המחאה ביפו: שני נערים בני 13 ו-15 נעצרו בחשד להצתת פח

השניים, בני 13 ו-15, נעצרו כשברשותם כלי הצתה. שני צעירים נוספים, בני 19 ו-21, נעצרו בחשד שיידו אבנים על השוטרים במהלך מעצר הנערים. המחאה ביפו נמשכת כשבוע בעקבות כוונת העירייה להקים מבנה לדרי רחוב על שטח בו נמצאים שרידי בית עלמין מוסלמי

לירן לוי
14/06/2020
צילום: דוברות כבאות והצלה, עריכה: איתי עמרם

שני נערים תושבי יפו נעצרו הלילה (ראשון) בבתיהם על ידי המשטרה בחשד למעורבות בהצתת פח ברחוב הדודאים בעיר. השניים, בני 13 ו-15, נעצרו כשברשותם חומרי הצתה. הנער המבוגר מביניהם יובא לדיון בבית המשפט לנוער בתל אביב.

במשטרה טוענים כי אבנים הושלכו לעברם במהלך המעצר, ועצרו שני חשודים נוספים במעשה, צעירים בני 19 ו-21.

בליל שישי הוצתו בעיר פחים ומשאית, מה שפגע בכלי רכב שחנו בסמוך למוקדי האש. כמו כן, בקבוק תבערה שהושלך לעבר מבנה השייך לעירייה גרם לנזק לאחד המשרדים במקום. התקריות התרחשו ברקע המחאה המתמשכת על כוונת העירייה להקים מבנה לדרי רחוב על שטח בו נמצאים שרידי בית עלמין "אל-אסעאף" מהמאה ה-18.

עוד בוואלה!

יפו בוערת: "זו תגובה לאלימות שהמשטרה מפגינה כלפינו"

לכתבה המלאה
ההצתות ביפו, בשבוע שעבר(צילום: דוברות כב"ה)

במועצה האסאלמית ביפו טענו אתמול כי מקרי ההצתה "הם תוצאה ישירה לאלימות הקשה שמשטרת ישראל מפגינה כלפי התושבים המוסלמים". עוד אמרו במועצה כי הרס בית הקברות מהווה "חילול קבריהם של אבותינו".

המועצה אמנם גינתה את התקריות האלימות, אך תקפה את ההחלטה להקים את המבנה על שרידי בית העלמין. "הצתת פחי אשפה, פגיעה ברכוש הציבור ואלימות בכלל אינם מייצגים את המחאה המוצדקת של המוסלמים בעיר יפו, המודרכת על ידי הוועדה העממית לשמירה על בית הקברות", נמסר מהמועצה.

"ראש העיר מתבצר בעמדתו להשליך לפח, ביחד עם עצמות המוסלמים, גם את הרגשות שלהם. זאת, בזמן שאין לו הסבר משכנע מדוע לבחור בקרקע שהיא בית קברות, גם אם לגישתו עתיק, על פני קרקעות אחרות רבות הנמצאות בעיר יפו ובבעלות העירייה ואינם שמישות", מסרו במועצה, "בישראל ובעולם פגיעה במקומות קדושים ובתי קברות של יהודים תמיד קיבלו ביטוי אחר מזה שמקבלים מקומות קדושים של מוסלמים בישראל, וצריך לחשוב לרגע למה".

בתוך כך, שגרירות ארצות הברית בישראל פרסמה אזהרה לאזרחיה בעקבות ההפגנות האלימות ביפו. בהודעה החריגה שפרסמה השגרירות, נקראו אזרחי ארצות הברית לגלות עירנתו ולהמנע מלהתקרב להפגנות ביפו. לרוב השגרירות מוציאה אזהרות רק על ירושלים או הגדה המערבית.

הקברים שהתגלו ב-2018(צילום: אתר רשמי, המועצה האסלאמית ביפו)

לפני כשנתיים התגלו בית הקברות בשטח עצמות אדם במהלך חפירות שבוצעו במקום. בית העלמין המדובר היה פעיל בימי השלטון העות'מאני, אולם על פי העירייה, ב-1916, בעקבות החלטה שקיבלו השלטונות שנה קודם לכן, הופסקה בו הקבורה מסיבות תברואתיות ועל מנת להסיר חסמים לפיתוח העירוני המואץ של צפון יפו. הגופות פונו לבית הקברות של הכפר סומייל, כיום אזור רחוב אבן גבירול, וב-1934 אף פונו שרידי גופות נוספים שנותרו לאור בקשת הווקף ממשרד הבריאות.

לאחר פינוי בית הקברות הוקם במקום מגרש עבור מועדון הכדורגל המוסלמי של יפו, ובהמשך מחסנים של המכס הבריטי. בשל הרגישות הדתית בעניין, פעולות אלו נעשו בתיאום עם המופתי, חאג' אמין אל-חוסייני.

בינואר האחרון קבע בית המשפט כי עיריית תל אביב יכולה להמשיך בפעולות הבנייה, חרף גילוי הקברים. למרות זאת, במועצה האסלאמית ממשיכים במחאתם, שהפכה סוערת בלילות האחרונים.

  • יפו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully