וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בכיר בכחול לבן ליהדות התורה: "רה"מ רוצה בחירות, ולא נגיש את הלחי השנייה"

הבכיר העביר ליהדות התורה מסר שמנמק את החלטת המפלגה לתמוך בחוק איסור טיפולי המרה בקריאה טרומית תוך הפרת המשמעת הקואליציונית, לאור הזעם במפלגות החרדיות על אישורו. בכחול לבן מעריכים: "נתניהו מכוון לבחירות בזק כדי להקדים אותן לשלב העדויות במשפט שלו"

בווידאו: עימות בין אמסלם לניסנקורן על הצבעת כחול לבן על חוקי ההמרה/צילום: ערוץ כנסת

בכיר בכחול לבן העביר היום (רביעי) מסר ליהדות התורה, לפיו "נתניהו רוצה בחירות, ולא נגיש את הלחי השנייה". זאת, בניסיון להסביר לחברי המפלגה החרדית מדוע תמכה כחול לבן בחוק שנועד לאסור טיפולי המרה תוך הפרה של המשמעת הקואליציונית.

בכחול לבן סבורים שנתניהו החליט ללכת לבחירות מוקדמות ולתת לכנסת להתפזר כבר בחודש הבא מבלי להעביר תקציב. "נתניהו מכוון לבחירות בזק כדי להקדים אותן לשלב העדויות במשפט שלו, שיתחיל בינואר", העריך גורם במפלגה.

הדברים באים על רקע המתיחות הגוברת בקואליציה סביב תקציב המדינה. בעוד בכחול לבן דורשים להעביר תקציב דו-שנתי, בהתאם להסכם הקואליציוני, בליכוד מבקשים להעביר תקציב חד-שנתי.

נתניהו וגנץ בישיבת הקבינט, 28 ביוני 2020. אוליבייה פיטוסי/פלאש 90, פלאש 90
גנץ ונתניהו/פלאש 90, אוליבייה פיטוסי/פלאש 90

כעיקרון, חוק יסוד: משק המדינה וההסכם הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן, קובעים כי הממשלה צריכה להעביר תקציב תוך 90 יום מהקמתה, כלומר - אם לא יעבור תקציב עד 25 באוגוסט, הכנסת תתפזר באופן אוטומטי. למרות זאת, נתניהו וגנץ דוחים כבר שבועות את השיחות על התקציב, וכל עוד אין ביניהם הסכמה, אין שום יכולת להתקדם.

במשרד האוצר אומרים שגם כך בלוחות הזמנים שנותרו, כחודש בלבד עד תאריך היעד, אין היתכנות להעברת התקציב וחוק ההסדרים, לכן, בשלב ראשון, כדי להימנע מבחירות - הליכוד וכחול לבן יצטרכו להסכים על שינוי החוק כדי לדחות את הדד-ליין. אלא שכדי להסכים על הדחייה, הם גם צריכים להסכים על אופן העברת התקציב - חד שנתי או דו שנתי.

דרעי: "אנחנו על סף תהום"

ברקע המשבר בקואליציה אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי לביטאון תנועת ש"ס 'הדרך' כי "אנחנו על סף תהום וזו לא הגזמה. המדינה לא יכולה לאפשר לעצמה שיתוק פוליטי כזה תוך כדי שאנחנו שקועים בתוך משבר בריאותי, חברתי וכלכלי חמור. לא ייתכן כדבר הזה". הוא הוסיף כי "הוויכוח על התקציב הוא בר-פתרון, וחייבים לפתור אותו מיד, כבר בימים הקרובים".

דרעי הוסיף כי "זה הזמן לגלות אחריות ולהפסיק לשחק 'ברוגז'. אסור לתת יד להרס הקואליציה ולהקדמת הבחירות. עם ישראל לא יסלח למי שיוביל אותו לבחירות בעיצומה של מגיפת הקורונה". הוא הבהיר כי "סיעת ש"ס תתמוך בכל פתרון שיוסכם בין הליכוד לכחול לבן, מתוך אחריות לאומית עמוקה. הבה נשלב ידיים לצלוח את התקופה הקשה הזו".

מוקדם יותר, עורר אישור החוק על איסור טיפולי המרה בקריאה טרומית כעס רב במפלגות החרדיות, יהדות התורה וש"ס, שם מתחו ביקורת חריפה הן על הליכוד, ששניים מחבריה תמכו בחוק ורבים אחרים לא השתתפו בהצבעה עליו, והן על כחול לבן, שתמכה מפורשות בחוק בניגוד לעמדת הממשלה.

לוואלה! NEWS נודע כי ראש הממשלה נתניהו הבטיח הבוקר ליו"ר ש"ס דרעי שיעשה מאמצים שההצעה לאיסור טיפולי המרה לא תעבור בקריאה טרומית. בשיחה שערכו השניים לקראת ההצבעה, העלה דרעי את הקושי באישור ההצעה בקריאה טרומית, ונתניהו אמר לו כי יעשה מאמצים שההצעה לא תאושר. אולם, בעקבות אישור ההצעה, זעם דרעי על ההתנהלות של נתניהו והליכוד, הורה לח"כים להחרים את ההצבעות במליאה עד להודעה חדשה, והפנה ביקורת כלפי הליכוד. בסביבת נתניהו ובלשכת דרעי סרבו להתייחס לדברים.

ניצן הורוביץ במליאת הכנסת, 1 ביולי 2020. עדינה ולמן, דוברות הכנסת, אתר רשמי
מיוזמי החוק. הורוביץ/אתר רשמי, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בנוסף, נתניהו שוחח עם יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן לאחר ההצבעה. ליצמן מתח בפניו ביקורת על כך ששרי הליכוד נעדרו מההצבעה, ושניים מהם תמכו בהצעת החוק. בתגובה, אמר לו נתניהו שיבחן כיצד זה קרה.

אחרי ההצבעה, נשמעו במליאה קריאות של ח"כים חרדים לעבר יו"ר כחול לבן בני גנץ, ולפיהם "לא תהיה ראש ממשלה". ביהדות התורה אף הודיעו כי יעצרו כל שיתוף פעולה עם כחול לבן, מפני שלדבריה, "החוק שעבר פוגע בקדושת המשפחה ומהווה הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני".

במקביל, יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הודיע ליו"ר הכנסת יריב לוין כי הוא מבקש להביא בשבוע הבא להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת את הצעת חוק "פסקת ההתגברות" והצעת חוק "שתאפשר לבתי חולים לאסור הכנסת חמץ בפסח". גפני מסר כי הוא "מצפה מכל חברי הקואליציה לתמוך בחוקים החשובים הללו".

הצעת החוק, שיזמו חברי הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) ומרב מיכאלי (העבודה), אושרה בקריאה טרומית ברוב של 42 תומכים מול 36 מתנגדים, לאחר החלטתה של כחול לבן לתמוך בה. כמו כן, גם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה (הליכוד) וח"כ מיכל שיר ממפלגתו נמנו עם התומכים בהצעת החוק. בנוסף אליהם, יותר מעשרה חברי כנסת מהליכוד נעדרו מההצבעה, אף שנכחו במשכן הכנסת.

הצעת החוק קובעת כי ייאסר על פסיכולוגים לבצע טיפולי המרה וטיפולים שמטרתם לשנות נטייה מינית, וכן לקבוע עבירת משמעת בשל הפרת הוראה זו. החוק מתייחס לפסיכולוגים מורשים, וקובע כי "מי שרשאי לעסוק בפסיכולוגיה לא יבצע טיפולי המרה או יציע לבני אדם טיפול מסוג טיפולי המרה". למרות אישור הצעת החוק בקריאה טרומית, הסיכוי שהחוק יקודם בשלוש קריאות - נמוך ביותר. אחרי ההצבעה נשמעו במליאה קריאות "לא תהיה ראש ממשלה" של ח"כים חרדים לעבר יו"ר כחול לבן בני גנץ.

הצעת החוק לאיסור טיפולי המרה אושרה בקריאה טרומית, 22 ביולי 2020. ., צילום מסך
מי הצביע בעד ומי נגד? הרשימה המלאה/צילום מסך, .

מה קובעת הצעת החוק?

  • אסור לפסיכולוגים לבצע טיפולי המרה (טיפולים שמטרתם לשנות נטייה מינית)
  • הפרת הוראה זו תהווה עבירה פלילית
  • לפסיכולוג שיפר אותה תירשם עבירת משמעת; רישומו יותנה בפנקס הפסיכולוגים לתקופה של לפחות חמש שנים

האישור עורר סערה בתוך הקואליציה, והביא למתקפות הדדיות בין המפלגות השונות המרכיבות אותה. שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן) טען בתשובה למתקפה מתוך הממשלה כי כל הקואליציה ידעה מראש על עמדתה של כחול לבן בנוגע לטיפולי המרה - כולל ראש הממשלה בנימין נתניהו והמפלגות החרדיות.

בדברים שנשא במליאה, ניסנקורן פנה לשר דוד אמסלם ואמר: "רק כדי לעשות סדר - ראש הממשלה ידע, השרים גפני ודרעי ידעו, יו"ר הקואליציה ידעה. חשבתי שגם אתה". הוא הזכיר גם כי "חברי הכנסת מהליכוד שהיו פה בחרו לא להצביע נגד החוק הזה". עוד הוא ציין כי "כחול לבן מתנהלת בהגינות בכל חמשת החודשים האחרונים ובראשה בני גנץ".

הצעת החוק לאיסור טיפולי המרה אושרה בקריאה טרומית, 22 ביולי 2020. עדינה וולמן/ דוברות הכנסת, אתר רשמי
תוצאות ההצבעה על החוק/אתר רשמי, עדינה וולמן/ דוברות הכנסת

דבריו של ניסנקורן נאמרו בתגובה להאשמות מצד אמסלם, שהטיח מוקדם יותר בגנץ כי "אתה אומר כל הזמן בטלוויזיה שאתה לא רוצה בחירות, מה שאתה עשית, לשם זה הולך". אמסלם גם פנה לניסנקורן עצמו ואמר: "אני מתבייש במה שעשיתם, אתם נוהגים בחוסר יושר והגינות. סיכמנו שזו הצעה שלא תעלה, ודחינו את זה. אתה צריך להתבייש. על מה יצא הזעם? על כך שהצבענו על ניגודי העניינים לשופטים. לכנסת אסור לדון בזה? אתה ישבת פה ואמרת 'לא יעלה על הדעת', אתה כנראה לא יודע מה זו דמוקרטיה. הכנסת צריכה לפקח גם על בית המשפט העליון".

לאחר שניסנקורן השיב למתקפה, אמסלם עלה אף הוא לשאת דברים במליאת הכנסת, והאשים אותו כי הוא פעל בניגוד לסיכומים. "אולי הודעת לכולם, אבל אם אתה מסכם איתי משהו, דבר איתי. אני, כשאני מסכם משהו, אני עומד על כך שזה הסיכום. אמרתי לי: 'דודי, בשביל ההגינות'. כל אלה שמנית לא רלוונטיים, משום שאני צריך לדעת מזה ראשון", אמר. "אני מצפה שאם יש לכם הפרות כאלה או אחרות, תבואו. אם יש לכם בעיה, תודיעו ופותרים את האירוע. אבי - איתי לא עובדים ככה".

(עדכון ראשון: 21:15)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully