דיווח: הפיצוץ במתקן הגרעין באיראן נגרם ממטען שהוטמן במקום

גורם מודיעיני באזור אמר לניו יורק טיימס כי התקרית בנתנז גרמה לנזק משמעותי לצנטריפוגות חדשות. זאת, בניגוד לרשויות שטענו כי הן לא נפגעו. קבוצה לא מוכרת ששמה "הצ'יטות של המולדת" קיבלה אחריות, וטוענת שהיא אופוזיציה מחתרתית בשירותי הביטחון

סוכנויות הידיעות
02/07/2020
צילום: רויטרס, עריכה: שאול אדם

התקרית באתר הגרעין בנתנז שבאיראן הייתה כתוצאה מפיצוץ מטען במתקן ליצור צנטריפוגות מתקדמות - כך דווח הערב (חמישי) בניו יורק טיימס, מפי גורם מודיעיני במזרח התיכון. לפי הגורם, שדיבר בעילום שם בשל המידע הרגיש, הפיצוץ השמיד את רוב החלקים העל-קרקעיים של המתקן החדש, שבו הצנטריפוגות מוכנסות לאיזון לפני שהן מופעלות.

הגורמים הרשמיים באיראן טוענים שזו הייתה תאונה, ולא הודיעו על שום חבלה מכוונת, אך ההערכה הזו נשמעה גם מפי מומחים שונים שניתחו את התיעוד מהמקום הרגיש הנמצא תחת פיקוח האו"ם במסגרת הסכם הגרעין.

בינתיים, בהצהרה שנשלחה לכתבים של רשת BBC בשפה הפרסית עוד לפני הודעת סוכנות הגרעין של איראן, קבוצה לא מוכרת בשם "הצ'יטות של המולדת" קיבלה אחריות על המתקפה. הקבוצה אמרה כי חבריה הם "אופוזיציה מחתרתית בתוך שירותי הביטחון של איראן". לא ברור אם אכן קיימת קבוצה כזו או אם היא נתמכת על ידי גורמים זרים.

הנזק מעיד על פיצוץ. המבנה בנתנז, היום(צילום: AP)

בנתנז, אתר הגרעין המרכזי של איראן, יש מתקנים תת-קרקעיים שנועדו להיות מוגנים מפני תקיפות אוויריות. עם זאת, עד עתה לא היה ידוע על עבודות באתר להעשרת האורניום שנמצא 250 ק"מ מדרום לטהראן. הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן פרסמה בהמשך תמונה שבה נראה מבנה שרוף חלקית. דלת שהייתה תלויה על ציריה מעידה על כך שהיה פיצוץ בתוך המבנה, שהגג והקירות שלו היו שרופים חלקית.

דובר סוכנות האנרגיה האטומית של איראן, בהרוז קמלוונדי, לא פירט מהו אותו "מבנה תעשייתי" שהיה תחת בנייה ואמר כי לא היו נפגעים בתקרית במתקן, שנמצא במחוז איספהאן, וכי לא נגרם נזק. לדבריו, הרשויות פתחו בחקירה. אין סיבה לדאגה", הוסיף הבכיר, שציין כי לא נרשמה חריגה של קרינה. מושל העיר, רמזנעלי פרדוואסי, אמר בהמשך כי הייתה זו שריפה. הוא אמר כי כבאים וצוותי חילוץ נשלחו לאתר, אך לא נימק מדוע פרצה השריפה.

האתר מאובטח היטב. עמדת נ"מ בנתנז(צילום: AP, Hasan Sarbakhshian)

מתקן ההעשרה בנתנז, המשתרע על פני שטח של עשרת אלפים קמ"ר, נבנה בעומק של שמונה מטרים מתחת לאדמה. הוא אחד המתקנים שנמצאים תחת פיקוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) במסגרת הסכם הגרעין שחתמה טהראן עם המעצמות ב-2015. סבא"א אמרה שהיא מודעת לדיווחים על התקרית בנתנז. "אנחנו לא צופים בשלב זה שום השלכות על פעילות הפיקוח של סבא"א", נמסר בהודעה.

בשנה שעברה סירבה איראן לאפשר גישה של פקחים לאתר, אחרי שלכאורה אותרו שרידים של ניטרט. ניטרט הוא חומר דישון נפוץ, אולם בשילוב עם דלק, הוא יכול להפוך לחומר נפץ בעוצמה של TNT.

מומחים בארצות הברית אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי הם מעריכים שהשריפה פרצה במתקן חדש ליצור צנטריפוגות על בסיס התמונה שפרסמה סוכנות הגרעין של איראן, מיקום האתר ותמונות לוויין. החוקרים הם פביאן הינץ, ממרכז ג'יימס מרטין ללימודי אי-הפצת נשק גרעיני במכון מידלברי ללימודים בינלאומיים בקליפורניה, ודייוויד אולברייט, מהמכון למדע ולביטחון בינלאומי. שניהם עוסקים באיראן.

זיכרונות מסטוקסנט

על אף שאיראן הפסיקה לעמוד בכל מגבלות יצור האורניום במסגרת ההסכם, בעקבות פרישת ארצות הברית ב-2018 והטלת הסנקציות, היא עדיין מאפשרת גישה לפקחי האו"ם ואת פעילותן של מצלמות באתרי הגרעין. רמת העשרת האורניום הנוכחית שלה היא 4.5%, הרבה מתחת לרף 90% הנדרשים לפיתוח נשק גרעיני. בנוסף לכך, טהראן מבצעת ניסויים בצנטריפוגות מתקדמות.

אם אכן נפגע מתקן להרכבת צנטריפוגות מתקדמות, זה עשוי להוות מכה לתכנית הגרעין של איראן. מומחים ציינו את האפשרות לחבלה לאור החשיבות של האתר והעובדה שמדובר בתקרית מסתורית שנייה בסמוך לאתר רגיש באיראן בתוך כמה ימים.

"לאור העובדה שהתקרית לכאורה קרתה כמה ימים לאחר הפיצוץ ליד הבסיס הצבאי בפרצ'ין, אי אפשר לשלול את האפשרות לחבלה", אמר לרויטרס גורם איראני לשעבר המעורה בתכנית הגרעין של איראן, שהזכיר את הפגיעה בנתנז בעבר. האתר הותקף ב-2010 בווירוס "סטוקסנט", שלפי ההערכות נוצר על ידי ישראל וארצות הברית, והצנטריפוגות ספגו נזק משמעותי ונהרסו.

ביום שישי אירע פיצוץ שהרעיד את טהראן הבירה, ותמונות לוויין הראו שהוא קרה בהרים שמזרח לעיר, שם לפי מומחים נמצאים אתרים לייצור טילים ומערכת מנהרות. איראן אמרה כי היה זה כתוצאה מדליפת גז שהתרחשה ב"שטח ציבורי". גורמי ביון מערביים סבורים שטהראן ביצעה ניסויים הקשורים לתכנית הנשק הגרעינית שלה בתחילת המאה בפרצ'ין, אך טהראן מכחישה זאת.

איראן צמצמה את תכנית הגרעין שלה בתמורה להסרת רוב הסנקציות הבינלאומית אחרי הסכם הגרעין ב-2015. עם זאת, היא הסירה את מחויבויותיה בהדרגה מאז שממשל טראמפ נסוג באופן חד-צדדי, בתמיכת ישראל, מההסכם ב-2018 והטיל מחדש סנקציות על טהראן, שחונקים את כלכלתה.

ההסכם אפשר לאיראן להעשיר אורניום בנתנז רק בקצת יותר מ-5,000 הצנטריפוגות מדור הראשון שלה, אך היא התקינה סט חדש של צנטריפוגות מתקדמות. היא מסרבת לשאת ולתת עם וושינגטון על הסכם חדש, כל עוד הסנקציות נותרות במקום. ארצות הברית רוצה שהוא יכלול גם מגבלות על תכנית הטילים שלה ושהיא תשים קץ למעורבותה בסכסוכים באזור.

  • איראן
  • נתנז

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully