וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בירכא מספרים על שיפור במצב התחלואה. נתוני משרד הבריאות מראים אחרת

19.8.2020 / 13:10

הנתונים הרשמיים לא מצביעים על שינוי במספר החולים ביישוב מאז פורסמה אזהרת הכניסה אליו, אולם לטענת ראשי המועצה קיימים בהם פערים, הנובעים מאיטיות קבלת העדכונים מקופות החולים. בתווך נותרים בעלי העסקים, שהתרוקנו בעקבות חשש הלקוחות, מתוסכלים מעיכוב החזרה לשגרה

בווידאו: בעקבות התחלואה בקורונה משרד הבריאות קרא להימנע מלהגיע לירכא/צילום: יואב איתיאל

ראשי המועצה המקומית ירכא מספרים על התקדמות במאמץ לעצירת התפשטות הקורונה וירידה במספרי החולים, אך נתוני משרד הבריאות מראים תמונה שונה. לטענת גורמים ביישוב, הפער נובע מהקצב האיטי של עדכון הנתונים בקופות החולים, שמביא לעיכוב הודעת החזרה לשגרה המיוחלת לאחר אזהרת הכניסה שפרסם המשרד ביום שישי.

"שיפור דרמטי בהורדת התחלואה ובהורדת קצב ההדבקות בירכא", הודיעה היום המועצה המקומית, שמסרה כי מנתוני רופאת המחוז של משרד הבריאות עולה שמתוך 1,071 תושבי ירכא שנבדקו משבת נמצאו 43 חולים, "נתון שמעיד על ירידה דרמטית בקצב התחלואה".

אולם רשמית, על פי נתוני משרד הבריאות, מספר החולים הפעילים בירכא עלה מ-280 ביום שישי שעבר ל-281 אתמול. ביישוב אומרים שהמספר האמיתי נמוך הרבה יותר ושקופות החולים אינן נחפזות לעדכן את מספר המחלימים. "עד יום חמישי הקרוב יפחת מספר החולים בקהילה ב-85 מחלימים. אנו שואפים לצפי של פחות מ-100 חולים בירכא, עד סוף השבוע", הבטיחו.

סרטי הסימון שנותרו לאחר הסרת המחסומים בכניסה לירכא, 18 באוגוסט 2020. יואב איתיאל
סרטי הסימון שנותרו לאחר הסרת המחסומים בירכא, אתמול/יואב איתיאל

יו"ר המועצה הממונה בירכא, אלי רגב, שיבח את תושבי הישוב על ההיענות למאמצי ההסברה ואת ההנהגה הרוחנית בראשות השיח' וואיל מועדי, קופות החולים, פיקוד העורף והמשטרה. רגב ציין כי להערכתו "ירכא תוגדר כעיר ירוקה", וקרא לתושבים להמשיך ולשמור בקפדנות על הנחיות משרד הבריאות.

אלי רגב, מנהל מנהל חירום במשרד הפנים, הגיע לירכא עתיר ניסיון מניהול מיגור התפרצות הקורונה של בסיבוב הראשון, בדיר אל אסד. רגב אמר אתמול בזהירות כי הוא "מאמין ומעריך - כי לאחר הביקור של ראש תכנית מגן ישראל, הפרופ' רוני גמזו, אתמול בירכא, ועמידתו מקרוב על השמירה הקפדנית על הנחיות משרד הבריאות ביישוב - משרד הבריאות יבטל בקרוב את המלצתו לציבור שלא להגיע ליישוב". לדבריו, "אנחנו עדים לסדר מופתי. ציבור ממושמע וחמ"ל שנותן מענה לכל צורך. כל אלה הביאו לתוצאה המעודדת - אפס חולים מאומתים אתמול".

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו בביקור בירכא, 17 באוגוסט 2020. ללא, לשכת העיתונות הממשלתית
"מאמין כי משרד הבריאות יבטל בקרוב את המלצתו". הפרויקטור גמזו בביקור ביישוב/לשכת העיתונות הממשלתית, ללא

המחסומים בכניסות לישוב הוסרו זה מכבר. דרייב אין לבדיקות קורונה פעל אתמול עד השעה 17:00. המשטרה אינה נראית כבר בכניסות לישוב למרות שלא יצאה הודעה על הסרת המחסומים. גם ברחובות, בחנויות הענק ובמרכזים המסחריים לא נראו שוטרים. הפעילות המסחרית במרכזי הקניות, המנועים הכלכליים של הישוב, עדיין אפסית ופרנסי הישוב ממתינים כאמור בקוצר רוח להודעה רשמית ממשרד הבריאות המבטלת את "אזהרת המסע" שהוציא המשרד בסוף השבוע שעבר, שהבריחה את הקונים ושיתקה את הפעילות המסחרית בישוב.

סלים אבו ג'נב, מנכ"ל המועצה המקומית, נזהר גם הוא מלהביע תסכול בפה מלא, גם לא בשם הסוחרים, אבל מודה כי הם מחכים בכיליון עיניים להודעה רשמית כי האזהרה שלא לפקוד את ירכא מבוטלת. "לאט לאט הכול חוזר פה לשגרה, בעיקר בזכות אנשים שמגיעים מהאזור, אבל אני לא רואה אנשים עולים על האוטו בירושלים או בנגב לקניות בירכא בלי שיודיעו רשמית שהאזהרה מבוטלת", הוא אומר, "היום הנושא עלה בישיבה במועצה ואנחנו מחכים ליו"ר הועדה שישתדל בעניין במשרד הבריאות".

מרכז קניות ריק בירכא בשל העלייה החמורה בתחלואת נגיף הקורונה בעיר. 14 באוגוסט 2020.. יואב איתיאל
תנועה אפסית. מרכז קניות בירכא/יואב איתיאל

פיקוד העורף נערך לקלוט ככל שיידרש מבודדים מירכא במלון קרלטון בנהריה, אבל מבין החולים 241 מאושפזים בבית ורק 16 בבית מלון. עוד 16 מאושפזים בבתי החולים, בין היתר במרכז הרפואי לגליל, שבשתי מחלקות קורונה שפתח מאושפזים 35 חולים ובהם בני זוג מירכא - גבר בן 82 במצב קשה ואשתו בת ה-85 במצב קל. בבית החולים רמב"ם בחיפה מאושפזים 7 תושבי ירכא, מהם 6 במצב קשה. מספר תושבי ירכא שחלו מאז פרוץ המגיפה הוא 354, רובם בשבועיים האחרונים ו-66 מאז יום שישי.

על אף שמניין החולים החריג מספר המבודדים נותר נמוך, נתון שכבר זכה לתמיהה ביום שישי שעבר. "על פי מספר החולים ביישוב היינו מצפים ללמעלה מאלף אנשים בבידוד, אחרי שבאו עמם במגע קרוב", אמר אז גורם. רק 202 מהתושבים נמצאים כעת בבידוד.

אתמול נערכו 364 בדיקות קורונה בלבד ביישוב. בניגוד לנתונים שהמועצה המקומית מקבלת מקופות החולים, נתוני משרד הבריאות מצביעים על כך שכ-5% מהנבדקים ביום שני, 18 בני אדם, נמצאו חיוביים לנגיף. מספר החולים הפעילים לעשרת אלפים נפשות בירכא הוא 178, מהגבוהים בארץ. הנתון גבוה יותר רק בעין נקובא, עם 220 לעשרת אלפים, וביישוב עילוט, עם 207 לעשרת אלפים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully