מד"א החל באיסוף נרחב של תרומות דם מחשש למחסור בזמן בידוד המוני

אנשי הארגון החלו באיסוף תרומות דם מחשש כי לא יוכלו להתרים אנשים מבודדים, ויווצר מחסור משמעותי. המהלך מגיע בעקבות ההבנה כי בימים הקרובים יגדלו מעגלי הבידוד האזרחי, ומתוך רצון למנוע מחסור עתידי בתקופת הבידוד הצפויה - שלא ידוע כמה זמן תמשך

14/03/2020
צילום: רוני כנפו, עריכה: ליר שפיגלר

בשל מחסור צפוי במנות דם עקב בידוד המוני של אזרחים מחשש להתפשטות הקורונה, מגן דוד אדום החל בסוף השבוע באיסוף מנות נרחב - כך נודע היום (שבת) לוואלה! NEWS. החל משעות הצהריים אוסף הארגון מנות דם בקרב מגזרים שאינם שומרים שבת, והחל מהערב גם במגזרים נוספים. אנשי הארגון לא יוכלו להתרים אנשים מבודדים - מחשש שידבקו אף הם.

המהלך מגיע בעקבות ההבנה בארגון כי בימים הקרובים יגדלו מעגלי הבידוד האזרחי, בין אם בעקבות גידול החשיפה לחולים ובין אם בהחלטה ממשלתית. על כן, מנצלים במגן דוד אדום את התקופה הנוכחית על מנת לצמצם פערים ולמנוע מחסור עתידי בתקופת הבידוד הצפויה - שלא ידוע כמה זמן תמשך. יודגש כי הטיפול בחולי הקורונה אינו דורש בפני עצמו מתן מנות דם.

עוד בוואלה!

"מי יודע מה יהיה מחר": הקונים שפשטו על מרכזי הקניות בעקבות הקורונה

לכתבה המלאה
הטיפול בחולי הקורונה אינו דורש בפני עצמו מתן מנות דם. תרומת דם(צילום: ShutterStock)

עמדות תרומות הדם הוצבו במיקומים הבאים: כיכר רבין בתל אביב, לקיה, פסוטה, ג'ת, קלנסווה, כפר כנא, סאג'ור, עראבה, ובצאת השבת צפויות התרמות דם במקומות נוספים, בהם ירושלים ואשדוד.

סמנכ"לית שירותי הדם של מד"א, פרופ' אילת שנער, הסבירה: "הגדלת המלאי מתבססת בראש ובראשונה על התרמת אלפי מנות דם טריות, שבהן ניתן להשתמש עד 42 יום ממועד ההתרמה. בנוסף, נערכים שירותי הדם של מד"א להקפיא מאות מנות דם, שבהן ניתן להשתמש עד עשר שנים ממועד ההתרמה. באופן הזה, בכוונתנו לאפשר אספקת דם סדירה לבתי החולים בארץ, תוך שמירה על בטיחות מקבלי הדם, חשוב לציין שאין כל חשש להידבקות בנגיף בתהליך תרומות הדם, הן מבחינת התורמים והן מבחינת מקבלי הדם".

במהלך היומיים האחרונים דנים שרי הממשלה, גורמי בריאות ואוצר על צעדי ההגבלה הבאים על הציבור. בשלב זה נשקלת האפשרות להשבית את המשק או להאט אותו באמצעות עצירת עבודה במקומות שאינם חיוניים. בראיון שהעניק המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, לוואלה! NEWS אמר כי הצעד הבא יהיה סגירת עסקים וחנויות. "לפני שיוצאים למהלך הזה צריך לעשות ניתוח של המשמעויות, ואיך נותנים לציבור להמשיך לנהל חיים. השלב הכי קיצוני יכול להיות עוצר, שבו אף אחד לא יכול לצאת מהבית. בפועל, המשמעות של מה שאמרתי דומה לזה, אבל בלי איסור גורף לצאת מהבית. עם זאת, לאנשים לא יהיה לאן לצאת".

נכון להבוקר, מניין חולי הקורונה בישראל עומד על 154, מתוכם ארבעה החלימו. 38,560 אזרחים נמצאים כיום בבידוד, בעוד על פי הערכות המשנה למנכ"ל - ישנם כמאה אלף אזרחים שצריכים להיות בבידוד ולא עושים זאת, או לא דיווחו על כך כנדרש.

מוקד גיבוי חדש

במגן דוד אדום הוסיפו להיערך ופתחו ביום חמישי מוקד טלפוני נוסף, בעקבות העומס שנוצר על המוקד המרכזי מאז התפשטות נגיף הקורונה בישראל. המוקד, שיפעל מבסיס פיקוד העורף ברמלה, יכלול מאה עמדות טלפוניות נוספות לצד המוקד המרכזי בקרית אונו והמוקדים האזוריים ברחבי הארץ.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר באירוע פתיחת המוקד כי "העם בישראל כמו העולם כולו עומד במערכה, מערכה נגד מכה קשה שפוקדת את האנושות כולה. וכמובן בישראל יש לנו את מגיני העם, מגן דוד אדום וצבא ההגנה לישראל, שהם מגן העם וצבא העם. אך טבעי הוא שהכוחות משתלבים אלה באלה כמו בכל רגע שבו מתרגשת סכנה. כולם סומכים עליכם ויודעים שיש על מי לסמוך. עלינו להישמע להוראות. פעמים רבות אנחנו קצת מזלזלים בהוראות או שאנחנו חושבים, 'הן חשובות מאוד לאחרים, לא לנו'. צריך להקפיד הקפדה יתרה לבצע כל הנחיה שאנחנו מצווים לעשות, כי היא נעשתה בשום שכל ודעת, במחשבה למנוע כל סכנה שמתרגשת על כולנו"

מנכ"ל מד"א אלי בין הוסיף כי "מד"א עומד בחזית המאבק בקורונה וכארגון ההצלה הלאומי הוא עושה זאת בגאווה, מסירות ובתחושת שליחות אין קץ. אני מבקש להודות לכל אחד ואחת מאנשי מד"א שמסירותם מהווה מקור לגאווה לאומית".

(עדכון ראשון: 13:27)

  • נגיף הקורונה
  • מד"א

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully