לאור תלונות חיילים והורים: הרמטכ"ל פתח בסבב ביקורת בתחום המזון ביחידות

סבב הביקורת, שצפוי להקיף כ-80 יחידות ובסיסים, מתמקד במצב האיכות, הבקרה וכמויות המזון בצה"ל, לאחר שחיילים והוריהם הטיחו ביקורת קשה בתחום זה במהלך השבועות האחרונים. "לנושא השלכות ישירות לתפקודו של החייל הלוחם"

  • צה"ל
  • אביב כוכבי
-

הרמטכ"ל אביב כוכבי פתח היום (רביעי) בסבב ביקורות בבסיסים ברחבי הארץ, זאת לאחר שחיילים, מפקדים והורים מתחו ביקורת חריפה על מצב האיכות, הבקרה וכמויות המזון בצה"ל. המהלך, אותו מוביל מ"מ מבקר צה"ל, תא"ל עופר שריג, מתוכנן להקיף כ-80 יחידות בצה"ל, תוך ביקורים שייערכו בין היתר בבסיסי טירונים וביחידות קצה מבצעיות. התחנה הראשונה בסבב, שנבחנה הבוקר, היא מפקדת חטיבת גבעתי.

ברקע תקופת הקורונה והחלטת כוכבי להותיר תומכי לחימה בבסיסים, כרעו המטבחים בצה"ל תחת העומס, ובעקבות זאת נרשמו תלונות רבות בתחום המזון - כפי שפורסם בהרחבה בוואלה! NEWS בחודש שעבר.

"הביקורת תתמקד בבדיקת איכות וכמות המזון המוגש בשגרה לחיילים בקצה המבצעי ותתמקד בשלושה נושאים: כמות המזון, איכות המזון ומנגנוני בקרה בתחום המזון", נמסר מדובר צה"ל, והודגש כי "תחום המזון הוא אחד המרכיבים העיקריים בתחום רווחת הפרט בצה"ל ויש לו השלכות ישירות על תפקוד המשרתים ותפקודו של החייל הלוחם בפרט".

עוד בוואלה!

משבר מזון בצה"ל: החיילים נותרו בבסיסים - המטבחים כורעים תחת העומס

לכתבה המלאה
"הביקורת תתמקד בבבדיקת איכות וכמות המזון" (צילום: דובר צה"ל)

לאור החלטת הרמטכ"ל, בסיסים ויחידות שהיו רגילים לאכלס תפוסה של 30-40% חיילים, בעוד היתר בחופשה או באימונים והכשרות, התמודדו לפתע עם תפוסה של יותר מ-100%, בדגש על סופי שבוע. במקביל, בעקבות ההנחיות המחמירות של משרד הבריאות, הוחלט לשמור על מרחק בחדרי האוכל, לא להתגודד ולהעדיף להאכיל את החיילים באמצעות כריכים, או בשטח הפתוח. ברקע זה, הצטברו תלונות רבות בתחום המזון.

"בהתחלה זה נחמד אבל אחרי שבוע שאתה אוכל כריכים, נמאס לך ואתה רוצה אוכל אמיתי. כמה אפשר לאכול אותו דבר? גם לא תמיד האוכל מגיע בזמן", הסבירו לוחמים מאוגדת יו"ש, "אתה כבר לא יכול להגיד להורים להביא אוכל לש"ג, אתה לא רוצה לסכן את ההורים בגלל הקורונה כי הם מבוגרים, ואתה לא רוצה להסתכן כי המפקדים לא מסכימים. אסור להכניס אוכל לבסיס".

חיילים שמשרתים בבסיס נבי מוסא בבקעת הירדן, כמו גם חיילים שמשרתים במוצב באוגדת עזה, מתחו אף הם ביקורת קשה על תנאי השירות. האחרונים טענו כי האוכל החם לא תמיד מגיע בזמן, ולפעמים גם חסר. "אנחנו יודעים שמהרגע שהניחו את האוכל בחמגשית יש להם חצי שעה להביא לנו אותה לפי הפקודה. זה לא תמיד קורה. מדובר בתקלות שהיו כל הזמן אבל עכשיו זה יותר מעצבן. מחכים יותר זמן לאוכל כי עמוס במטבחים, כי מנקים יותר, כי אי אפשר להספיק לכולם בבת אחת, כי המשאית לא הגיעה בזמן, כי פסח ועוד הרבה סיבות", אומר אחד מהם.

"יש מצב שצוות רעב מחכה לאוכל הרבה זמן, או חייל שנמאס לו לאכול את הכריכים לא אוכל, ואז אמא מתקשרת לשאול אם אכלת ואתה אומר לה את האמת וזה עוד יותר מבאס. אנחנו יודעים שהמפקדים משתדלים לתת אוכל בזמן אבל זה לא תמיד מספיק. אתה חושב שלאכול בורקס וג'חנון בשבת זה סבבה?", הוסיף.

חדר אוכל בביסל"ח (צילום: אתר רשמי, -)

במקביל, הורים של חיילים מאשימים כי גם ההזנה של חיילים שנשלחו למשימות עם משטרת ישראל, מד"א ומקומות נוספים כדי לתמוך במאמץ האזרחי נפגעת. אם לחייל אמרה לוואלה! NEWS כי בנה, שמסייע למד"א בתגבור, לא מקבל את האוכל בזמן סביר ולכן, מבחינתה, כאילו הוא לא אכל. עוד טענה האם כי האחריות של הצבא לא מתחילה ונגמרת בזה ששלחו אותו למשימה מחוץ ליחידה, אלא שעל צה"ל לדאוג לכל הצרכים שלו, ממזון ועד מיגון נגד קורונה.

קצינים בכירים בצה"ל אישרו כי נושא המזון הפך להיות מורכב הרבה יותר בצל המשבר, מאחר והמטבחים ביחידות נבנו להגשת אוכל ל-500 חיילים במקביל בחדרי האוכל, וברגע אחד המערכת אותגרה לאור הגבלות הקורונה. באט"ל (אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה) דחו את הרעיון לחלק מנות קרב שנועדו למצבי חירום או תרגול לקראת מלחמה, וטענו כי יש מספיק מזון לחיילים, רק שמתבצע מאמץ גדול מאוד לחלק אותו לכל המקומות ובזמן. על כן, גיבשו שם פתרונות אחרים.

ראש אט"ל, האלוף איציק תורג'מן, הנחה להוציא לפועל רכש נרחב כדי למצוא פתרונות לבעיות השונות. בין היתר, הוחלט לרכוש כמויות גדולות של מזון - עלייה של כ-20% מבימי שגרה - עבור כל אלה שנותרו ביחידות - יותר בגטים, פיתות וחמגשיות, תוספת ירקות, פירות, מוצרי חלב ובשרים על האש. במקביל תהיה היערכות בהתאם לפסח.

עוד נרכשו מקררים, חמגשיות וציוד למנגל ולהעברת אוכל חם. בנוסף, חלק מפריטי התפריט הומרו לצורך סיפוק של מזון מהיר לחיילים כך שיותר חיילים יוכלו לעבור בחדרי האוכל במהירות. עוד הוחלט על גיוס שפים אזרחיים כדי לסייע במטבחים, כשבמקביל שש ניידות של האגודה למען החייל מחלקות בשטח חטיפים. חיילים שמתגברים את מד"א ומשטרת ישראל וגופים נוספים, יקבלו ארוחות בוקר לפני היציאה למשימה ועם החזרה ליחידה, ובמקרים חריגים יאכלו יחד עם השוטרים. כמו כן, נפתח מוקד פניות לחיילים בנושא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully