לאחר הסערה: בית הדין הקפיא את מינוי רופא הילדים שהורשע בהפצת תכני פדופיליה

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת הורה על עיכוב מינויו של ד"ר אברהם ברקאי לרופא האחראי על שירותי בריאות התלמיד במחוז הצפון. זאת, בעקבות הפרסום בוואלה! NEWS על קבלת התפקיד חרף הרשעתו באחזקת והפצת 200 אלף תכני פורנוגרפיה. "עלול להיגרם נזק בלתי הפיך לאמון הציבור"

10/05/2020
עריכה: עמית שמחה

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת עיכב היום (ראשון) את מינויו של ד"ר אברהם ברקאי, שהורשע באחזקת חומרי פדופיליה, לתפקיד הרופא האחראי על שירותי בריאות התלמיד במחוז הצפון. זאת, לאחר בקשת הפרקליטות והסערה שהתעוררה בעקבות הפרסום בוואלה! NEWS. עיכוב המינוי בתוקף עד למתן החלטה אחרת.

ברקאי, רופא מומחה בתחום רפואת הילדים, הורשע במהלך שנת 2011 בכך שהחזיק בביתו קבצי מחשב ובהם מאות אלפי פרסומי תועבה פורנוגרפיים פדופילים ואף העמידם לרשות אחרים. אף על פי כן, ובניגוד לעמדתה הנחרצת של נציבות שירות המדינה, הורה בית הדין האזורי לעבודה כי אין מניעה להעסיקו בתפקיד רופא פיקוח על שירותי בריאות התלמיד. במסגרת התפקיד, ברקאי לא היה אמור לטפל בפועל לילדים, אך כן לבקר בבתי הספר.

היום, בית הדין האזורי החליט כי "בפסק הדין נפלו שגיאות משפטיות מהותיות, היורדות לשורשו והמצדיקות את התערבותו של בית הדין הארצי". בהחלטה נכתב כי "אם לא יעוכב ביצוע פסק הדין, והמשיב ייכנס לתפקיד, עלול להיגרם נזק בלתי הפיך, שאינו עומד בקנה אחד עם האחריות הציבורית המוטלת על המדינה ואף לפגיעה באמון הציבור בשירות המדינה ולתפקודו התקין".

מינויו עוכב. ברקאי(צילום: אתר רשמי, -)

נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, ביקש ביום רביעי מפרקליטות המדינה לערער על החלטת בית הדין האזורי לעבודה. גם בממשלה הרוחות סערו. שר החינוך רפי פרץ אמר כי "אדם מורשע בעבירות מין לא ייכנס בשערי אף מוסד חינוכי. נקודה. אני עובד מול משרד הבריאות ומשרד המשפטים כדי לוודא את זה".

גם ארגוני הסיוע תקפו בחריפות את הכוונה למנותו לתפקיד. באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בירכו על ההחלטה שהתקבלה היום. "טוב שבית הדין החליט להקפיא את מינויו של ברקאי עבריין המין, אבל ברור מאליו שהמינוי השערורייתי הזה לא היה צריך לבוא לעולם מראש", אמרה אורית סוליציאנו, מנכ"לית האיגוד. "המצב האבסורדי והמסוכן הזה, שבו אדם שהורשע בצריכת והפצת תכנים המבוססים על ניצול מיני של ילדים ממונה על בריאותם, מצביע על שיקול דעת פגום מן היסוד של משרד הבריאות. הערעור על החלטת בית הדין האומללה חייב להתקבל, אך בינתיים, אנו קוראות למשרד הבריאות להתנער בפומבי מן המינוי. בכוונתנו לקדם את התיקונים הנדרשים בחוק כדי למנוע מינוי עברייני מין כאחראים על קטינות וקטינים".

"אובססיה לצפייה בסרטים אסורים"

ברקאי נעצר על ידי חוקרי לה"ב 433 ביוני 2010 בדירתו בכרמל המערבי. בחיפוש בביתו נתפסו מחשבים, כוננים קשיחים ותקליטורים שונים, שהכילו, בין היתר, קבצי מחשב בנפח של כ-478 ג'יגה-ביט ועליהם כ-190 אלף צילומים וסרטי פורנוגרפיה בהם שותפים ילדים, לעיתים בגיל צעיר מאוד. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, במהלך 15 שנים הוא נהג לצפות בסרטים ותמונות תועבה ובהן דמויות של קטינים בעירום, שחלקן אף מציגות את הקטינים מקיימים יחסי מין. את החומר אסף ברקאי ממקורות שונים, לרבות מהאינטרנט.

בגזר הדין, קבע השופט ד"ר זאיד פלאח כי מדובר בעבירות חמורות ביותר: "החזיק ברשותו המדובר בכמות אדירה של סרטים, ויש בכמות מעין זו כדי להעיד על האובססיה שלו בצפייה בסרטים אסורים מעין אלה". עוד הוא ציין, שמדובר ברופא ילדים אשר "שכח שעתידו ועתיד העולם קשור קשר הדוק בדור הצעיר, ופגיעה שלו ושל מבוגרים אחרים בילדים, עלולה להפר את המשוואה הנ"ל, ולגרום ליצירת עולם אכזר, בו הבגירים מנצלים את הקטינים, והקטינים הפגועים ינצלו את אלה שיבואו אחריהם, בשל הפגיעה הפיזית והנפשית בהם" והוסיף כי כרופא ילדים "היה עליו לדעת, אולי יותר מכל אחד אחר, את משמעות הפגיעה בילדים כתוצאה מצפייה ומהפצה של סרטי פדופיליה".

בית משפט השלום בחיפה גזר עליו ב-2012 מאסר בפועל של שנה וחצי וכן מאסר על תנאי של שישה חודשים. בערעור על העונש, הומר המאסר בעבודות שירות. בבית הדין האזורי לעבודה טען ברקאי כי בהעדר מניעה חוקית למינויו לתפקיד, עמדת המדינה בעיניה הוא נתפס כ"פדופיל המהווה מקור סכנה מוחשי ומיידי לילדים", מייצגת "תפיסה חשוכה ופרימיטיבית".

המועצה לשלום הילד אמרה כי בית הדין בנצרת קיבל את ההחלטה המתבקשת. "כעת, יש להפוך את ההחלטה הזמנית לקבועה. כדי שזה יעשה, יש להמשיך בהליך הערעור כפי שהצהירה הפרקליטות שתעשה. המועצה לשלום הילד תבקש להצטרף כידיד בית המשפט להליך על מנת להבטיח שאדם שהורשע במעשים חמורים כל כך, של החזקת חומרים פדופיליים, לא יוכל למלא תפקיד ציבורי בכיר ומשמעותי כל כך שקשור באופן ישיר לבריאותם של ילדים", נמסר.(עדכון ראשון: 12:44)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully