וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתחם חדש למבודדי קורונה יוקם בחיפה; אחד החולים: "מקווה שיעבור בשלום"

עם עליית מניין הנדבקים, משרד הבריאות הנחה את בית החולים רמב"ם להיערך לקליטת חולים נוספים באמצעות הקמת מתחם אשפוז והכשרת כוח אדם. אחד מהחולים, שהועברו לשיבא, סיפר: "כשחזרתי מאיטליה הונחיתי לחזור לשגרה". מנהל מתקן הבידוד: "הם נלקחו בלילה עם עיניים קרועות"

עריכה: שאול אדם

קורונה בישראל - עדכונים אחרונים:

  • מחשש לנדבקים נוספים: מתחם בידוד חדש יוקם בבית החולים רמב"ם שבחיפה
  • אחד מהישראלים שנדבקו על משרד הבריאות: "חזרתי מאיטליה והונחיתי לחזור לשגרה"
  • מנהל מתחם הבידוד בשיבא: "החולים הועברו באמצע הלילה עם עיניים קרועות"
  • משרד הבריאות פרסם את רשימת המקומות שבהם שהו שבעת נשאי הנגיף

מחשש להידבקויות נוספות בנגיף הקורונה בישראל, מתחם אשפוז חדש למבודדים יוקם בבית החולים רמב"ם שבחיפה. בית החולים הודיע היום (שבת) כי אף שטרם אושפז בו חולה מאומת בנגיף, משרד הבריאות הנחה את הנהלתו להתכונן לוגיסטית לקליטת חולים, במסגרת היערכות למצב שבו יידרש תגבור של הטיפול בהם.

בעקבות זאת, מתקיימות ברמב"ם הכנות, המלוות על ידי משרד הבריאות, ליצירת מחלקת אשפוז חדשה ונפרדת, שתמוקם בקומה נפרדת ומבודדת בבניין מאייר, עם כניסה נפרדת מהכניסות הראשיות של בית החולים. ההכנות כוללות יצירת מערך של כוח אדם ייעודי ונפרד למחלקה זו, וכן הכנת תשתית שתבטיח בידוד בטוח ומקיף, על פי הדרישות המחמירות שקבע משרד הבריאות.

ד"ר מיקי הלברטל, מנהל המרכז הרפואי רמב"ם, אמר כי בית החולים "התמודד בשנים האחרונות מספר פעמים בהצלחה עם אתגרים לא פשוטים בזכות צוותים מיומנים ומקצועיים, ואין ספק שגם אתגר של מתן שירות רפואי לציבור החולים הישראלים במחלת הקורונה ייעשה באותה רמת מסירות ומקצועיות".

בית חולים הכרמל נערך לטיפול בחולי נגיף הקורונה. 28 בפברואר 2020.. אתר רשמי, אתר רשמי
בית חולים הכרמל נערך לטיפול בחולי נגיף הקורונה/אתר רשמי, אתר רשמי

עם קבלת החולים החדשים בנגיף, מנהל מתחם הבידוד הקיים, שנמצא בבית החולים שיבא-תל השומר, אמר כי במבצע למניעת התפשטות הווירוס נעשה שימוש ב"טכנולוגיות שנראו לנו כמדע בדיוני עד לפני חודש".

בהתבטאות ראשונה של ד"ר גדי סגל, הרופא האחראי על מתחם הבידוד ומכהן גם כמזכיר האיגוד לרפואה פנימית, הוא סיפר על קבלת שניים מהחולים החדשים, ואמר כי הם "עם עיניים קרועות של מי שיצאו או נלקחו מביתם באלונקה אטומה עם אנשי צוות מוגנים ולכן בלתי ניתנים לזיהוי. (הם) נלקחו באמצע הלילה למתקן אשפוז מרוחק. לא ראיתי ולא התנסיתי עד כה, כל חיי, במאמץ מרוכז וגדול ומורכב כל כך כמו זה שאני משתתף בו עכשיו".

צוות מד"א שיפנה את חולי הקורונה מנתב"ג, 19 בפברואר 2020. ראובן קסטרו
צוות מד"א שאחראי על פינוי חולי הקורונה מנתב"ג/ראובן קסטרו

סגל כתב את הדברים בתגובה לפוסט בפייסבוק של פנינה שלו, יועצת תקשורת שהובילה מאבקים בתחום הבריאות בשנים האחרונות. הוא אמר כי מדובר ב"מבצע בהוראת משרד הבריאות ובביצוע שיבא, לבידוד חולים במחלה מדבקת מאוד ובה בשעה, מתן טיפול רפואי, סיעודי ופסיכולוגי ברמה הגבוהה ביותר שניתן להעלות על הדעת".

אתמול, עם הידיעה על ארבעה בני אדם נוספים שנדבקו בווירוס בישראל, עלה מניין החולים לשבעה, כולל אחד שמאז הבריא ושוחרר מבידוד. בין החולים החדשים - שני גברים מצפון הארץ ששבו מאיטליה, נוסע ששהה על ספינת ה"דיימונד פרינסס" ביפן ואשתו של הישראלי שזוהה כחולה בנגיף לאחר שחזר מאיטליה.

במקביל, נבדק החשד שתינוקת בת 15 חודשים מעוספיה, ששבה החודש מאיטליה ושהתה בבידוד, נבדקה אף היא בנגיף. היא חשה ברע והועברה על ידי מד"א לבית החולים כרמל שבחיפה, ומשם לבידוד בבית החולים שיבא.

אחד מהחולים: "קיבלנו הנחיות לחזור לשגרת חיים רגילה"

אחד מהישראלים שנדבקו, תושב מגדל העמק רוני בר גיל, חזר ביום שבת שעבר מטיול משפחתי בנאפולי שבאיטליה. לדבריו, לא רק שלא היו הנחיות של משרד הבריאות - אלא שהוא בעצמו יזם את הפנייה למשרד. "קיבלנו הנחיות ברורות מהגורמים המוסמכים שעלינו לחזור לשגרת חיים רגילה, וכך עשינו. רק ביום חמישי אחר הצהריים קיבלנו הנחייה ביחד עם עוד אלפי אנשים שחזרו מאיטליה שעלינו להיכנס לבידוד ביתי לשבועיים וכך עשינו", כתב בר רגיל בפוסט בפייסבוק.

ביום שישי בבוקר, התגלה שברגיל נושא את הנגיף. לדבריו, "אין לי מושג איך וממי אבל זה ממש לא משנה. הייתי במגע שלא באשמתי ולא במתכוון עם אנשים, גם אשתי והבן שלי, ולא היה לנו מושג עד יום חמישי שיהיו לזה השלכות על אחרים. אנחנו כמובן מתנצלים מראש על כל פגיעה במישהו או מישהי, שזה כמובן נעשה ללא ידיעתנו".

כעת, ברגיל שוהה בבידוד בבית החולים תל השומר, והוא מעיד שהוא מרגיש "מצוין". עם זאת, אמר: "נפשית אני לא אשקר, מאוד קשה לי להיות בסיטואציה הזאת עם כל הרעש שמסביב. אני מקווה שהכול יעבור בשלום עליי ועל משפחתי ושזה סיפור שיותר גדול מכולנו".

היערכות בבית החולים שיבא תל השומר להגעת הנוסעים הישראלים מספינת הקורונה ביפן - 20 פברואר 2020. אבשלום ששוני, פלאש 90
ההיערכות בבית החולים שיבא שבתל השמור/פלאש 90, אבשלום ששוני

לצורך מניעת התפשטות הנגיף, פרסם משרד הבריאות את כלל המקומות, התאריכים והזמנים בהם שהה כל אחד מהנדבקים. כל מי שהיה עם החולים על הטיסה, וכן במשך 15 דקות או יותר בזמן ובמקומות שפורסמו, הונחה להיכנס לבידוד בית למשך 14 יום ולדווח על כך באתר המשרד.

אחד החולים הנוספים הוא גבר בשנות ה-40 לחייו מקיבוץ כברי שבגליל המערבי, שעובד בהייטק. הוא חזר בתחילת השבוע מנסיעה עסקית למילאנו, נבדק ונמצא שלילי ונכנס לבידוד ביתי. לפי משרד הבריאות, הוא היה על טיסה מספר Az810 שיצאה מאיטליה ב-21 בפברואר ונחתה בישראל יום למחרת, 22 בפברואר, בשעה 03:00 לפנות בוקר. בשעה 06:30 ביקר בסניף ארומה ישראל בתחנת דלק פז על כביש החוף "בית הפנקייק" בשעה 06:30 למשך 30 דקות. בין השעות 11:00-13:00 היה בחנות סעיד מלחם מוצרי חשמל באבו סנאן ומחסני זול ספורט בחיפה. ביום ראשון 23 בפברואר בין השעות 11:30-12:00 שהה ב"חומוס פרלמנט" ובתחנת פז בנהריה. בקיבוץ כברי הודיעו היום כי הלימודים יתקיימו מחר כסדרם.

חולה נוסף בישראל הוא נוסע ששהה על ספינת ה"דיימונד פרינסס". הוא שהה בבידוד ביפן, שב לישראל ובבדיקות שנערכו לו אובחן כנשא הווירוס. גם הוא הועבר לאשפוז בבידוד בשיבא בתל השומר. משרד הבריאות פרסם כי החולה מיפן הגיע לישראל בטיסה של חברת "טורקיש איירליינס" מטוקיו, דרך איסטנבול בטיסהTK53 , ומאיסנטבול לתל אביב בטיסה TK784 , שנחתה בישראל בשעה 08:55.

אנשים חובשים מסכות בשל התפרצות נגיף הקורונה ממתינים בתור לקניית מסכות מול חנות כלבו בסיאול, דרום קוריאה. 28 בפברואר 2020. רויטרס
אנשים לובשים מסיכות מיגון בסיאול/רויטרס

ישראלית נוספת שנדבקה היא אשתו של הגבר בשנות ה-40 לחייו שחזר מאיטליה לפני כשבוע ונמצא חיובי לנגיף. בהמשך להעברתו לבידוד, פונתה גם היא לשיבא בתל השומר לאחר שאובחנה. הזוג הם תושבי היישוב אירוס שבמועצה האזורית גן רווה. באשר לבעלה, משרד הבריאות פרסם המסלול המלא שבו עבר מאז ששב מאיטליה. לפי ההודעה הישראלי מאירוס שהה בטיסת אל על מספר LY381 ב-21 בפברואר, שהמריאה מישראל לאיטליה בשעה 06:00 ובטיסת אל על LY382 שנחתה בנתב"ג ב-23 בפברואר בשעה 16:10.

כמו כן, נמסר כי החולה שהה בחנות "הפיראט האדום" באור יהודה ב-23 בפברואר בשעות 18:00-22:00. למחרת היה בחנות בשעות 08:30-24:00 וגם יום לאחר מכן שהה בחנות באותן שעות. עוד נמסר כי ביום שני 24 בפברואר שהה החולה גם בבית הכנסת "אירוס" ברחוב נגה שבישוב אירוס, בו הוא מתגורר, בשעות 06:00-07:00.

החולה השביעי והאחרון עד כה שאובחן בארץ, היה על טיסה מספר U24849 שיצאה מאיטליה לישראל ונחתה ב-22 בפברואר בשעה 18:00, שלושה ימים לאחר מכן, ב-25 בפברואר, הוא היה בין השעות 17:00-18:00 בשופרסל אזור תעשייה מגדל העמק ולפני יומיים הוא ביקר במסעדת "אחוזה" בעפולה בין השעות 14:00-15:30.

(עדכון ראשון: 12:03)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully