למרות מגמות השינוי בחברה הערבית, הדם לא מפסיק להישפך ברחובות

ארבעה מקרי הרצח במגזר שאירעו רק מאז תחילת השבוע הצטרפו לסטטיסטיקה העגומה של השנים האחרונות, כששינוי לא נראה באופק. באוכלוסייה הערבית נרשמו אמנם שיפור כלכלי ועלייה בהשכלה, אך המחסור בנוכחות משטרתית מגביר את האלימות. "זו לא אוזלת יד - זו יד מכוונת"

18/06/2020
צילום: אנשי הדממה, דוברות משטרת ישראל, עריכה: ירדנה עבודי-פוקס

(בווידאו: צעיר נורה למוות במהלך חיסול ביפו, השבוע)

החברה הערבית מדממת, ואין תרופה. או אולי יש תרופה, והיא לא בסל התרופות של מדינת ישראל. האלימות הרצחנית מתגברת, הסטטיסטיקה אדומה מדם, ובאופק לא מסתמן כל שינוי. זאת, למרות מגמות ההתחזקות הדתית, ההשכלה, המודרניזציה, השיפור הכלכלי, ההגירה לערים מעורבות ומגמות נוספות שהיו עשויות לשפר את המצב ולהפוך את המגמה, למשל במדד שזעקתו הבולטת ביותר, מספר הנרצחים.

"האלימות הגואה ומקרי הרצח בחברה הערבית מהווים את הבעיה העיקרית בחברה הערבית", מודה ניצב ג'מאל חכרוש, הניצב הערבי-ישראלי המוסלמי הראשון במשטרת ישראל והעומד בראש המנהלת לשיפור שירותי המשטרה ביישובים הערביים שהקימה המשטרה ב-2016. הוקמו תחנות בכמה יישובים, גויסו מאות שוטרים ערבים, אך גם המנהלת טרם הצליח לבלום את המגמה.

"הבעיה העיקרית בחברה הערבית". זירת רצח בכפר קרע(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

ניצב חכרוש אמר לוואלה! NEWS כי "משטרת ישראל רואה תופעה זו בחומרה, לוקחת על עצמה אחריות וכי נושא האלימות ומקרי הרצח בחברה הערבית הם בראש סדר העדיפויות לטיפול". הוא גילה כי הטיפול במשפחות הפשע בחברה הערבית הועבר לטיפול יחידת להב 433 וביקש להדגיש כי "משטרת ישראל מתחזקת ומחזקת את החברה הערבית והדבר בא לידי ביטוי בנוכחות מוגברת של כוחות שיטור ביישובים, בהקמת תחנות משטרה ביישובים הערביים ובגיוס שוטרים ערבים".

לדבריו, "משטרת ישראל משקיעה מאמצים רבים בחקירת כל מקרה רצח לגופו מתוך כוונה לאתר את החשוד להביא למעצרו והעמדתו לדין". הוא הזכיר כי "בפעילות השגרה מדי יום פועלת המשטרה בין היתר לאיתור אמל"ח המוחזק באופן לא חוקי", אבל הדגיש כי "יחד עם זאת ועם כל האחריות שמשטרת ישראל לקחה על עצמה, חייבת להיות הירתמות של כלל הגופים לטפל בתופעה מורכבת זו וביחד".

נתוני המעקב של עמותת "יוזמות אברהם" מצביעים על עלייה תלולה במקרי רצח בחברה הערבית. "ככה זה נראה כשעוני, הזנחה, ואפלייה ממסדית מתגלגלים לאלימות ורצח. ביישובים הערביים אין מסגרות לצעירים, כגון מרכזים קהילתיים, ואין מתקני ספורט. חוסר המעש הוא כר פורה לסכסוכים בין משפחות אשר הופכים לאלימים, ועם הזמינות הגבוה של כלי ירי, נגמרים אפילו ברצח. בנוסף לאכיפה יעילה יותר של המשטרה, חייבים לטפל בגורמי העומק החברתיים כדי למגר את האלימות ולעצור את מעגל הדמים", אמרו בעמותה.

לפי "יוזמות אברהם" הסיבות המרכזיות לאלימות בחברה הערבית הן מחסור בנוכחות משטרתית ושירותי משטרה מיטיבים ושוויוניים ביישובים הערביים, מצבה החברתי-כלכלי של האוכלוסייה הערבית, אבטלה נרחבת - בעיקר בקרב הצעירים והצעירות, התמורות שחלו בחברה הערבית והיטלטלותה בין המסורת למודרנה, היעדר שירותי ממשלה מספקים, הפליה כלפי האזרחים הערבים ואי-שוויון ביחס לחברת הרוב היהודית.

"אין מי שמוכן לשמוע"

אפילו הזרקור המופנה לתופעת האלימות הרצחנית שרק מתגברת אינו מצליח להביא מזור, הפניית משאבים ואף עניין. "לצערי אין מה להגיד כי אני מרגיש שאין מי שמוכן לשמוע. אם לא ישמעו את צרחות מאות האמהות השכולות הם ישמעו את הקול שלי? אם לא ישמעו את קולות אלפי היתומים והיתומות הם ישמעו את הקול שלי? אם לא ישמעו את קולות מאות האלמנות ישמעו הקול שלי?", אמר שיח כמאל ריאן, לשעבר סמנכ"ל המרכז לשלטון מקומי וראש מועצת כפר ברא, שבעקבות רצח בנו בירי בשנת 2009 ייסד את "אמאן", המרכז הערבי למאבק באלימות. עצם הקמת מוסד כזה בחברה הערבית היה צריך להוות ציון דרך לתיקון המצב, אבל גם ריאן אמר כי "זו ממשלה אטומה ואני מטיל עליה את האחריות המלאה על הטבח שמתרחש בחברה הערבית".

על פי נתוני "אמאן", מתחילת השנה 44 איש נרצחו בחברה הערבית, בהם 36 גברים ושמונה נשים. משנת 2000 נהרגו 1,454. המספרים עולים בהתמדה בשנים האחרונות, 51 ב-2014, 58 ב-2015, 64 ב-2016, 72 ב-2017, 75 ב-2018, 94 ב-2019. מדובר בכ-60% ממקרי הרצח בישראל, לאוכלוסייה המונה רק כ-20%.

המספרים של "יוזמות אברהם" מתונים יותר, אבל אף הם מעידים על 30% עלייה במספר מקרי הרצח - 39 אזרחיות ואזרחים ערבים מתחילת השנה, לעומת 30 בתקופה המקבילה אשתקד. עוד מציינים שם כי 31 ממקרי הרצח בוצעו בירי, וכי בחודש יוני לבדו נרצחו תשעה אזרחים ערבים, מהם שמונה מתחת לגיל 30.

הפגנה נגד רצח נשים במגזר הערבי(צילום: מערכת וואלה! NEWS, האגודה לזכויות האזרח)

"רק בתשעה מאירועי הרצח השנה בוצעו מעצרים עד כה. באחד ממקרים אלה, החשודים שוחררו מאז והרצח לא פוענח", מסרו מ"יוזמות אברהם". הנתון הנמוך של 35 פענוחים בחברה הערבית של מקרי רצח ב-2019 משמעו כי לא נבנית תשתית להרתעה וצריך לזכור כי בין פענוחים אלה גם מקרים בהם "הפענוח" טריוויאלי, כמו במקרים של רצח בת זוג, וכי חלק מהפענוחים קשור בעצם לעבירות של שנה קודמת.

"מתחזק הרושם שממשלת ישראל משתפת פעולה עם כנופיות הפשע וסוחרי נשק על מנת להתיש את האוכלוסייה הערבית בגלים של אלימות, עוני ואבטלה והריסת בתים ושל נישול אחינו הבדואים מבתיהם ומאדמתם ופגיעה במקומות קדושים ובתי קברות", אמר לוואלה! NEWS מוחמד ברכה, ראש ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, לשעבר ח"כ ויו"ר ועדת הכנסת למאבק בנגע הסמים. "זו לא אוזלת יד זו יד מכוונת. בטווח הנראה לעין הפשע לא יעצור בשטחי השיפוט המצומצמים של היישובים הערביים. הממשלה וזרועותיה המשטרה והפרקליטות נדרשים מיידית לאסוף את נשק הפשע ולהביא את כנופיות הרצח והנשק והשוק השחור ודין ולענישה".

זירת הירי בה נהרג צעיר בן 24 מג'ת, הלילה(צילום: דוברות משטרת ישראל)

כולם יודעים, כולם מתריעים: המנהיגות הדתית בחברה הערבית זועקת וכך גם זו הפוליטית, האזרחית, המקומית. בשורה התחתונה המספרים ממשיכים לעלות ומקרי הרצח בחברה הערבית הם השגרה על רקע האלימות הכללית. כך הלילה (חמישי), בכפר ג'ת, בסמוך לגבול עם באקה אל-גרבייה, נורה צעיר בן 24 תושב המקום בעת שהיה ברכבו. אדם נוסף שהיה עמו נפצע כתוצאה מבקבוק תבערה שהחזיק בידו והתלקח. במשטרה חודשים כי השניים השליכו כמה רגעים קודם לכן בקבוק תבערה נוסף וביצעו ירי לעבר בית סמוך.

ספק אם האירוע הזה היה בכלל מדווח אלמלא בבית החולים הלל יפה נקבע אחר כך מותו של הירוי. יום קודם, בבאקה אל-גרבייה, נרצח בן דודו של ההרוג מג'ת במהלך יממה בה נרצחו שלושה: ביפו, בכפר יאסיף ובמשולש. תשעה אנשים נרצחו בחברה הערבית בשבועיים האחרונים.

"חוקרי היחידה המרחבית ללחימה בפשיעה ממשיכה בחקירת הרצח ביסודיות, תוך השקעת מאמצים ומשאבים רבים במטרה להגיע לחקר האמת ומיצוי הדין עם הרוצחים", מסר דובר מרחב מנשה של המשטרה. "עם זאת, המאבק באלימות במגזר אינו נחלת המשטרה לבדה, ורק שינוי שורשי עמוק שיבוא מתוך החברה הערבית בישראל בחינוך, בתרבות, בשיתוף הפעולה עם המשטרה, בהוקעת נורמות פסולות ובפעולות אקטיביות של ההנהגה יובילו לשינוי המיוחל".

עוד בוואלה!

רצח שני ביממה במשולש: צעיר בן 24 נורה למוות בג'ת

לכתבה המלאה

"הממשלה הבטיחה כבר לפני יותר מחצי שנה שהיא תכין תכנית לאומית למאבק בפשיעה בחברה הערבית תוך 60 יום. אין תכנית, ונראה שהם גם לא עובדים עליה", אמרה חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), מייסדת עמותת "נשים נגד אלימות". "הפתרון הוא לא רק נוכחות המשטרה ביישובים, כפי שטוענים כל הזמן. בשני המקומות בהם התפרצה היום האלימות יש תחנות משטרה. הבעיה היא שהמשטרה וכלל השירותים החברתיים מסביבה - לא עושים את עבודתם כמו שצריך. זה כבר ברור שבשביל ממשלת ישראל דם ערבי שווה פחות".

תומא סלימאן הוסיפה כי היא חוששת שרצף הרציחות של הימים האחרונים קשור במצוקה החברתית שהוחמרה בחודשי המשבר הארוכים. "כאשר יש מחסור בכסף ובעבודה, יש עלייה בפעילות של ארגוני הפשיעה", אמרה, "הזהרנו מהסכנה הזו מהרגע הראשון, אך המשטרה והמדינה לא נקטו בצעדי בלימה או מניעה מצד. זו הפקרות של חיים של ערבים". היא סבורה כי "המחאה הציבורית חייבת כנראה לחזור בכדי להוות לחץ על הממשלה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully