וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גל שני? הציבור יכול להיות אופטימי

רן סער

12.6.2020 / 6:28

עריכה: טל רזניק

נכון לכתיבת שורות אלה, אני לא מזהה "גל שני" של תחלואה בקורונה. תמונת המצב הנוכחית היא בסיס לאופטימיות: כ-70% מן החולים הם צעירים מתחת לגיל 45, ורק 5% מהם מעל גיל 65. בשלב זה אנחנו לא רואים עלייה במספר החולים שמסתבכים ומחמירים. בנוסף, הנתונים האלה מצביעים על כך שציבור המבוגרים שומר על עצמו ומצליח להימנע מהדבקה. כדי שהתמונה תישאר אופטימית, יש לתת מענה מהיר לכל התפרצות נקודתית. הבדיקות המבוצעות בבתי הספר הן חלק משמעותי בעצירת ההתפרצות לצד שמירת המשק ומערכת החינוך בתפקוד מירבי.

בוועדת הקורונה בכנסת הציגו ביום שלישי את מספר הבדיקות המבוצעות בכל המעבדות בישראל. מהדוח עולה כי מתחילת סבב ההתפרצויות השני בתחילת יוני, המעבדה של מכבי ביצעה את המספר הגבוה ביותר של בדיקות. זוהי תוצאה של עבודת קודש של צוות מסור שעובד בלילה וביום, לאורך שבעה ימים בשבוע ובחגים: המאבק בקורונה לא פסק וקופות החולים הן בקו החזית. אני מסיר את הכובע בפני עובדי המעבדות וכלל עובדי מכבי וקופות החולים האחרות. הם ראויים לכל הוקרה והערכה.

בדיקות קורונה בבאר שבע (צילום: ראובן קסטרו). ראובן קסטרו
יש לתת מענה לכל התפרצות נקודתית. בדיקות קורונה בבאר שבע/ראובן קסטרו

אולם, גם אם כעת לא מדובר בגל שני, אלא בהתפרצויות מקומיות - יש להיערך באופן משמעותי לשילוב של הקורונה ומחלות החורף והשפעת. על כן, מכבי הגישה לשר הבריאות ולראש הממשלה תכנית אסטרטגית לקראת החורף. היערכות מיטבית היא קריטית, ויכולה לאפשר הפחתה במספר החולים הקשים והמתים ואף את המשך תפקוד המשק. להערכתנו, התרחיש המורכב הזה מחייב מאמץ אדיר של כל גורמי מערכת הבריאות, ובמיוחד של קופות החולים.

עוד בוואלה!

מנכ"לי קופות החולים דורשים מאדלשטיין: תשקיע בנו לפני שיהיה מאוחר מדי

לכתבה המלאה

מרכיבי המוכנות כוללים בראש ובראשונה מודיעין: בעזרת כמה אמצעים ניתן יהיה לאתר ולמפות את תחילתן של ההתפרצויות ולתת להן מענה מידי, למשל בסגר על שכונה בודדת במקום על עיר שלמה. בין אמצעים אלו חשוב למנות את ניטור בדיקות הביוב והגדלת מספר בדיקות המטופלים לעשרות אלפים ביום, כולל מתן תוצאות בלוח זמנים קצר של עד 24 שעות. אמצעי חשוב נוסף הוא עריכת סקרים בקרב הציבור על תסמינים שכל משיב חש. נקודת החוזק של מערכת הבריאות כולה היא מערכות המחשוב המתקדמות: אם נזהה בעיר מסוימת עלייה באבחון תסמינים נשימתיים על ידי רופאים, נדע למקד שם את מאמצי הניטור והטיפול.

מרכיב חשוב נוסף בהיערכות לחורף הוא יצירת מעטפת טיפולית מיטבית לקבוצות הסיכון, לצד המשך תפקוד מערכת הבריאות גם תחת עומס הקורונה והשפעת על מנת שהסובלים ממחלות השגרה ימשיכו לקבל טיפול.

וישנו האקס-פקטור - משהו שתלוי בכולנו, כאזרחים. כל אחד באופן אישי חייב להיות מגויס לשמירה על כללי הזהירות. רק כך נוכל לשבש לנגיף את היכולת להתפשט ולהדביק אותנו ואת היקרים לנו.

רן סער הוא מנכ"ל מכבי שירותי בריאות ויו"ר בית החולים הציבורי אסותא אשדוד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully