בעקבות המחאה: משרד החינוך מבקש לבטל את חובת המסיכות בבתי הספר

מנכ"ל המשרד פנה למקבילו במשרד הבריאות בבקשה לוותר על החובה לעטות מסיכה במוסדות הלימוד בימי השרב. "החום בלתי נסבל, ותלמידים רבים מעידים על קושי ועל חוסר יכולת להתרכז", פירט אבואב, לאחר שרשויות רבות הודיעו כי יפסיקו את הלימודים אם לא תבוטל ההנחיה

18/05/2020
צילום: רוני כנפו ויותם רונן, עריכה: ירדנה עבודי-פוקס

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב פנה היום (שני) למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, בבקשה לבטל את החובה לעטות מסיכות בבתי הספר בימי השרב. זאת, לאחר שברשויות מקומיות רבות הודיעו על הפסקת הלימודים בכיתות ד'-י"ב במחאה על ההנחייה, שלטענתן מקשה על התלמידים בעת ששורר גל חום ברחבי הארץ.

אבואב כתב לבר סימן טוב כי "עומסי החום, בימים אלה, קשים במיוחד עבור התלמידים, החל מכיתה ד', שמחויבים ללמוד בכיתות עם מסיכות שמכסות את מרבית פניהם". לדבריו, "ביומיים האחרונים קיבלנו פניות רבות מאוד של תלמידים, ומהן עולה שחובת המסיכות בימי שרב היא חובה שלא ניתן לעמוד בה. נכון שיש מזגנים בכיתות, אבל עדיין החום בלתי נסבל, ותלמידים רבים מעידים על קושי ועל חוסר יכולת להתרכז".

אתמול, משרד החינוך הודיע כי נעשתה פנייה למל"ל כדי לכנס דיון עם משרד הבריאות על נושא עטיית המסכות בכיתות ד-י. במסגרת הדיון, המשרד ביקש לבחון את האפשרות להסיר את המסיכות בזמן השיעור. בין היתר, עיריית הרצליה ומועצת אלפי מנשה הודיעו כי ישביתו את הלימודים, ואילו הנהגת ההורים בראשון לציון הודיעה כי לא התלמידים לא יישלחו לבתי הספר.

תלמידים עם מסיכות בגבעתיים(צילום: ראובן קסטרו)

בנוסף לכך, ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך הבהיר להורי התלמידים כי בימים אלו מערכת החינוך בעיר תקבל בהבנה כל החלטה של ההורים. "אנו נמצאים בסיטואציה מורכבת, הנחיות משרד הבריאות ללמידה עם מסיכות בשילוב החום הכבד שפוקד אותנו הופך את הלימודים לקשים, אני מבין את התסכול והדאגה לנוחיותם של הילדים", מסר קינסטליך.

גם ההורים זעמו על ההנחיה. הנהגת ההורים הארצית דרשה הערב לבטל את ההנחיה לעטות מסיכות לאורך כל יום הלימודים בבתי הספר, במהלך גל החום. ההורים דרשו "לסיים את פארסת המסיכות", וציינו כי "מדובר בדרישה שהציבור לא עומד בה, בעיקר בימי שרב קיצוני אלו". ההורים הבהירו שבלי ביטול הדרישה הם תומכים בכך שהורים לא ישלחו את ילדיהם ללימודים.

הערב הודיע ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן כי תלמידי כיתות ד'-י' בעירו יחזרו ללימודים רק ביום שישי, לאחר שגל החום השרבי ישבר. הוא הסביר כי ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם אנשי חינוך ורפואה, מנהלות, מורים, הורים ותלמידים וכי המלצת העירייה למנהלים היא ללמד את כיתות א'-ג' בחלוקה לשתי קבוצות כדי להקטין צפיפות ולהגדיל את יעילות מיזוג האוויר.

ההחלטות ברשויות השונות בנוגע לעטיית המסיכות בתנאי מזג האוויר הקשים, מקבלות חיזוק מהודעת האיגוד לרפואת ילדים, הטוען כי יש לפטור את התלמידים מהנוהל עד לסיום גל החום. "יעילות המסיכות במניעת הדבקה בקרב הילדים עצמם לא ברורה ואין על כך עדויות בספרות המדעית", טענו באיגוד. "מעבר לכך, ההתרשמות העולה ממרבית הנתונים היא שילדים אינם מדביקים במידה משמעותית. המרכז האמריקני לבקרת מחלות CDC ממליץ רק לעובדי ההוראה בבתי הספר לחבוש מסיכות".

המחאה נגד חובת עטיית המסיכות מגיעה יום לאחר שאלפי תלמידים שבו ללימודים ברשויות שבהן תחלואה נמוכה בקורונה. במרבית היישובים הודיעו על פתיחה מלאה של הלימודים בהדרגה עד ליום שלישי.

עוד בוואלה!

מערכת החינוך חוזרת לשגרה: "ההנחיות מאתגרות, אבל שמחים לשוב"

לכתבה המלאה

במשרד הבריאות החריגו ערים שבהן הוטל סגר במהלך תקופת הקורונה, שם ישובו ללימודים במתכונת "קפסולות". הערים שהוגדרו "ערים אדומות" הן בני ברק, בענה ודיר אל-אסד. כמו כן, תחת ההגדרה נמצאות גם שכונות בבית שמש, ירושלים ונתיבות בהן הוטל סגר. בחורה, שנחשבת גם היא כ"עיר אדומה", החליטו לפתוח את הלימודים רק ביום רביעי הבא, לאחר תום חודש הרמדאן.

על פי המתווה שאושר, כל תלמיד יציג הצהרת בריאות בכניסה לבית הספר, ותהיה הקפדה על עטיית מסיכה בהפסקות. הסעיף שמעורר מחלוקת בקרב הרשויות הוא זה הקובע כי כיתות ד' ומעלה יעטו מסיכות גם בשיעורים. בהפסקת האוכל תהיה הקפדה על מרחק של שני מטרים, והמוסדות יתבקשו להעביר את מירב הפעילויות למקומות המאפשרים את שמירת המרחק.

(עדכון ראשון 19:00)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully