וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכנסת דנה במאבק על פתיחת נחל האסי: "יש להביא צדק לשני הצדדים"

עודכן לאחרונה: 18.8.2020 / 17:20

הוועדה להגנת הסביבה התכנסה לדון בסוגיית המאבק על הגישה לנחל שבקיבוץ ניר דוד, שעורר הדים בחודשים האחרונים עם התגברות ההפגנות בדרישה לפתוח את שערי הקיבוץ. ח"כ קרן ברק: "יש לשים סוף לאפליית עיירות הפיתוח". ח"כ רם בן ברק: "מה הם רוצים, לשבת להם בחצר?"

בווידאו: דיון בועדת הפנים על המאבק על פתיחת נחל האסי/צילום: ערוץ כנסת, עריכה: ניר חן

הוועדה להגנת הסביבה בכנסת דנה הבוקר (שלישי) בעניין פתיחת נחל האסי שבקיבוץ ניר דוד. זאת, ברקע התגברות המחאות לפתיחתו שנמשכות על אף ההסכם שהושג על התרת כניסה חלקית לציבור הרחב.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן), אמרה בפתח הדיון כי מטרתו היא למצוא את הנוסחה הצודקת ביותר לפתרון הסוגיה. "אני מודעת לכך שהוויכוח הפך ייצרי ומעבר לנושא הגישה לנחל. אין לי כוונה להפוך את הדיון לזירת התגוששות", אמרה. "מטרתנו למצוא את הדרך להגיע לנוסחה שתעשה צדק עם כל הצדדים. כדי שצדק ייעשה. ניתן לגשר על המחלוקות בבניית פתרון משותף לכל מי רוצים לחיות במדינה שמכבדת את כל אזרחיה".

טרם הדיון, ראשי המחאה טענו כי לא הוזמנו לוועדה, ותקפו האחראים לכינוסה. "כל מה שישמע שם מפי המשתתפים האורחים הוא לחלוטין צד אחד בסיפור", אמרו. "את הזמן להשמיע טענותיהם, יקבלו מנהיגי המחאה בצורת כמה שניות דרך הזום. מדובר בתרגיל מתוכנן היטב והיום בוועדה, כשנשמע את חברי הכנסת מדברים בנושא, נדע מי אחראי עליו ומי החליט לשתף פעולה עם 300 משפחות כנגד כל עם ישראל".

ועדת הפנים והגנת הסביבה | מניעת גישה חופשית של אזרחים לנחל האסי. כנסת, ירושלים 18 באוגוסט 2020. עדינה ולמן, דוברות הכנסת, אתר רשמי
"הוויכוח הפך ייצרי". יו"ר הוועדה ח"כ חיימוביץ'/אתר רשמי, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ קרן ברק (הליכוד), שיזמה את הדיון, אמרה: "אני גרה בתל אביב, ודי קרוב לנחל הירקון יש בתים על הנחל, אני גרה על הנחל, ואף פעם לא סגרנו את השערים. בעיני זה אותו הדבר. גם לא את החופים של תל אביב. הסכסוכים תמיד מובילים למועצות מקומיות נגד מועצות איזוריות".

ברק המשיכה, "היום שר הפנים שלא ממפלגתי הוא שחקן מרכזי בסיפור הזה. אריה דרעי שינה את המציאות. שם את זה כדגל ותחת פיקודו קמו הוועדות הגיאוגרפיות שאמורות לתת פתרונות מסוימים לסוגיה הזו. כל מי שהשוויון חשוב לו, ורוצה לסיים את האפליה, צריך לשים סוף לאפליה של ערי הפיתוח".

ח"כ רם בן ברק (יש עתיד) הציג עמדה התומכת בתושבי הקיבוץ. "מה הם רוצים, לשבת להם בחצר? החצר של הקיבוץ היא קניין פרטי על פי דין. כן, הנחל של כולם. אבל צריך ליישם את מה שהוחלט ב-2015. המדינה פשוט לא עשתה את זה". בן ברק פנה לח"כ קרן ברק ואמר: "גם את לא היית מוכנה שייעשו לך פיקניקים בחצר".

ועדת הפנים והגנת הסביבה | מניעת גישה חופשית של אזרחים לנחל האסי. כנסת, ירושלים 18 באוגוסט 2020. עדינה ולמן, דוברות הכנסת, אתר רשמי
"הכל יקבל בסוף תוקף משפטי". הוועדה להגנת הסביבה, היום/אתר רשמי, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נסים זמיר, ראש קבוצת "הטבע שייך לציבור" שהשיגה הסכם עם ניר דוד, אמר כי סופה של הסוגיה להיקבע בבית המשפט מתוקף החוק. "אני קורא תגובות שאני שומע בתקשורת ולמען האמת הן די מצחיקות. זה ויכוח סרק. דעו כולם שהוויכוח מתייתר, הוגשה תביעה, יש פשרה ועדיין הליכים מתקיימים. מי שיקבע בסופו של דבר יהיו שופטים או הסכמות של הצדדים שבסוף יקבלו תוקף משפטי", אמר.

ח"כ ברק פנתה לתומכים בסגירת הקיבוץ, ואמרה: "תסתכלו על חצי הכוס המלאה. נהניתם ממשאב כל הרבה שנים לבד. עכשיו צריך לשים לזה סטופ. צריך לשנות דיסקט. כל עוד לא תשנה דיסקט, לא תבין על מה אני מדברת".

מפגינים על הגישה לנחל האסי בניר דוד, 14 אוגוסט 2020. צ, צילום מסך
מפגינים שפרצו לשטח הקיבוץ בניר דוד, שישי/צילום מסך, צ

בדיון דיבר גם ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני משפט האזרחי. קמיניץ אמר כי במקרה הנוכחי, ישנו קושי כיוון שמדובר בהתנגשות בין צרכי הציבור לקניין פרטי, אך יש לאפשר לציבור להגיע אל הנחל. "לא אוהבים לדבר בשני קולות. לצרכי ציבור צריכה להיות גישה לציבור. כך במדרכות בתל אביב המובילות לפארק הירקון. שטחי ציבור צריכים להיות פתוחים לציבור. זה קנינו של הציבור. אומרים את זה גם כעת. מה שמיוחד כעת זה שצרכי הציבור הם בתוך המשבצת שהיא קניין פרטי. צריך ליצור זיקת הנאה, גישה אל השימוש הציבורי שצריך להיות פתוח לכל".

מאבק קבוצת "משחררים את האסי". מאבק קבוצת "משחררים את האסי", אתר רשמי
"צדק לשני הצדדים". מפגינים בניר דוד/אתר רשמי, מאבק קבוצת "משחררים את האסי"

במסגרת המחאה, שמחריפה בשבועות האחרונים, עשרות מפגינים מקבוצת "משחררים את האסי" פרצו במהלך יום שישי את שער קיבוץ ניר דוד, וחדרו לשטחו. בהמשך, עיכבה המשטרה שניים מהם. המפגינים התאספו תחילה בכניסה לניר דוד, שם הוקם מאהל מחאה. בקיבוץ אמרו כי הם ביצעו קצר חשמלי מכוון בשער כדי להיכנס לשטחו. זאת בהמשך למחאה שקיימו בשעות הלילה אזרחים, שהגיעו בשיירת רכבים לשער הקיבוץ וצפרו.

אחד המפגינים שנכנסו לקיבוץ טען כי השער לא נפרץ, אלא נפתח מעצמו. לדבריו, כ-200 איש נכנסו לשטח הקיבוץ, לא נוצר מגע עם התושבים ולא היו עימותים או ויכוחים. יו"ר הקהילה בקיבוץ תקף בחריפות את המפגינים, וכינה אותם "עבריינים רושפי שנאה". לטענתו, אתמול בשעות הערב "לשערי הקיבוץ הגיעה שיירת מכוניות, חסמה את היציאה תוך דקות ארוכות של צפירות בלתי פוסקות. כמה מהם יצאו עם מגאפונים וצרחו. עבריינות לשמה, הפרת הסדר הציבורי והטרדה מאיימת. לפעמים אני שואל את עצמי מאיפה הרוע הצרוף והשנאה הבלתי נגמרת הזאת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully