחודש מרץ ולפעילות כמעט אפסית בחודשים אפריל-מאי. בחודשים יוני-יולי נרשמה התאוששות הדרגתית בלינות הישראלים ובתפוסת החדרים. באפריל התפוסה הממוצעת של כל מלונות התיירות הסתכמה ב-1% בלבד מול 71% בשנה שעברה. במאי התפוסה הממוצעת של כל מלונות התיירות הסתכמה ב-3.4% בלבד מול74% במאי 2019.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully